Ing. ANDREJ ĎURKOVSKÝ, starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto: V niektorých smeroch bol uplynulý rok vysoko pozitívny. V zásade bola ukončená rekonštrukcia historického jadra, čo znamená výmenu dlažby v uliciach korza, kompletnú rekonštrukciu niektorých historických budov a ich fasád. Ďalším pozitívnym a z pohľadu celého Slovenska ojedinelým krokom bolo, že sa nám v Starom Meste podarilo otvoriť resocializačné centrum pre ľudí, ktorí absolvovali protidrogovú liečbu. V súčasnosti už slúži nielen pacientom zo Starého Mesta, ale z celej Bratislavy. Pokiaľ ide o čistotu ulíc, podarilo sa nám zlepšiť jej úroveň v centre mesta, to však neznamená, že sme celkom spokojní. V našej mestskej časti sa zintenzívnil aj odpredaj obecných bytov, na každom rokovaní miestneho zastupiteľstva sa už schvaľuje predaj asi 700 bytov. Budeme ich naďalej odpredávať tak, aby sme do konca budúceho roka s predajom skončili."
PAVEL SEGEŠ, primátor mesta Topoľčany: "Minulý rok patril pre mesto Topoľčany k významným, aj keď by sme, samozrejme, ako všetci predstavitelia samospráv, privítali viac finančných prostriedkov do mestského rozpočtu. Významnosť uplynulého roku spočívala v tom, že mesto Topoľčany vstúpilo do spol. s r. o., ktorá zabezpečuje výstavbu skládky tuhého komunálneho odpadu. Po jej dobudovaní budeme mať doriešené skládkovanie odpadu asi do roku 2030. Ďalšou dôležitou udalosťou bolo podpísanie nájomnej zmluvy s anglickou firmou Lucas - na prenajatom pozemku sa v septembri začalo s výstavbou výrobného závodu, kde nájde pracovné príležitosti 800 obyvateľov mesta a okolia. Potešiteľný bol aj vzostup kultúry v meste a mnohé ďalšie aktivity. Privítali by sme rozsiahlejšiu výstavbu bytov, rekonštrukcie komunikácií a podobne, to však závisí od finančných prostriedkov."
ANTON PRISTAŠ, zástupca starostu mestskej časti Bratislava-Nové Mesto: "Na uplynulých dvanásť mesiacov sa z hľadiska samosprávy Nového Mesta pozeráme kladne. Sme radi, že sa nám podarilo naďalej prezentovať kultivovanú komunálnu politiku a do služby v prospech našich spoluobčanov zapojiť poslancov všetkých politických strán a hnutí pôsobiacich v mestskej časti. Aj napriek tomu, že pôsobenie samospráv v hlavnom meste Slovenska je v súčasnosti náročné, predovšetkým z hľadiska zabezpečovania potrebných finančných prostriedkov, v našej mestskej časti sme dobrou finančnou politikou dokázali na rok 1997 zabezpečiť výdavky rozpočtu vo výške takmer 174 miliónov korún a z nich potom vyčleniť napríklad na sociálnu oblasť takmer šesť percent, na miestnu kultúru a šport viac ako sedem percent, na oblasť ochrany a tvorby životného prostredia vyše osem percent a na výstavbu a opravy miestnych komunikácií nad desať percent. Sme spokojní, že sme počas roka zabezpečili samosprávu nám zvereného územia v podmienkach vyrovnaného rozpočtu."
VLADIMÍR BAJAN, starosta mestskej časti Bratislava-Petržalka:
"Myslím si, že uplynulý rok bol v Petržalke viac ako dobrý. K neúspechom by som zaradil sklz na výstavbe malometrážnej bytovky, ale to sa dá napraviť. Horšie sa mi javí zmarené referendum, na ktoré sa naša mestská časť zodpovedne pripravila, a nakoniec z toho nebol nijaký prínos. Na druhej strane sme pre Petržalčanov sprevádzkovali prvú umelú ľadovú plochu na pravom brehu Dunaja. Potrebné boli aj investície do požiarnej stanice, ktorá umožní plnohodnotnú činnosť mestského požiarneho zboru. V tomto roku smútku za Matkou Terezou je nám Petržalčanom určitou útechou, že jej nasledovníčky si našli miesto práve v našej mestskej časti. Mnoho snáh a prostriedkov sme venovali aj nášmu prostrediu - chodníkom, cestám, zeleni, bytovému fondu, aby bolo všetko v takom poriadku, ako má byť."
Autor: jb, eč