"Bilancia opozície, resp. DU, v parlamente je skutočne veľmi skromná, pretože parlamentná matematika je daná počtom poslaneckých kresiel, a to sa dá len ťažko akýmkoľvek spôsobom zmeniť. Skôr by som povedal, že sa vďaka našej aktivite podarilo zabrániť prijatiu noviel niektorých zákonov, ktoré by Slovensku priniesli ďalšie negatívne body. Myslím tým najmä zákon na ochranu republiky, resp. novelu Trestného zákona a ešte zopár ďalších. Na druhej strane by som nehovoril o neúspechoch DU, to by nebolo fair. Avšak ešte stále sa nepodarilo naplno využiť ten potenciál, ktorý DU má. Mám na mysli preferencie našej strany, ktoré sa zatiaľ nepodarilo odpútať z hranice 10 % do vyšších sfér. Musím ešte dodať, že DU sa správa ako seriózny koaličný partner v rámci SDK, pričom identitu si chceme zachovať. V budúcnosti preto chceme veľmi triezvo, racionálne a rozumne pracovať na raste a posilnení DU tak, aby to súčasne posilnilo aj SDK."
# V minulom roku sa ešte ozývali koaličné hlasy spochybňujúce legitimitu mandátov poslancov DU. Tzv. kauza petičných hárkov však nenašla v parlamente podporu a vyzerá to tak, že DU zotrvá v poslaneckých laviciach až do konca tohto volebného obdobia. Ako hodnotíte túto skutočnosť ?
"Ďakujem za túto otázku, pretože si ju treba pripomínať možno aj častejšie a častejšie o nej hovoriť. Keď totiž hovoríme o "všemocnosti" nášho súčasného premiéra a pozrieme sa do nedávnej minulosti, tak zistíme, že jednou z jeho priorít bolo dostať poslancov DU z parlamentu. Na to slúžili rôzne vykonštruované komisie a preverovanie podpisov, no ukázalo sa, že v tejto kauze pán premiér jednoducho prehral! Treba takto nahlas povedať, že to bol jeden z jeho neúspechov a bol nakoniec nútený priznať, že sa s tým jednoducho nedá nič robiť. Preto poslanci DU zostanú v parlamente do konca funkčného obdobia a celú túto kauzu nemožno nazvať inak, ako morálnym víťazstvom a zadosťučinením pre DU."
# Už sme spomenuli, že DU sa stala súčasťou SDK. Preferencie zatiaľ nasvedčujú tomu, že SDK by mohla byť vo voľbách vážnym konkurentom pre HZDS. Čo podľa vás treba urobiť pre to, aby SDK predčasne "nezaspala na vavrínoch"?
"Treba predovšetkým urobiť to, aby sa dostavil synergický efekt, ktorý očakávame a ktorý sa doteraz ešte nedostavil. Je to však normálne, keď sa vytvorí koalícia piatich strán, prívrženci, ktorí by podporili jednu stranu, keď tam vidia zostávajúce štyri, začína to byť pre nich trocha zložitejšie... Ale bez ohľadu na to, preferencie, ktoré SDK má, sú nesporne vysoké a sú veľmi dobrým prísľubom do budúcnosti. Treba ešte dodať, že SDK úplne zmenila politickú scénu na Slovensku, pretože od svojho vzniku je to najsilnejší politický subjekt. Podľa mňa však SDK ani zďaleka nedosiahla tie reálne možnosti, ktoré má. Znamená to, žeby sa táto koalícia mala odpútať od hranice 32 % - čo je podpora, ktorú má podľa posledných prieskumov verejnej mienky. Hlavným zdrojom nových voličských hlasov sú pre SDK mladí ľudia - prvovoliči - ktorí pôjdu voliť po prvýkrát. Týchto je 10 až 12 % a my ich chceme osloviť tak, aby sme ich presvedčili, že je v ich záujme, aby vôbec išli voliť. Predovšetkým oni totiž rozhodnú o tom, aké to Slovensko bude a aká bude krajina, v ktorej budú žiť. Sme preto presvedčení, že keď im vysvetlíme potrebu voliť, tak budú voliť nás a nie strany vládnej koalície. V tom máme podľa mňa najväčšie rezervy na zvýšenie preferencií SDK."
