1994: ROK TROCH VLÁD

JANUÁR

1. 1. - Prezident SR M. Kováč v novoročnom prejave povedal, že v roku 1993"sa nám nepodarilo dosiahnuť koalíciu, ktorá by zabezpečovala potrebnú stabilitu vlády alebo aspoň konštruktívnu spoluprácu politických subjektov. Potrebujeme preto vládu širokej koalície."

6. 1. - Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí M. McCurry vyjadril nádej, že "slovenská vláda zmení svoje rozhodnutie zastaviť vysielanie rozhlasovej stanice Slobodná Európa".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

8. 1. - Maďarská menšina na Slovensku na mítingu v Komárne sformulovala svoje požiadavky. Podľa nich Maďari v SR chcú svoje vlastné zastupiteľské zbory a tam, kde tvoria väčšinu, by mala byť úradným jazykom aj maďarčina.

SkryťVypnúť reklamu

11. 1. - SR akceptovala projekt USA "Partnerstvo pre mier".

15. 1. - Ústredná rada SNS nevyslovila dôveru predsedovi SNS Ľ. Černákovi a požiadala ho, aby odstúpil. Odvolala aj podpredsedov SNS a ústredného tajomníka.

25. 1. - Bol zverejnený tzv. Paničov list, v ktorom bývalý predseda vlády Zväzovej republiky Juhoslávia M. Panič odmieta údajnú ponuku vlády SR na dodávku zbraní a výbušnín.

28. 1. - Poslanci neschválili tzv. tabuľový zákon, čím SR nesplnila jednu z podmienok Rady Európy.

- Slovenské telekomunikácie odvolali svoje rozhodnutie zrušiť kontrakt na prenájom vysielačov rozhlasovej stanici Slobodná Európa.

FEBRUÁR

3. 2. - Minister dopravy R. Hofbauer vypracoval návrh na udelenie Nobelovej ceny za mier premiérom V. Klausovi a V. Mečiarovi za pokojné rozdelenie Česko-Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

- V. Mečiar v súvislosti s poslancami, ktorí opustili poslanecký klub HZDS, vyhlásil, že HZDS sa obráti na občanov v referende, aby rozhodli o tom, že "títo ľudia odísť musia". Na adresu menšín uviedol: "Komu je u nás zle, je naprostá sloboda, môže kedykoľvek odísť."

4. 2. - Schôdza NR SR bola prerušená, čím sa mala vyriešiť parlamentná kríza okolo novely zákona o veľkej privatizácii. Známym sa stal výrok P. Weissa: "Pán premiér, nie sme v Rusku!"

7. 2. - Premiér Mečiar ponúkol SDĽ otvorenú koalíciu.

9. 2. - Slovensko v Bruseli podpísalo Partnerstvo pre mier.

- V Čadci vytvorili predsedovia klubov HZDS v okrese národno-sociálnodemokratickú frakciu.

- P. Weiss vyhlásil, že pre SDĽ koalícia s HZDS a SNS "nie je intelektuálne príťažlivá" a že HZDS je"etatistické, vulgárne a populistické hnutie".

SkryťVypnúť reklamu

11. 2. - V Papierničke vznikla v HZDS frakcia "Alternatíva politického realizmu". Mala zostať súčasťou HZDS. Desiati poslanci Alternatívy si predstavovali stabilizáciu politickej scény vytvorením vlády bez politických špičiek. "Platí to aj o našom predsedovi hnutia," povedal P. Tomeček.

- Predstavitelia SDĽ a KDH sa vyslovili za vypísanie predčasných parlamentných volieb.

12. 2. - Mimoriadne zasadnutie Republikového predstavenstva HZDS konštatovalo, že vznik Alternatívy politického realizmu, ako aj frakcie hnutia v Čadci, boli v rozpore so stanovami HZDS. Nevyslovilo politickú poporu R. Kováčovi a J. Moravčíkovi. HZDS sa rozhodlo nevstúpiť do vlády širšej koalície a v prípade vyslovenia nedôvery vláde V. Mečiara ísť do opozície. Podľa Mečiara sa predčasné voľby mali konať v júni 1994.

