Jiří Honajzer, Jan Ruml, Michal Lobkowicz, Stanislav Volák, Jan Černý, Jiří Vlach, Jan Stráský, Jindřich Vodička, Milan Uhde, Pavel Pešek, František Kozel, Ivana Plechatá, Anna Röschová, Drahoslava Bartošková, Martin Přibáň, Milena Kolářová, Hana Marvanová, Jan Třebický, Tomáš Březina, Stanislav Pěnička, Jiří Černota, Vlastimil Bařinka, Jiří Novák, Eduard Bureš, Karel Nejezchleb, Josef Ullmann, Vladimír Bartoš, Ondřej Huml, Václav Krása, Anton Zima.
PRAHA (ČTK, r) - O novú českú pravicovú stranu - Úniu slobody, ktorá vznikne budúci týždeň z iniciatívy bývalých poslancov za ODS, je v Prahe značný záujem. Od pondelka sa už ozvalo 200 ľudí, ktorí s ňou chcú spolupracovať, uviedol pražský koordinátor názorovej platformy ODS V. Holzknecht. Vytvorenie novej strany komentovala väčšina českých denníkov.
Lidové noviny považujú rozštiepenie poslaneckého klubu ODS a vznik Únie slobody za ďalší stupeň politickej krízy. Na jednej strane oceňujú odvahu politikov, ktorí ODS opustili, ale na druhej strane si od novovzniknutej Únie slobody veľa nesľubujú. "ODS má pevnú štruktúru, peniaze, stále ešte obľúbeného lídra, jej členovia sa nachádzajú vo všetkých úrovniach štátnej správy. Únia má len niekoľko viac alebo menej mediálne známych postáv, nadšenie a podporu ostatných politických strán," napísal denník a vymenoval nevýhody oboch subjektov, medzi ktoré zaraďuje absenciu sebareflexie Klausovho vedenia, ktoré sa zjednotilo len na teórii pochybných Klausových téz a teórií o sprisahaní, kým v novej únii je príliš mnoho starých tvárí.
Denník Slovo sa domnieva, že pokiaľ sa má česká pravica preskupiť a znova získať svoje stratené postavenie, nemala by byť Únia slobody "zlepencom" z kúskov toho, čo zvýšilo po iných stranách. Mala by mať jasný program, ktorým by voličov presvedčila.
Hospodářské noviny upozorňujú na to, že poslanci, ktorí vystúpili z ODS, by sa mali vzdať svojich mandátov, lebo odišli zo strany, za ktorú boli zvolení. Zároveň im odporúčajú, aby sa v súčasnom období sústredili na budovanie svojej novej strany, pretože do parlamentu sa môžu vrátiť len po ďalších voľbách.
Vznik Únie slobody považujú Lidové noviny za nebezpečný jav pre existenciu ODA. "Pravicovo-stredoví voliči, ktorí odmietajú Klausov studený kapitalizmus, resp. samotného Klausa, budú mať zrazu ešte inú alternatívu, akú im dosiaľ ponúkala ODA. Vo chvíli, keď preferencie balancujú na hranici prežitia, je táto predstava desivá. V novej situácii na pravici skrátka už pre samotnú ODA nie je miesto," píše denník, ktorý sa domnieva, že najlepším riešením by bolo spojenie ODA s novovzniknutým subjektom.