Latinskú Ameriku - najkatolíckejší kontinent na svete - navštívil pápež Ján Pavol II. už 16-krát, v rámci toho zavítal do 27 krajín, niektoré z nich navštívil aj viac ráz. Jediným vydedencom bola doteraz komunistická Kuba. Hlava katolíckej cirkvi dnes prichádza na návštevu krajiny, kde je napriek trom desaťročiam oficiálneho ateizmu obraz duchovného života prekvapivo pestrý. Podľa miestnych prieskumov asi 85 percent z 11 miliónov obyvateľov vyznáva nejaký druh náboženstva. Najsilnejšími sú rímskokatolícka a protestantské cirkvi, fungujú však aj adventisti a svedkovia Jehovovi, v krajine nájdete aj štyri židovské synagógy a jednu mohamedánsku mešitu v starej Havane. Miestnym náboženským špecifikom je sekta santeros - hádačov a zariekačov, veľmi blízka kubánskej mentalite. "Santerstvo" je splynutie katolicizmu zavedeného Španielmi po dobytí Ameriky a afrických náboženstiev, ktoré priniesli čierni otroci v 16. storočí. Aj tieto náboženstvá čakajú s nádejou pápeža a dúfajú v uvoľnenie pomerov potrebných pre svoju existenciu.
Vzťah medzi katolíckou cirkvou a režimom Fidela Castra mal rôzne konfliktné etapy. Po nástupe marxizmu-leninizmu v roku 1963 z Kuby vypovedali arcibiskupa a 135 katolíckych kňazov, 470 ich odišlo "dobrovoľne". Po istom uzmierení v 70. rokoch sa potom vzťahy vyostrili pod vplyvom rozpadu východného bloku. Pod tlakom katastrofálnej ekonomickej situácie po rozpade Sovietskeho zväzu a tlakom ľavicových kresťanských hnutí napokon prijal predposledný zjazd Komunistickej strany Kuby v roku 1991 istú náboženskú slobodu, napríklad, že cestu do strany otvoril aj veriacim.
Prvé oficiálne pozvanie pápežovi na návštevu Kuby prišlo z Havany už na prelome 80. a 90. rokov. Aj vďaka malému organizačnému faux pas a pravdepodobne aj politickej nevôli vatikánskej diplomacie sa naň však medzičasom zabudlo. Oteplenie vo vzájomných vzťahoch nastalo až v októbri 1996, keď Havanu navštívil arcibiskup Jean-Louis Tauran ako prvý šéf vatikánskej diplomacie od roku 1974. Skutočný prelom však znamenala až účasť Fidela Castra na summite FAO v Ríme v novembri 1996, počas ktorého sa stretol vo Vatikáne aj s pápežom a spoločne potvrdili prvú návštevu Svätého otca na Kube. V nasledujúcom období urobila kubánska vláda niekoľko bezprecedentných krokov - v júni povolila omšu kardinála Jaimeho Ortegu na počesť návštevy pápeža a prenášala ju na obrovskú obrazovku na námestí pred havanskou katedrálou. Po desaťročiach povolil minulý rok Castro oslavu Vianoc, dovtedy zakázaných. V polovici januára tohto roku sa opäť po desaťročiach na televíznych obrazovkách objavil arcibiskup, kardinál Jaime Ortega, a pol hodinu sa mohol prihovárať Kubáncom pri príležitosti návštevy Jána Pavla II.
Autor: mim, jk