SkryťVypnúť reklamu

- Výkonný výbor SDĽ konštatoval, že "dozreli dôvody a čas, aby sa zmenil charakter moci".

14. 2. - J. Moravčíka vylúčili z HZDS.

- Vláda V. Mečiara sa venovala iba schvaľovaniu privatizačných projektov.

15. 2. - V. Mečiar vyzval R. Kováča a J. Moravčíka, aby opustili zasadanie vlády a doručil prezidentovi návrh na ich odvolanie.

- Podľa prezidenta by bol najoptimálnejší termín volieb november.

17. 2. - NR SR novembrový termín neschválila.

18. 2. - Poslanec SDĽ J. Plesník poukázal na možné nezákonné postupy v privatizácii za vlády V. Mečiara a predložil návrh uznesenia na ich kontrolu. V. Mečiar požiadal prokuratúru o posúdenie, či týmto uznesením nešlo zo strany opozície o vydieranie.

19. 2. - Predsedom SNS sa stal J. Slota. Skupina okolo Ľ. Černáka sa rozhodla založiť vlastnú stranu.

SkryťVypnúť reklamu

23. 2. - Do funkcie ústredného riaditeľa STV nastúpil I. Stadtrucker.

24. 2. - J. Moravčík podal demisiu.

25. 2. - Demisiu podal aj R. Kováč. Spolu s J. Moravčíkom zakladali novú stranu.

MAREC

8. 3. - SDĽ odmietlo ponuku HZDS "pridať sa" a "zaplátať neobsadené miesto vo vláde".

9. 3. - V NR SR vystúpil prezident M. Kováč so Správou o stave SR a L. Pittner podal návrh na vyslovenie nedôvery V. Mečiarovi.

10. 3. - K hlasovaniu o nedôvere V. Mečiarovi nedošlo. Poslankyňa HZDS B. Paulovičová vyhlásila, že "tento parlament nemal šťastnú ruku pri výbere prezidenta. Keby bol prezidentom pán Prokeš, nikdy by tu neodzneli také slová".T. Kuzbert (HZDS) prečítal vyhlásenie 17 prednostov okresných úradov, ktorí označili prezidentov prejav za nahrávanie "silám, ktoré sa snažia o zánik SR".

SkryťVypnúť reklamu

11. 3. - V. Mečiar bol po druhý raz odvolaný z postu predsedu vlády. Predchádzala tomu ponuka V. Mečiara pre SDĽ na vstup do vlády. P. Weiss to prijal s podmienkou, že z nej vystúpi SNS a V. Mečiar sa vzdá funkcie premiéra. Premiér na výzvu P. Weissa nereflektoval.

12. 3. - HZDS odišlo do opozície.

14. 3. - Parlamentné strany, okrem HZDS a SNS, rokovali o koaličnej vláde.

- Pred Primaciálnym palácom priaznivci expremiéra Mečiara napadli troch novinárov Slobodnej Európy a redaktorku Rádiožurnálu.

15. 3. - Prezident poveril J. Moravčíka zostavením vlády.

16. 3. - M. Kováč vymenoval vládu širokej koalície, v ktorej boli zastúpené SDĽ, KDH, AD SR, NDS a Alternatíva politického realizmu.

- Boli zverejnené informácie o tzv. divokej privatizácii lukratívnych podnikov kabinetu V. Mečiara 11. 3. 1994.

SkryťVypnúť reklamu

17. 3. - NR SR určil deň predčasných parlamentných volieb na 30. septembra a 1. októbra 1994.

21. 3. - Vládne strany podpísali koaličnú dohodu a vytvorili Koaličnú radu.

23. 3. - Poslanci vyslovili súhlas s návrhom vlády (ešte V. Mečiara) na odvolanie M. Tkáča z funkcie viceguvernéra NBS. M. Tkáč to označil za "politický komplot zo strany Mečiara".

26. 3. - V. Mečiar v Prešove vyhlásil: "Bitku sme prehrali, ale víťazstvo bude vo vojne naše."

29. 3. - Vláda uznesením zrušila uznesenia Mečiarovej vlády o privatizácii trinástich podnikov, ktoré boli uskutočnené v čase od 15. 2. do 14. 3. 1994.

