fotoaparátom zvečniť rozžiarenú tvár vodcu českých republikánov Miroslava Sládka, opúšťajúceho bránu pankráckej väznice. "Sládek na hrad! Nech žije Sládek! Dosť bolo Havla! Heil Dagmar!", ozýva sa z preplneného priestranstva pred pankráckou väznicou. "Hurá!", buráca dav. Pred mikrofón totiž predstupuje Sládkov obhajca a so vznešeným výrazom oznamuje, že jeho mandant je zbavený obžaloby. "Som strašne rád. Už včera som mu pobalil veci, aj keď som nečakal, že to dopadne až tak dobre," reaguje na moju otázku, či je s výsledkom súdneho procesu spokojný. "Ja tu počujem slovenčinu! Pozdravujte doma! Naša strana nikdy nechcela rozdelenie!", kričí niekto za mojím chrbtom. Z niekoľkých strán ku mne dolieha slovenčina. "Napíšte, akú tu majú Česi demokraciu, zatvára sa ako za komunizmu. Ja som rodák z Bratislavy," vysvetľuje mi pán s republikánskym plagátom v ruke. V tom čase už oznamuje poslanec Vik príchod vodcu, ešte predtým však diagnostikuje agóniu súčasnej vlády a jej strach z republikánov.
Skupina asi štyridsiatich ľudí s protirasistickými plagátmi, ktorá už od deviatej stála na opačnom konci budovy Obvodného súdu, je už preč. "Uliala som sa zo školy, ostatní pre školu alebo prácu neprišli," prezradila mi školáčka držiaca plagát s heslom "Stop rasizmu".
O dvesto metrov ďalej znie z ampliónov Sládkov hlas: "Dúfam, že ste mi neprechladli, predčasné voľby sú pred dverami, tak si vás musím šetriť." Miroslav Sládek žiari šťastím, po nudnom pojednávaní a oslobodzujúcom rozsudku je znovu vo svojej koži. Necelú hodinu predtým označil pred asi tridsiatimi prítomnými novinármi a poslancami celý proces za politický. Celé súdne pojednávanie malo tragikomický charakter. Sládkov obhajca sa pred sudkyňou odvolával na Listinu ľudských práv, štátny navrhovateľ chápal, "že Sládek mohol svojimi protinemeckými výrokmi sledovať obhajobu obetí nacizmu", samotný Sládek citoval článok bonnského denníka General Anzeiger, ktorého autor vraj demaskuje politické pozadie jeho prípadu. A sudkyňa diktovala pisárke názor "generála Anzeigera". Bývalý český disident Petr Uhl bol s priebehom súdneho pojednávania viditeľne nespokojný: "Považujem to za škandálne, pretože spoločnosť sa musí chrániť proti xenofóbii, ktorej je v českej spoločnosti veľmi mnoho a rozširuje sa".
Autor: EVA GRUBEROVÁ, PRAHA (Autorka je stálou spolupracovníčkou