Washington 20. januára (TASR) - Minister obrany USA Donald Rumsfeld sa dnes postavil na obranu amerického zaobchádzania so zajatcami z Afganistanu, ktorých zadržiavajú na základni v kubánskom zálive Guantánamo.
Podľa Rumsfelda je nenáležité naznačovať, že s takýmito "zanietenými teroristami" sa zaobchádza nehumánne. Reagoval tak na európsku kritiku toho, že USA držia zajatcov v otvorených celách na izolovanej vojenskej námornej základni. Šéf amerického rezortu obrany nepochybuje o tom, že o väzňov sa starajú humánne, primerane a v súlade so Ženevskou konvenciou.
Británia dnes požiadala USA o vysvetlenie v súvislosti s publikovanými fotografiami, na ktorých väzni z hnutia Taliban a teroristickej organizácie al-Káida kľačia a sú pevne spútaní.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw vo vyhlásení uviedol, že s "väzňami by sa malo bez ohľadu na ich technický status zaobchádzať humánne a v súlade s obyčajovým medzinárodným právom". Podľa správ sú traja so zajatcov na základni Guantánamo britskí občania.
Z nehumánneho zaobchádzania s väzňami obvinili Washington aj organizácie pre ochranu ľudských práv po tom, ako zajatcov prevážali z Afganistanu na vojenských dopravných lietadlách spútaných a so zaviazanými očami.
Rumsfeld však uviedol, že tí, ktorí postup USA kritizujú, jednoducho nie sú so záležitosťou dostatočne oboznámení. Mali by si preto uvedomiť, že zajatci sú mimoriadne nebezpeční a dobre vycvičení teroristi.
Rumsfeld okrem toho v rozhovore pre americkú televíznu stanicu NBC informoval, že mladý americký príslušník afganského hnutia Taliban John Walker Lindh sa vráti na územie USA v priebehu niekoľkých dní.
Walkera, ktorého zajali v Afganistane a obvinili z účasti na sprisahaní s cieľom zabiť Američanov, odovzdajú "veľmi skoro, v bezprostrednej budúcnosti" americkému ministerstvu spravodlivosti, dodal Rumsfeld.