APRÍL

7. 4. - Podľa V. Bajana bolo pred odvolaním vlády V. Mečiara z Úradu vlády odvezených 27 áut materiálov.

12. 4. - Parlament schválil Programové vyhlásenie vlády.

SkryťVypnúť reklamu

15. 4. - M. Kováč bol na stretnutí siedmich stredoeurópskych prezidentov v českom Litomyšli.

19. 4. - Vláda odvolala 26 prednostov okresných úradov, ktorí sa po marcovom prejave prezidenta postavili proti nemu.

- Vláda vymenovala za nového riaditeľa TA SR I. Melicherčíka a odvolala z tohto postu D. Kleimanna pre viacnásobné porušenie zákonov napr. o rozpočtových pravidlách.

24. 4. - Po rokovaniach snemov Aliancie demokratov SR a Alternatívy politického realizmu došlo k ich zlúčeniu pod názvom Demokratická únia Slovenska. Jej predsedom sa stal J. Moravčík.

MÁJ

11. 5. - M. Ftáčnik (SDĽ) na margo novely tzv. lustračného zákona vyhlásil, že "momentálne neexistuje orgán, ktorý je podľa zákona oprávnený vydávať lustračné osvedčenia".

19. 5. - Podľa výsledkov kontroly najväčší objem neoprávnene čerpaných investičných prostriedkov vykázali ministerstvá O. Keltošovej a J. Tótha.

SkryťVypnúť reklamu

20. 5. - J. Moravčík konštatoval: "Dohodli sme sa, že lustračné osvedčenia sa nebudú vydávať."

27. 5. - Poslanci schválili novelu zákona o matrikách, ktorá umožnila osobám neslovenskej národnosti zapísanie ženských mien bez koncovky -ová.

JÚN

3. 6. - Vládnej koalícii na schválenie tzv. tabuľového zákona chýbal jeden hlas. "Výsledok hlasovania hodnotíme ako nedodržanie koaličných dohôd," povedal podpredseda MKDH P. Csáky. "Keby som bol premiérom, samozrejme, nijaké tabule by neboli, maďarské zvlášť. Ani tam, kde by ich bolo 100 percent na území Slovenska," uviedol predseda SNS J. Slota.

9. 6. - Poslanec HZDS I. Ľupták "heiloval" v parlamente.

23. 6. - Prezident M. Kováč v USA spolu s maďarským prezidentom A. Gönczom prevzal cenu Ústavu pre výskum vzťahov Východ-Západ za významný príspevok k medzinárodnému porozumeniu.

SkryťVypnúť reklamu

28. 6. - I. Ľupták sa za "heilovanie" ospravedlnil.

JÚL

7. 7. - Poslanci schválili tabuľový zákon, ktorý umožnil označovať obce s viac ako 20 percentami obyvateľmi menšiny v jazyku menšiny.

12. 7. - NR SR prijala uznesenie, požadujúce od prezidenta vypísanie referenda o zákone o preukazovaní pôvodu peňazí v privatizácii a dražbách. Vládu zaviazala predložiť návrh takéhoto zákona.

14. 7. - Podľa zistení NKÚ exministerka práce O. Keltošová počas svojho pôsobenia vo funkcii rozdelila šiestim pracovníkom jej ministerstva odmeny vo výške takmer jedného milióna korún.

20. 7. - Ministerstvo školstva a vedy podľa zistení NKÚ za vlády V. Mečiara vyplatilo neoprávnene skoro 3 milióny korún.

AUGUST

10. 8. - Parlament schválil návrh zákona o preukazovaní pôvodu peňazí v dražbách a privatizácii. Poslanci zamietli návrh na zrušenie uznesenia, ktorým M. Kováča požiadali o vyhlásenie referenda o tejto otázke.

SkryťVypnúť reklamu

11. 8. - Prezident vyhlásil referendum o preukazovaní pôvodu peňazí na 22. októbra.

17. 8. - Zo správy NKÚ vyplynulo, že za pôsobenia exministra dopravy R. Hofbauera jeho rezort minul neoprávnene 13 miliónov Sk.

