do včerajška žiadosť o politický azyl 231 osôb. Taliansky premiér Romano Prodi v utorok vyhlásil, že Taliansko bude priaznivo posudzovať žiadosti o azyl na prísne individuálnom, nie kolektívnom základe. Utečenci, ktorí predložili žiadosť o azyl, dostanú povolenie na pobyt, ktoré nebude časovo obmedzené, a to do tých čias, kým ministerská komisia pre utečencov nerozhodne, či ich možno považovať za politických utečencov. Imigranti, ktorým bude udelený azyl, nebudú musieť zostať v Taliansku, pretože ich štatút utečenca by mali na základe dublinskej konvencie uznať všetky krajiny Európskej únie. Ako včera oznámila agentúra Anadolu, turecká polícia zadržala 166 osôb, ktoré sa chystali prejsť turecko-gréckou hranicou v provincii Edirne. Imigranti, z ktorých 140 bolo z Iraku, 10 z Maroka, po šiestich z Egypta a Iránu a po dvoch z Indie a Pakistanu, sa chceli dostať do západnej Európy cez Grécko. Pohraničná stráž ich podľa agentúry Anadolu zadržala vo vojenskom pásme pri gréckych hraniciach.
V noci z utorka na stredu zadržala turecká polícia ďalších 41 nelegálnych migrantov z Iraku na európskom brehu provincie Istanbul. Tí boli podľa polície nelegálne zamestnaní v rôznych firmách v meste. V utorok zadržala turecká polícia 75 osôb, ktoré sa pokúšali nelegálne prejsť hranice. Turecký minister vnútra Murat Beseskioglu včera v rozhovore pre denník Hürriyet priznal, že vláda podcenila rozsah nelegálnej migrácie, pri ktorej utečenci postupujú cez Turecko do Európy. Dodal, že úrady vykonali rozsiahle opatrenia, aby vlny nelegálnych migrantov zastavili. Turecká vláda sa rozhodla zosilniť bezpečnostné opatrenia a zvýšiť kontrolu obzvlášť na hraniciach s Iránom a Irakom.
Turecký premiér Mesut Yilmaz zase pre taliansky denník La Stampa uviedol, že Turecko je pripravené uzavrieť s krajinami schengenskej skupiny dohodu o problematike kurdskej migrácie. Jediným želaním Turecka je podľa premiéra prispieť k tomu, aby Taliansko a Európska únia mohli zaistiť kriminálne živly, ktoré sa živia lukratívnym prevádzačstvom migrantov. Väčšina utečencov pochádza podľa Yilmaza zo severu Iraku a susedných oblastí postihnutých bojmi.