
Vrtuľník americkej armády CH-53E Super Stallion štartuje z lietadlovej lode v Indickom oceáne. Tento typ helikoptéry sa včera zrútil v Afganistane. FOTO - REUTERS
KANDAHÁR, BAGRAM - Boj v Afganistane sa ešte neskončil. Včerajší tragický pád amerického vrtuľníka ukazuje, že Američania musia počas vojenských akcií stále riskovať životy, napísala britská BBC. Pri havárii zahynuli dvaja americkí vojaci, ďalší piati sú zranení.
Helikoptéra, ktorá bola na utajenej vojenskej akcii, viezla na palube zásoby pre jedno z amerických protiteroristických kománd rozmiestnených po celom Afganistane.
Malé americké jednotky pátrajú na rôznych miestach Afganistanu po vodcovi teroristickej organizácie al-Káida Usámovi bin Ládinovi, ktorý je podozrivý, že stojí za septembrovými útokmi unesenými lietadlami v New Yorku a vo Washingtone. Tieto jednotky treba z času na čas zásobovať.
„Nehoda sa stala na vysoko položenom horskom teréne,“ oznámil novinárom nadporučík James Jarvis na základni námornej pechoty Spojených štátov ležiacej na juhu Afganistanu neďaleko Kandaháru. Spresnil, že helikoptéra CH-53E Super Stallion spadla vo výške 2100 až 2500 metrov nad morom.
Jarvis konštatoval, že je ešte príliš skoro hovoriť o príčinách nešťastia. Napokon dodal, že dosiaľ nič nenaznačuje, že by na vrtuľník niekto strieľal. Potvrdil to aj americký minister obrany Donald Rumsfled, podľa ktorého šlo pravdepodobne o technickú poruchu.
O niečo neskôr ďalší americký vojenský hovorca kapitán Tom Bryan informoval, že dvaja vojaci zahynuli a ďalších päť utrpelo zranenia. Dvaja sú pritom v kritickom stave, ďalší dvaja sú vážne zranení a jeden utrpel „minimálne zranenie“.
Zvyšných člnov posádky evakuovala ďalšia helikoptéra, ktorá letela po tej istej trase. „Dostali rýchlu zdravotnú pomoc,“ povedal Bryant, podľa ktorého sú paluby vrtuľníkov vybavené kvalitnými lekárskymi zásobami.
„Na oblohe sme videli dva vrtuľníky. Jeden z nich letel veľmi čudne a po pár sekundách sa nám stratil s dohľadu. Počuli sme len výbuch,“ povedal nemenovaný Afganec. Zranených transportovali do Bagramu, odkiaľ ich má lietadlo C-130 prepraviť na iné, bližšie neurčené miesto.
Stroj odštartoval z vojenského letiska Bagram neďaleko Kábulu a o niečo neskôr hlásil núdzové „tvrdé pristátie“ asi šesťdesiat kilometrov na juh.
Zatiaľ najhoršiu stratu počas operácie v Afganistane utrpeli sily USA 9. januára pri havárii tankovacieho lietadla na leteckej základni Šamsi na juhovýchode Pakistanu. Zahynulo sedem príslušníkov námornej pechoty prítomných na palube. Príčina sa stále vyšetruje, hoci sa zatiaľ nezdá, že by bola nejaká nepriateľská aktivita.
Dvaja americkí vojaci zahynuli 19. októbra pri havárii vrtuľníka Black Hawk v Pakistane. Jeden vojak armády USA prišiel o život začiatkom januára počas prestrelky vo východnom Afganistane. Pri povstaní zajatých bojovníkov Al-Káidy a Talibanu v Mazáre Šerífe zomrel operačný pracovník CIA.
(peb, čtk, reuters)