ková a Cash podľahli až vo finále česko-slovenskej dvojici Suková - Mečíř. Tlač vyzdvihuje výkony Raftera, ktorý neprehral žiadnu dvojhru, no vo všetkých musel tuho bojovať a čo je kuriózne, ani raz nebol lepší na gemy a celkove bol pasívny - 45:48! Taký je však tenis, nerozhodujú čísla, platí až premenený mečbal. Médiá sa dlho podrobnejšie nevenovali nášmu tenisu a nečakali nebezpečenstvo z rakety Habšudovej a Kučeru.
Ak sa aj čosi na začiatku turnaja objavilo, tak len poznámka o tom, že riaditeľ turnaja Paul McNamee vzdal hold Mečířovmu tenisovému umeniu, ocenil jeho výkony v rokoch 1989 a 1990 v Austrálii a presadil pozvanie Slovenska výnimočne do kvalifikácie o účasť v najlepšej osmičke. Kto však pozornejšie sleduje tenis, nemôže nevidieť, že Habšudová i Kučera boli svojho času svetové juniorské jednotky, Habšudová vlani aj v profesionálnej Top Ten a Kučera má za sebou veľmi úspešný rok so skalpom Kafeľnikova, Ivaniševiča, Mustera a ďalších zvučných mien. V Perthe nestratil set proti Moyovi a Enqvistovi, takže už pred zápasom s Rafterom televízny komentátor a slávna postava tenisových dejín Fred Stolle varoval pred veľkým optimizmom. Médiá priznávajú, že Slováci zaslúžene postúpili, prevýšili súperov hrou a nasadením. Práve vďaka našim tenisovým vyslancom teraz tu na južnej pologuli viac ľudí vie, že Slovensko nie je Slovinsko, ale tenisovo mimoriadne vyspelá súčasť bývalej ČSFR. Organizátori vypočuli radu našich reprezentantov a predstavujú krajinu ako Slovak Republik, aby nedošlo k omylom.
"Ani vo sne mi nenapadlo, že prvý štart na dvorcoch po Novom roku bude taký ťažký a vyčerpávajúci," povedala svetová dvojka Pat Rafter. "Nech už výkon a výsledky boli akékoľvek, dôležité je, že som všetko vyhral a boli to veľmi silní súperi. Nečakal som taký dobrý výkon Slovákov v mixe." Forma našich v štvorhre kulminovala a prekvapila aj M. Mečířa: "Nemyslel som si, že Austrálčanov zdoláme v dvoch setoch. Hrali predtým výborne, vyhrali aj nad silným španielskym párom a u nás štvorhra ešte nemá také tradície. Karina sa s Karolom zohrávali od zápasu k zápasu a proti Rafterovi a Ellwoodovej predviedli tenis par excellence. Verím, že im stúplo sebavedomie pred grandslamovým Australian Open, lebo sa rozcvičili perfektne. Všetci známi, odborníci, fanúšikovia i neznámi ľudia nám k úspechu blahoželajú, povzbudiť prišli i naši z plaveckej výpravy na MS, telefonuje mi sem denne veľa novinárov zo Slovenska. Riaditeľ turnaja Paul Mc Namee sa o nás fantasticky stará, máme všetok komfort a podmienky na vysokej profesionálnej úrovni."
Na tlačovej besede padla otázka, čo znamená úspech v Hopmanovom pohári pre slovenský národ a či mu ľudia doma venujú pozornosť. "Určite. Turnaj má krásnu históriu a každý tenisový priaznivec u nás ho pozná už od vzniku, sleduje v teletexte, na satelitných obrazovkách, v správach. Akurát my sme ešte nemali šancu štartovať, no vďaka pozvaniu Paula Mc Nammeho sme prvý raz tu, čo zvýšilo publicitu Hopman Cupu na Slovensku. Začať sezónu v takej pohode je skvelý pocit."
Keď v Bratislave vyjdú dnešné noviny, víťaz pohára už bude zrejme známy. Finále Slovensko-Francúzsko sa začína o 10.00 miestneho času (03.00 SEČ) s programom Habšudová-Pierceová, Kučera-Pioline a mix. Francúzi si včera pohodlne poradili s obávanou dvojicou JAR (Coetzerová a Ferreira). Na úvod roka sú vo veľmi dobrej forme, podľa postavenia v rebríčku aj favoritmi, ale v tímovej súťaži je rebríček málo podstatný. Vdova po Harrym Hopmanovi, Lucy Hopmanová, nechýba na žiadnom stretnutí, niektoré sledovala pomaľovaná austrálskymi farbami a bola mimoriadne spokojná s vysokými návštevami a málo vídanou kulisou najmä v zápase Rafter-Kučera. Dnes odovzdá trofej jubilejnému šampiónovi - z Francúzska alebo Slovenska.
Autor: ANDREJ BUČKO, Melbourne (Autor je stálym spolupracovníkom