e okolo 900 mŕtvych. Alžírsky veľvyslanec v Paríži Muhammad Ghualmí v utorok večer kritizoval medzinárodné spoločenstvo a predovšetkým Francúzsko za to, že kritikou na adresu Alžírska oslabujú pozíciu alžírskej vlády. Požadoval jednoznačné odsúdenie teroristických akcií a konkrétnu pomoc namiesto výrokov o tom, že alžírsky ľud má "legitímne právo na ochranu". Americká televízia CNN komentovala situáciu v Alžírsku s poznámkami o možnom zapojení armády na strane teroristov. Jeden alžírsky právnik pre CNN uviedol, že masakry nemajú náboženský, ale len politický charakter. Vláda vraj má prostriedky na pochytanie teroristov, ale ich nevyužíva, pretože pre ňu je výhodné udržiavať medzi ľuďmi atmosféru strachu.
Dnes sa majú podľa agentúry AFP v Bruseli zísť špecialisti Európskej únie na Alžírsko a budú rokovať o možnostiach pomoci obetiam masakier. Alžírska otázka bude okrem iného aj na programe dnešnej londýnskej schôdzky medzi členmi Európskej komisie a Británie, ktorá od januára predsedá únii.
Stovky vidiečanov sú na úteku z odľahlých oblastí západného Alžírska, kde sa od minulého týždňa odohrala väčšina masakier. Smerujú do väčších miest, kde chcú nájsť účinnejšiu ochranu armády. Tým, ktorí v dedinách zostali, armáda rozdala zbrane. Tí, ktorí prežili, uvádzajú, že po vyčíňaní extrémistov zostávajú potoky krvi - rozhádzané odseknuté ľudské končatiny, sekerami znetvorené hlavy, zaživa upálení ľudia, telá s odseknutými hlavami a namiesto nich položené hlavy oslov, tehotné ženy s rozrezanými bruchami. Masakry, ktorých intenzita pravidelne stúpa počas islamského pôstneho mesiaca ramadán, ktorý sa začal 30. decembra, pripravili v Alžírsku od roku 1992 o život približne 70 000 osôb. Za nimi údajne stoja islamskí extrémisti, ktorí sa usilujú zvrhnúť súčasnú vládu a premeniť Alžírsko na čisto islamský štát.