Po dvadsiatich rokoch manželstva požehnaného piatimi deťmi sa Elena a Pedro Freyreovci zhodli na väčšine vecí vrátane svojej nenávisti k Fidelovi Castrovi. Teraz sa však manželia, ktorých rodiny utiekli z Kuby pred 37 rokmi, hádajú a nemôžu prestať. Nie a nie sa dohodnúť, či majú odložiť politické cítenie a navštíviť Kubu v čase, keď na ostrov pricestuje pápež Ján Pavol II. Elena by rada cestovala, Pedro je proti.
"Nemôžem sa preniesť cez to, že ma dohnali k emigrácii. Vykopla ma vláda, ktorá je stále pri moci," povedal Pedro Freyre, právnik z Miami. Pápež Ján Pavol II. má navštíviť Kubu v dňoch 21. - 25. januára. Jeho návšteva však rozdelila kubánskych exulantov. Tých je v súčasnosti v Spojených štátoch asi jeden milión, žijú väčšinou v južnej časti Floridy a a teraz sa rozhodujú medzi nenávisťou a náboženskými hodnotami.
Freyre (48) utiekol z Kuby so svojou rodinou v roku 1960 po tom, ako sa Castro dostal k moci. Jeho rodina sa zapojila do neúspešnej invázie v Zátoke svíň. Staršieho brata, ktorý bol jedným z 1200 exilových účastníkov invázie, zadržali a uväznili. Kmotor padol do rúk vojakov a udusil sa v preplnenom nákladnom vagóne. Ani pani Freyreová (49) nie je príliš nadšená myšlienkou, že by mala strkať peniaze do kubánskeho hospodárstva, ale je ochotná podriadiť svoje politické vášne náboženskému cíteniu. Bola by to od emigrácie jej prvá návšteva na Kube. Keď rímskokatolícka arcidiecéza v Miami oznámila, že chystá štvordennú "púť" na Kubu pri príležitosti pápežovej návštevy, nevôľa exilových komunistov vyvrcholila protestným pochodom asi 80 000 ľudí miamskou štvrťou "Malá Havana". O niekoľko dní preto arcidiecéza cestu zrušila a navrhla len jednodňový let do Havany na pápežovu omšu. "Kubánsky exil je často plný horkosti a srdu," hovorí Max Castro, profesor na univerzite v Miami a odborník na exulantov. "Mnohí z nich prešli väzením, členov ich rodiny popravili, im vzali pôdu." Exiloví Kubánci nie sú jednotní v názore na pápežovu návštevu: časť si myslí, že príchod Jána Pavla II., známeho ako "rúcača komunistických systémov", vyvolá demokratizačné hnutie. Skeptickejší sa obávajú, že pápežov príchod bude známkou "posvätenia" komunistického systému, ktorý Svätého otca využije ako novú propagandistickú zbraň. Rozhlasové vysielanie v španielskom jazyku v Miami odsudzuje tých, ktorí sa chystajú na cestu na Kubu, ako komunistických privržencov, ktorí pracujú pre Castrovu vládu. Katolícku cirkev rozhlas obvinil, že porušuje embargo proti Kube. S tým však nesúhlasi Elly Chovelová, ktorá sa na pápežovu omšu chystá. "Sú takí zahľadení do nepriateľstva voči Fidelovi Castrovi, až zabúdajú, že na Kube žije ďalších jedenásť miliónov ľudí. I keby prišiel Ježiš Kristus, povedali by mu: "Nie, nesmieš ísť na Kubu, pokiaľ neodíde Fidel Castro."
Autor: AP