„Mohla by byť dôležitá v predvolebnej kampani,“ tvrdí politológ Attila Ágh z budapeštianskej univerzity. „Otázkou je, ktorým smerom hlasovanie usmerní.“ Až 67 percent obyvateľov je katolíckeho vyznania a vplyv cirkvi je stále väčší.
Veriaci volia hlavne pravicové konzervatívne strany, myslí si sociológ Miklós Tomka. Potvrdzuje to aj Tibor Závecz z Ústavu pre prieskum verejnej mienky Szonda-Ipsos. „Naše štúdie ukazujú, že pravicoví voliči sú viac nábožensky založení než ľavicoví,“ hovorí. Vzostup náboženského cítenia v Maďarsku by mohol prispieť k znovuzvoleniu konzervatívneho premiéra Viktora Orbána a jeho troj-člennej koalície, hovorí Ágh.
„Hlavné cirkvi uvedomelo spolupracujú s vládou. Cirkev a štát sa stále viac integrujú,“ vysvetľuje a zdôrazňuje, že zástupcovia cirkvi sa čoraz častejšie objavujú pri oficiálnych príležitostiach. Podľa neho „už nie je možné odhaliť v nejakej obci sochu bez prítomnosti zástupcu miestneho kléru“.
Obnovenie vplyvu cirkvi by mohlo pomôcť aj maďarskej krajnej pravici. Maďarská strana spravodlivosti a života (MIEP), extrémne pravicová formácia, ktorá má v parlamente s 386 poslancami 12 kresiel, bude mať pri budúcich voľbách medzi svojimi kandidátmi až desať kňazov reformovanej cirkvi.
Jedným z nich je biskup Lórant Hegedüs, ktorý je stíhaný za podnecovanie nenávisti proti židom. V jednom zo svojich článkov použil antisemitské výrazy, ktoré pripomínajú termíny používané v pronacistickom Maďarsku pred druhou svetovou vojnou. Synoda reformovanej cirkvi tento článok odsúdila a zakázala činným kňazom miešať sa do politického života. Ale desať duchovných MIEP si radšej vybralo politiku a opustilo svoju pastorálnu misiu. „Ani MIEP, ani pastierski kandidáti nepovažujú svoju misiu v cirkvi za nezlučiteľnú so službou verejnosti,“ hovorí István Csurka, šéf tejto extrémne pravicovej strany.
Premiér Viktor Orbán sa počas diskusie o biskupovi Hegedüsovi držal v ústraní. Verejne sa však prihlásil k náboženskej viere. „Vláda podporuje každú cirkev, pre ktorú je zachovanie rodiny v centre záujmu,“ povedal Orbán zástupcom baptistickej a metodistickej cirkvi na decembrovom zhromaždení.
Maďarský premiér od roku 1998 robil aj politiku v prospech náboženských organizácií. V tomto roku napríklad poskytol finančnú pomoc 5,48 milióna eur náboženským komunitám na dedinách.
(čtk/reuters)