BRATISLAVA (SITA, P67 value) - Vývoj na kapitálovom trhu naznačil určitú možnosť pozastavenia dlhodobého poklesu. Zatiaľ sa však týkal iba niekoľkých, kedysi zaujímavých, avšak v druhom polroku minulého roku klesajúcich emisií. Dlhodobejšia stabilizácia trhu či jeho prípadné oživenie je stále tým menej pravdepodobným variantom. Ďalšou komplikáciou sa môže stať postupné blokovanie obchodovania s akciami bývalých investičných fondov. Zrušenie ich obchodovania sa dotkne majoritných akcionárov iba okrajovo, naplno však zasiahne akcionárov minoritných, ktorých ochrana je paradoxne hlavným argumentom pri zablokovaní obchodovania zo strany MF.
Slovenské lodenice plánujú v tomto roku dosiahnuť zisk 41 mil. Sk, za desať mesiacov roku 1997 vykázali zisk 53 mil. Sk. Spoločnosti sa podarilo transformovať až 70% úverov do devízovej oblasti, vďaka čomu by malo dôjsť k zníženiu finančných nákladov. Prepad ceny Lodeníc akceleroval v minulom roku po neúspešnej emisii dlhopisov v septembri a znamenal pokles z úrovne nad 600 Sk na súčasných menej ako 350 Sk, predstavujúcich dlhodobé dno.
Chirana Prema plánuje v tomto roku vyviezť 80% svojej produkcie, pričom počíta s nárastom exportu hlavne do Indie, Rumunska a Ruskej federácie. Od 1.1. 98 je Chirana Prema spoločnosťou holdingového typu so 7 dcérskymi spoločnosťami, obchod zabezpečuje Chirana Export-Import. Akcie Chirany Premy dosiahli svoje dno na 160 Sk. V súčasnosti sa ich cena pohybuje pod úrovňou 200 Sk.
Ozeta plánuje v tomto roku exportovať až 85% produkcie, na konci septembra minulého roku vykazovala celkový objem tržieb 1,2 mld Sk. Podľa poslednej známej správy dosiahla spoločnosť v prvom polroku minulého roku stratu 39,35 mil. Sk. S akciami Ozety sa v tomto roku prakticky neobchodovalo. Polovica exportu Slovnaftu smeruje do ČR, kde kryje približne 20% spotreby nafty a 10% spotreby automobilového benzínu. Pravdepodobný nárast zisku za minulý rok neovplyvnil zásadným spôsobom vývoj ceny akcií Slovnaftu na trhu. Pri týždennom objeme na anonymných obchodov viac ako 750 tis. Sk sa akcie Slovnaftu napriek oslabeniu o 2% udržali nad hranicou 900 Sk, s ohľadom na stav a tendencie trhu by však nasledujúci pokles pod túto úroveň nebol prekvapením.
Objem predaja v Tatramate dosiahol za rok 1997 300 mil. Sk čo približne zodpovedá úrovni roku 1996. S akciami Tatramatu bol realizovaný 50 000 Sk objem, čo s ohľadom na slovenské reálie predstavuje nadpriemerný výsledok. Cena akcií Tatramatu sa udržala nad 210 Sk a potvrdila tak jeden z mála nárastov ceny oproti decembrovej úrovni. IF Tatra kupón vykazoval na konci minulého roku úroveň čistého majetku pripadajúceho na jednu akciu 3332 Sk, čo predstavuje ročný pokles viac ako 5%. Na konci septembra vykazoval fond zisk na akciu vo výške 295 Sk a je pravdepodobné, že aj v tomto roku bude vyplácať dividendu. Akcie Tatra kupónu pokračujú v svojom posilňovaní trvajúcom od vlaňajšieho dna ležiaceho na 1270 Sk zaznamenaného v októbri. V minulom roku kulminovala cena Tatrakupónu tesne pred dividendovým dátumom na úrovni 2000 Sk.
Akcie VSŽ zastavili svoj pokles, trvajúci od začiatku roka, pod 650 Sk a v závere týždňa sa mierne posilnili tesne nad 660 Sk. Na anonymných trhoch boli v priebehu týždňa zobchodované vo viac ako 6-miliónovom objeme, pričom minimálnu cenu zaznamenali na parkete burzy na 600 Sk. Ďalší vývoj ich ceny bude závisieť od úspechu pri snahe o získanie dlhodobého úveru vo výške 240 mil. USD, spojenej s udelením ratingu od S&P. Zatiaľ iba náznak určitých problémov zaznel pri vystúpení viceprezidenta VSŽ v Klube ekonómov EÚ, ktorého stručný záznam priniesla Národná obroda. Podľa jeho slov má situácia na burze v Hongkongu na VSŽ veľmi konkrétny dosah a ako ilustráciu uviedol problémy ruskej vlády s umiestnením štátnych poukážok v zahraničných bankách. Viacero kedysi kvalitných emisií ostalo v tomto roku ležať na svojom dlhodobom dne. Biotika sa napriek 13% týždennej strate udržala zatiaľ nad 200 Sk, 7-percentná strata Drôtovne a ani nie 10 000 Sk realizovaný objem Drôtovne nedávajú veľkú nádej nárastu nad súčasných 250 Sk. Akcie Slovenskej poisťovne, ktoré v závere minulého roku stúpli až na 1300 Sk, pokračovali v oslabovaní a po 18% týždennej strate sa končili pod úrovňou nominálu. Veľmi podobný vývoj akcií Slovakofarmy znamenal ich pokles zatiaľ na 3720 Sk. Niektoré emisie naznačujú zatiaľ iba mierne a hlavne veľmi malými realizovanými objemami podoprené posilnenie. Bučina pri malých objemoch stúpla až na denné maximum 124 Sk zaznamenané v piatok. Plastika sa vrátila po 10-percentnom náraste tesne pod 400 Sk. Chemolak stúpol iba o 4%, v piatok však zaznamenal na RMS maximálnu dennú cenu až na 770 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk