Osudy dobrého vojaka Švejka od J. Haška sa dostali do výberu 250 klasických diel svetovej literatúry, ktoré postupne dostanú do svojich knižníc všetky štátne stredné školy vo Veľkej Británii ako odporúčané čítanie. Vo vybranej spoločnosti klasikov, v ktorej prevládajú autori angloamerickej literatúry, sa objavil aj Franz Kafka, a to hneď s tromi dielami - so Zámkom, s Procesom a so zbierkou poviedok. Ako každý podobný výber, aj tento sa už stihol stať terčom kritiky. Mnohí sa pýtajú, ako to, že bol vybraný Starý zákon, ale už nie Nový zákon? Prečo je vybraný moslimský Korán, ale už nie napríklad hinduistická Bhagavadgíta? Prečo medzi básnikmi nie sú Shelley, Tennyson, Browning, Wordsworth, Auden ani T. S. Eliot? Prečo vo výbere nie je žiadny Hugo, Villon ani Molie`re? Tromi knihami je síce zastúpený Thomas Mann, ale úplne chýba Goethe...
FILM
Českí režiséri Petr Koliha, Miroslav Janek, Tomáš Vorel, Vladimír Michálek a herec Bolek Polívka odlietajú dnes do USA, kde sa zúčastnia na medzinárodnom filmovom festivale v Palm Springs. Uvedené budú ich filmy Výchova dívek v Čechách, Nespatřené, Kamenný most a Zapomenuté světlo.
FESTIVAL
Na filmovom festivale v Rotterdame, do ktorého hlavnej súťaže od 28. januára do 8. februára už boli vybrané dve české snímky - Mrtvej brouk a Knoflíkáři - bude premietnutá i celovečerná hraná prvotina Cesta pustým lesem od režiséra Ivana Vojnára. Rotterdamská prehliadka získava na prestíži vďaka objavovaniu nových talentov. Vlani údajne prilákala najviac festivalových divákov na svete, rovných 250 000.
NAKRÚCANIE
Čínski filmári pracujú na domácej verzii Schindlerovho zoznamu. Autor Ču Šu napísal scenár o úsilí, ktoré počas japonskej okupácie v roku 1937 vyvinulo v Nankingu niekoľko cudzincov, aby zachránili pred masakrou obyvateľov tohto mesta. Opiera sa pritom o zápisky, ktoré si v čase japonských krutostí v Nankingu robil nemecký obchodník a člen hitlerovskej strany NSDAP John Rabe. Na viac ako 2000 stranách zachytil, ako sa cudzincom podarilo zachrániť pred útrapami niekoľko stoviek Číňanov, podobne ako nemeckému továrnikovi Oskarovi Schindlerovi počas nacistickej okupácie Poľska. O Schindlerovi, ktorý zachránil pred smrťou v koncentračnom tábore desiatky Židov, podal svedectvo americký režisér Steven Spielberg.
HUDBA
Skladba In Nije Dei (Ďalší deň) v starogermánskom frízskom jazyku láme rekordy holandských hitparád. Desaťtisíce fanúšikov zapĺňajú štadióny, keď sa na plagátoch objaví skupina De Kast, ktorá tak napráva povesť opovrhovaného Frieslandu, považovaného v Holandsku za kultúrnu púšť, krajinu prízemných sedliakov s nezrozumiteľnou rečou. Dlhovlasý spevák skupiny Syb van der Ploeg vyhlasuje, že frízsky jazyk je svojbytnou rečou, ktorú treba študovať. Snaží sa tak rehabilitovať svoj kraj, ktorý väčšinu Holanďanov zaujíma len pri slávnych korčuliarskych Pretekoch 11 miest. Tie sa však konajú, len keď hrúbka ľadu dosiahne 15 cm; teda veľmi zriedka.
VIDEOTÉKA
Krčma gurmánov Bratislavy na Obchodnej ulici dnes o 20.00 h organizuje videotéku skupiny U2: ZOO TV - Live from Sydney.
Autor: R