Pápež Ján Pavol II. včera vymenoval 22 nových kardinálov, ktorí sa stanú členmi zboru jeho najbližších poradcov a pokiaľ majú menej ako 80 rokov, budú sa zúčastňovať na voľbe budúcej hlavy katolíckej cirkvi. Pápež povedal, že dvoch kardinálov vymenoval "in pectore". Znamená to, že ich mená zostanú tajné, pretože zverejnenie by mohlo ohroziť ich alebo cirkev v krajinách, z ktorých pochádzajú. Mená dvadsiatich nových kardinálov slávnostne vyhlásia 21. februára na zhromaždení kardinálskeho zboru. Devätnásť prelátov sa stane kardinálmi - voliteľmi, ktorí po smrti pápeža volia jeho nástupcu.
JEĽCIN UKONČIL DOVOLENKU
Ruský prezident Boris Jeľcin v sobotu ukončil štrnásťdňovú dovolenku a vrátil sa do Moskvy. Oznámila to tlačová služba Kremľa. Vo svojom vyhlásení ďalej potvrdila, že prezident sa má dnes podľa pôvodného plánu vrátiť do práce. Jeľcin sa od 10. decembra minulého roka liečil najskôr 14 dní v sanatóriu pri Moskve z "ťažkého vírusového ochorenia dýchacích ciest". Aby sa celkom zotavil, odporučili mu lekári odpočinok. Od 4. januára trávil Jeľcin dovolenku pri jazere Valdaj v severozápadnom Rusku a podľa hovorcu Kremľa Sergeja Jastržembského sa v súčasnosti cíti "odpočinutý" a "svieži".
SNAHA o NORMALIZÁCIu VZŤAHOV
Iránský minister zahraničia Kamál Charrazí a jeho iracký náprotivok Muhammad Saíd Kázim Sahháf v sobotu v Teheráne zdôraznili, že ich krajiny chcú normalizovať vzájomné vzťahy, ktoré poškodila osemročná vojna medzi nimi v 80. rokoch. Irak "má oči obrátené do budúcnosti a praje si lepšie vzťahy s Iránom," vyhlásil podľa iránskej tlačovej atengúry IRNA Sahháf, ktorý v piatok začal neočakávanú trojdňovú návštevu Iránu. Dodal, že všetky ťažkosti vo vzťahoch oboch krajín by sa mali vyriešiť rokovaním.
STÁTISÍCE KANAĎANOV BEZ ELEKTRINY
Kanadským odborníkom sa len pomaly darí obnovovať elektrické vedenie, ktoré poškodila snehová búrka a mrazy 5. januára. Asi pol milióna Kanaďanov v provincii Quebec na juhovýchode krajiny a vo východnom Ontariu zostáva stále bez prúdu. Opravy vedenia a ďalších zničených zariadení sťažujú pokračujúce silné mrazy. V niektorých oblastiach sa elektrina vráti do domácnosti až okolo 25. januára. Pretrvávajúca zložitá situácia sa prejavuje na psychike a zdraví ľudí. Viazne zásobovanie potravinami a hygienickými potrebami. Podľa úradov si mrazivé počasie už vyžiadalo 19 ľudských životov a hospitalizáciu asi 50 osôb. Predpokladá sa uhynutie veľkého počtu chovných zvierat a ďalšie škody v miestnom poľnohospodárstve a priemysle. Obchody majú obmedzený otvárací čas a väčšina škôl zostáva zatvorená.
Záplavy v Keni
Najťažšie záplavy v Keni za niekoľko desaťročí odrezali od sveta prístav Mombasa. V piatok sa čiastočne zrútil most cez rieku Kambu v Mombase. Záplavy si údajne vyžiadali 91 obetí. V Garisse v údolí Rift, kde vyčíňajú moskyty prenášajúce záhadnú horúčku, sa vyliala z brehov rieka Tana a donútila 2300 ľudí opustiť domovy, 700 osôb zomrelo na horúčkové ochorenie. Záplavy pomáhajú šíreniu nákazy, pretože vytvárajú vhodné prostredie pre komáre. Meteorológovia pripisujú zrážky, ktoré dosahujú 500 percent normálneho stavu, klimatickému javu El Nino.