šetkým v dezindustrializácii a v raste produktivity práce. To sa však nedá uskutočniť bez zahraničného kapitálu. Na tlačovej konferencii Nezávislého združenia ekonómov Slovenska (NEZES) to povedal predseda NEZES-u Mikuláš Sedlák.
NEZES usporiadalo tlačovú konferenciu pri príležitosti vydania zborníka "Globalizácia, národný štát a jeho sociálno-ekonomický vývoj", v ktorom sú zhrnuté diskusné príspevky z konferencie "Slovensko v siločiarach Európy a sveta 97". Podľa M. Sedláka vydaný zborník poskytnú účastníkom, sponzorom konferencie, vysokým školám a výskumným ústavom, podnikateľskému sektoru ako aj politickým stranám. Zborník by mal vládnej i podnikateľskej sfére poskytovať určité podklady, vízie budúceho vývoja spoločnosti, ktoré môžu zapracovať do vlastných dlhodobých rozvojových plánov a tak by mal pomôcť transformácii našej ekonomiky na ceste do globálnych ekonomických štruktúr.
Ako povedal ďalej M. Sedlák, stále ešte dobiehame úroveň z roku 1989. Súčasný rast slovenskej ekonomiky čerpá z minulosti, je založený na extenzívnom využívaní zdrojov. Rozvoj nášho hospodárstva by mal byť založený na raste služieb, technologickom rozvoji a kreativite. Zanedbávaná je vzdelávacia báza.
Ako upozornil člen NEZES-u Anton Bonko, súčasné globalizačné procesy sú hnané elitami, zatiaľ čo politické myslenie často zaostáva. Ak však tieto tendencie neprinesú zlepšenie situácie pre bežného občana, existuje nebezpečenstvo, že ich neprijme. Toto nebezpečenstvo ešte umocňuje fakt, že globalizácia je v súčasnosti založená na snahe o maximalizáciu ziskov, zatiaľ čo sociálna stránka zostáva bokom. Druhým významným prvkom súčasných globalizačných tendencií je potreba dokonalej prípravy jednotlivých štátov z hľadiska reformy hospodárstva na vstup do nadnárodných štruktúr. Ako pokračoval A. Bonko, globalizácia je proces objektívny a my nemôžeme zostať bokom. Pred integráciou je však potrebné vybudovať silnú ekonomiku, na čo je potrebné obdobie ochrany predovšetkým v oblasti duševného vlastníctva.