BUDAPEŠŤ (SME - mik) - Na stretnutí ministrov zahraničných vecí Maďarska a Slovenska László Kovácsa a Zdenky Kramplovej včera v Budapešti nedošlo k posunu v otázke vytvorenia mechanizmov kontroly medzištátnej zmluvy. Sporným bodom rokovania, na ktorom sa obe strany nedohodli, bola otázka nominácie zástupcov do zmiešanej komisie zaoberajúcej sa stavom národnostnej menšiny v tej-ktorej krajine. Kým maďarská strana je toho názoru, že zástupca maďarskej menšiny v tejto komisii by mal mať dôveru maďarskej menšiny na Slovensku, podmienkou slovenskej stany je skutočnosť, aby zástupcovia menšiny nereprezentovali politický program maďarskej koalície.
V kuloároch kolovali správy, že ministerka Kramplová navrhovala do komisie dve osoby, ktoré sú síce príslušníkmi maďarskej menšiny, ale reprezentujú názory politického hnutia, ktoré je blízke HZDS. Maďarský minister László Kovács povedal, že pre neho nie je rozhodujúca otázka osôb, ale spôsob vymenovania.
Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová a minister zahraničných vecí MR László Kovács podpísali na stretnutí protokol o spolupráci dvoch ministerstiev, ktoré podľa slovenskej šéfky diplomacie vytvára priestor na ďalšie rokovania o tejto spornej otázke. László Kovács toto vyjadrenie slovenskej ministerky nekomentoval. Celé stretnutie prebiehalo vo veľmi napätej atmosfére, ktorú najlepšie dokumentuje skutočnosť, že obaja ministri si podali ruky, až keď ich na to musela vyzvať jedna z pomocníčok. Ministerka zahraničných vecí Kramplová sa zmienila aj o znepokojení slovenskej vlády, že nedošlo k politickému zastúpeniu menšinových strán v maďarskom parlamente, čo označila za otvorenú diskrimináciu národnostných menšín. László Kovács skonštatoval, že stále nedošlo k žiadnemu pokroku v otázkach maďarskej menšiny na Slovensku a kritizoval taktiež absenciu jazykového zákona a dvojjazyčných vysvedčení. Vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou boli na bode mrazu od 17. septembra minulého roku. V rozhovore pre denník SME Zdenka Kramplová na otázku, prečo slovenská strana bráni účasti členom strán Maďarskej koalície v zmiešanej komisii, keď títo predstavitelia získali vyše 10 percent vo voľbách uviedla, že "si nemyslí, že by toto boli skutoční predstavitelia maďarskej menšiny". Podľa Kramplovej by sme "k takémuto kritériu mohli pristúpiť len v tom prípade, ak by existovali slovenské strany v maďarskom parlamente". Preto sme my navrhovali, aby sme sa vrátili k medzištátnej zmluve, kde sa hovorí nie o reprezentantoch politických strán, ale o reprezentantoch národnostnej menšiny, dodala Kramplová.
Autor: SME - mik