ia v ohrozenej oblasti boli evakuovaní, britskí vojaci potom bombu odpálili. Zatiaľ sa k zodpovednosti za bombu nikto neprihlásil.
Najnovší incident je ďalším prejavom rastúceho napätia v Ulsteri, kde si v uplynulých dňoch znepriatelené polovojenské organizácie katolíkov a protestantov opäť začali vybavovať účty. Po tom, ako bol vo väzení Maze zavraždený obávaný protestantský extrémista Billy Wright, známy ako Kráľ krysa, nasledovali vraždy dvoch katolíkov a nádej na upevnenie mieru sa v tomto výbušnom ovzduší ihneď rozplynula. Za ďalší krok ku eskalácii násilia je považované aj rozhodnutie protestantských väzňov nepodporiť účasť svojich politických strán na mierových rozhovoroch, ktoré majú začať v pondelok.
Britská ministerka pre Severné Írsko Marjorie Mowlamová sa včera v Londýne stretla s predstaviteľmi protestantských unionistických strán, aby sa pokúsila zachrániť, čo sa dá. Írsky minister zahraničných vecí David Andrews sa včera v Belfaste stretol s vodcami Pokrokovej unionistickej strany, ktorí sa na mierových rozhovoroch pripravovaných na budúci týždeň odmietajú zúčastniť. Vodca Ulsterskej unionistickej strany David Trimble navštívil protestantských väzňov, aby od nich získal prísľub, že protestantské polovojenské organizácie budú aj napriek neochote podporovať mierový proces, dodržiavať prímerie, ktoré vyhlásili pred tromi rokmi. Nádej na pokrok v rokovaní komplikuje neochota britskej vlády prepustiť časť protestantských väzňov z väzenia, čo je jedna z hlavných požiadaviek unionistických strán. Včera vyzval Martin McGuinness, ktorý je hlavným vyjednávačom katolíckej strany Sinn Fein, na prepustenie protestantských väzňov. Sťažnosti protestantov sú podľa jeho slov v niektorých ohľadoch oprávnené. Probritskí unionisti, ktorí sú označovaní ako loajalisti, obviňujú britskú vládu, že v snahe vzkriesiť mierový proces zašla ďaleko vo svojej ústretovosti voči katolíkom, ktorí požadujú odtrhnutie provincie od Spojeného kráľovstva.