# V súvislosti s tým, čo ste doteraz povedali, čo očakávate od roku 1998 z pohľadu integračných snáh Slovenska začleniť sa do procesu vstupu do NATO a najmä do EÚ ako rovnocenná a plnohodnotná krajina?
"Rok 1998 bude rozhodne prelomový, zásadný a osudový a o všetkom sa bude rozhodovať vo voľbách, v ktorých sme rozhodnutí uspieť. Nič totiž nenasvedčuje tomu, že súčasná vládna koalícia prejaví dostatok politickej vôle, aby u nás zmenila politickú realitu, čo je základným predpokladom pre to, aby Slovensko naozaj uspelo v integračnom procese. Výsledky v snahe o členstvo v NATO a EÚ rozhodne nemožno hodnotiť ako úspech a naopak, zo strany EÚ je to veľké gesto voči Slovensku ako štátu. Treba ešte povedať, že problémy, ktoré Slovensku zabránili, aby sa dostalo do vybranej skupiny - pretože pred pár rokmi malo absolútne rovnaké predpoklady, ako tí, ktorí sa tam dostali - treba vyriešiť. EÚ dala túto šancu Slovensku za predpokladu, že všetky sporné otázky budú vyriešené. Ak nie, tak Slovensko asi na večnosť zostane "zamrznuté" v druhej skupine. Myslím si preto, že politické pomery na Slovensku bude možné zmeniť iba po voľbách vytvorením takej vlády, ktorá bude predstavovať skutočne demokratické sily v našej krajine. Tie musia mať záujem na tom, aby tu bol právny štát a aby sa Slovensko začlenilo do tých štruktúr v medzinárodnom živote, do ktorých civilizačne patrí."
# Akú úlohu v tomto integračnom procese prisudzujete našim susedom? Veď ešte v roku 1992 tu reálne existovala Visegrádska trojka, neskôr to bola Visegrádska štvorka, no dnes je to opäť iba "trojka", ktorá s Bratislavou už akosi neráta?
"Myslím si, že je chybou súčasnej vlády, ak takéto možnosti na spoluprácu nevyužívala. Táto spolupráca takmer neexistovala a naopak, vzťahy so susedmi - či je to Česká republika alebo Maďarsko - mali veľké výkyvy. Raz boli zlé, potom lepšie, potom zasa horšie a dnes sú opäť zlé... Jedine s Poľskom má Slovensko tradične dobré predpoklady, keď na obidvoch stranách nechýba politická vôľa, ale chýbajú konkrétnejšie výsledky, ktoré by sa mohli zrodiť z takejto dobrej politickej vôle. Vieme totiž o tom, že Poliaci nám mnohokrát ponúkali svoju pomoc a som presvedčený, že to vždy mysleli úprimne. Je preto chybou slovenskej vlády, že takúto ochotu nevyužíva. Treba tiež objektívne priznať, že v medzinárodných vzťahoch aj Česká republika nám často pomáhala, pretože pochopila tieto integračné snahy svojich susedov. Slovensko ako jediná z krajín Visegrádskej štvorky zaostalo svojím vlastným pričinením a "zásluhou", pričom zostávajúce tri krajiny sa zhodli na tom, že Slovensko považujú aj naďalej za súčasť stredoeurópskeho regiónu. Naša geografická poloha i história nás predurčujú k tomu, aby sme sa stali členmi týchto zoskupení a bude záležať iba na takte, na politickej obratnosti tejto vlády, aby sme podanú ruku, ktorú nám Česi, Poliaci i Maďari ešte stále ponúkajú, dokázali pevne uchopiť a využiť aj v prospech našich vlastných záujmov."
FOTO: Úspech vo voľbách možno dosiahnuť iba priamym konktaktom s občanmi.
Autor: FOTO - VLADIMÍR HÁK