osti Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros.
Za najdôležitejšiu označil dohodu o spoločnom využívaní vzdúvadiel v Dunakiliti a Čunove. Podľa Nemcsóka slovenská strana uznala nároky Maďarska na vybudovanie nádrže v Dunakiliti, na zásobovanie Szigetközu vodou a aj to, že je potrebné realizovať plány na obnovu pôvodného koryta Dunaja. "Trvá však spor o to, koľko vody treba pustiť do nádrže v Dunakiliti. My (Maďarsko) by sme chceli získať maximálne možné množstvo, zatiaľ čo oni (Slovensko) chcú dať len minimum potrebné na normálnu prevádzku vzdúvadla. Ale dohoda je možná aj v tejto záležitosti," uviedol Nemcsók.
Otázka vybudovania novej hrádze na maďarskej strane bude prerokovaná približne o dva týždne. Nemcsók pripomenul, že Maďarsko namiesto pôvodne plánovanej hrádze v Nagymarosi predložilo niekoľko nových návrhov, ale konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo. Nová hrádza by mala mať viac-menej rovnaké parametre ako pôvodne plánovaná.
Nemcsók odmietol víkendové vyhlásenie odporcov vodného diela združených v Dunajskej charte, podľa ktorého sa maďarská vláda údajne už dohodla aj so zahraničnými investormi. "Je to obyčajné fantazírovanie," povedal štátny tajomník a vyhlásil, že nie je možné s niekým podpísať dohodu, dokiaľ nejestvuje definitívny projekt, ktorý by bol schválený parlamentom.