
Gomčania kráčajú po stuhnutej láve, ktorá pohltila ich mesto.
FOTO - REUTERS
Po stuhnutej, ale ešte horúcej láve sa vlečie dlhý rad ľudí. Konžskí muži, ženy a deti sa vracajú do rodného mesta Goma zničeného lávou zo sopky Nyiragonga. Asi päťstotisíc ľudí utieklo vo štvrtok a v piatok do susednej Rwandy, kde pre nich pracovníci medzinárodných humanitárnych organizácií zriadili utečenecké tábory. Teraz sa polovica z nich rozhodla vrátiť.
Tri dni po pustošivej erupcii vulkánu sa tlak lávy zmierňuje. Seizmológovia zaznamenali v Gysenyi silné otrasy zeme, ktoré dosiahli až 4,5 stupňa Richterovej stupnice. Podľa nich však ide o posledné záchvevy.
„Radšej zomriem tu ako v utečeneckom tábore,“ povedal 27-ročný študent Wamos Mubibya. Desaťtisíce ľudí sa vracajú zo susedného rwandského mesta Gimsenyi, kam prišli po štvrtkovom výbuchu sopky. Mnoho z nich trpí hladom a nedostatkom vody, pretože ohlásená potravinová pomoc do táborov stále neprišla.
Vzduch v Gome smrdí ako spálená pneumatika. „Teraz musíš utekať,“ hovorí utečenec John Mfune spravodajcovi Reuters a ukazuje na horúcu lávu pod nohami. Gomčania veria, že láva všetko nezničila. Ich domov však vyzerá veľké pohrebisko. Všetky časti mesta pokryla horúca láva. Spálené stromy, zničené obydlia a autá iba zďaleka pripomínajú stav zo začiatku týždňa, keď život plynul normálnym tempom. V oblasti nefunguje elektrina a je tu veľký nedostatok vody.
Mnohí veria v nápravu mesta. „Môžeme ho prebudovať, ak nám niekto pomôže,“ hovorí teraz už bezdomovec Nzamwita Ngarua. Podľa OSN v meste zahynulo najmenej 45 ľudí. Počet obetí bude však oveľa väčší.
Medzinárodné organizácie už varujú pred veľkou humanitárnou katastrofou. Obávajú sa, že v postihnutom regióne môžu vypuknúť infekčné epidémie vrátane cholery. Prúd lávy ešte stále vyteká do jazera Kiwu, odkiaľ utečenci čerpajú zamorenú vodu, ktorá by mohla nebezpečnú chorobu rýchlo rozšíriť. V roku 1994 sa v Gome kontaminovanou vodou nakazilo 50-tisíc Hutov, ktorí utekali pred genocídou z Rwandy.
(peb, reuters, čtk)