
Dvaja ministri za SDĽ, Peter Magvaši (vľavo) a Pavel Koncoš pritvrdili stranícku líniu. FOTO SME – RICHARD FILIPKO
BRATISLAVA – Ministerka financií Brigita Schmögnerová vidí za svojím odvolaním politické motívy a pokus o potlačenie vnútrostraníckej opozície v rámci SDĽ.
Obvinenie z nezvládnutia majetkových priznaní považuje za účelový argument. „Voliči nám doteraz neodpustili, že sme nikoho i napriek sľubom nepotrestali. Práve cez majetkové priznania sme mohli chytiť aspoň veľké ryby do konca nášho volebného obdobia. Republikový výbor iba sadol na lep pravicovému populizmu strán DS a ANO.“
Ministerka Brigita Schmögnerová patrí v rámci SDĽ k modernejšej časti reprezentovanej aj Petrom Weissom a Ladislavom Oroszom. Podľa našich informácií republikový výbor zdrvujúcou väčšinou súhlasil s odvolaním Schmögnerovej. Vo vedení strany aj v okresných štruktúrach má moderná časť strany malú podporu a aj Koncošova línia ju prevalcovala.
Podpredseda strany Ladislav Orosz sa však pri hlasovaní zdržal: „Najbližšie dni ukážu, aký bude mať rozhodnutie dosah. S otázkami, ktoré otvorili toto rozhodnutie Republikového výboru SDĽ, sa bude musieť vyrovnať každý člen vrátane mňa. Teraz by som nechcel robiť unáhlené závery.“
Ministerka už mala viacero lákavých ponúk od svetových inštitúcií, ktoré pred časom odmietla. Pripustila, že odvolanie z funkcie jej vyhliadky zhoršia. Zrejme sa vráti do poslaneckej lavice.
Nástupca Schmögnerovej nie je známy, ale padlo meno ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho. Na jeho miesto by mohol nastúpiť vedúci jeho úradu na ministerstve Boris Sopira.
Magvaši Borisa Sopiru chválil ako špičkového odborníka. „Nemám o jeho kvalitách, odbornosti, spôsobilosti viesť rezort žiadne pochybnosti.“
Predseda SDĽ Pavel Koncoš nevylučuje pred voľbami vytvorenie ľavicového bloku s ďalšími stranami. „Rokovali sme so Stranou občianskeho porozumenia, rokujeme so Sociálnodemokratickou stranou Slovenska a Stranou zelených na Slovensku, rokovali sme aj s Robertom Ficom,“ povedal. Myslí si, že politika súčasnej vládnej koalície (v ktorej tiež sám sedí ako minister pôdohospodárstva) je babrácka, viac ako stotisíc občanov hladuje a desať percent žije pod hranicou biedy. „Táto politika viedla aj k tomu, že HZDS nemuselo urobiť nič. Mečiar pokojne sedel v Trenčianskych Tepliciach a preferencie mu rástli.“
Autor: RICHARD FILIPKOTOMÁŠ KUČA