18. 8. - NR SR prijala zákon o obmedzení volebných výdavkov na 12 miliónov Sk.

26. 8. - Na medzinárodných oslavách SNP v Banskej Bystrici, počas ktorých sa vrátane M. Kováča stretlo šesť európskych prezidentov, sa nezúčastnili predsedovia HZDS a KDH.

SEPTEMBER

5. 9. - Začala sa 2. vlna kupónovej privatizácie.

6. 9. - V predvečer predvolebnej kampane M. Kováč vyhlásil, že vo voľbách sa rozhodne medzi demokratickou cestou a vládou tvrdej ruky.

7. 9. - Predseda HZDS informoval o piatich možnostiach výmeny prezidenta.

13. 9. - Koalícia sa dohodla neprerokovávať počas volebnej kampane priame predaje podnikov.

SkryťVypnúť reklamu

30. 9. - Začali sa predčasné parlamentné voľby.

- Aktuality STV informovali, že V. Mečiarovi nebolo umožnené voliť, pretože sa nenachádzal vo voličskom zozname. Slovenská volebná komisia reagovala vyhlásením, že STV porušila volebný zákon.

OKTÓBER

2. 10. - Volieb sa zúčastnilo 75, 65 percenta voličov, ktorí do parlamentu zvolili 7 politických subjektov: koalícia HZDS-RSS získala 34,96 percent hlasov, Spoločná voľba 10,41, Maďarská koalícia 10,18, KDH 10,08, DU 8,57, ZRS 7,34 a SNS 5,40 percent hlasov voličov.

- Pätnásť redaktorov STV sa dištancovalo od svojich kolegov Y. Beníkovej a I. Kubiša, ktorí sa podieľali na porušení volebného zákona odvysielaním príspevku o V. Mečiarovi v prvý deň volieb.

- Predseda ZRS J. Ľupták vyhlásil: "V nijakom prípade do vlády nevstúpime!"

SkryťVypnúť reklamu

4. 10. - I. Lexa a O. Keltošová vyzvali M. Kováča, aby odstúpil z funkcie.

- M. Kováč poveril konzultáciami o zostavení vlády koalíciu HZDS-RSS.

- V. Mečiar spochybnil účasť DU v predčasných voľbách.

5. 10. - S. Kozlík z HZDS označil vystúpenie O. Keltošovej a I. Lexu proti prezidentovi za "epizódu, ktorá môže mať dramatický priebeh, ale o týždeň o nej nikto na Slovensku nebude vedieť."

7. 10. - ZRS na politické rokovania predložilo 13 podmienok prípadnej spolupráce.

11. 10. - HZDS a SNS podali na Ústavný súd volebnú sťažnosť, týkajúcu sa zvolenia poslancov DU do NR SR.

12. 10. - Vládna koalícia upozornila na to, že na prvom zasadnutí NR SR nebudú môcť hlasovať tí poslanci, ktorí vykonávajú funkcie ministrov.

14. 10. - "Riešením môže byť džentlmenská dohoda," uviedol na okraj pozvania náhradníkov za členov vlády na ustanovujúcu schôdzu NR SR I. Gašparovič.

SkryťVypnúť reklamu

- DU podala sťažnosť na HZDS Ústavnému súdu, aby preskúmal protizákonné ovplyvnenie volieb v STV.

18. 10. - Po rokovaniach delegácií KDH a HZDS J. Čarnogurský oznámil, že KDH do vládnej koalície s HZDS nepôjde, a prechádza do opozície.

21. 10. - Podpredseda SDĽ P. Kanis po rokovaniach Spoločnej voľby a HZDS-RSS poznamenal: "Keď sa vrátime k marcu, tak bolo, samozrejme, aj iné riešenie. A netajím sa tým, že som vtedy vyhlásil, že je to historická chyba SDĽ. A tá sa potvrdila."

22. 10. - Referendum o preukazovaní pôvodu peňazí bolo neúspešné.

27. 10. - Plénum Ústavného súdu SR zamietlo volebné sťažnosti HZDS a SNS na DU, ako aj sťažnosť DU na HZDS.

NOVEMBER

3. 11. - Ustanovujúcej schôdze NR SR sa zúčastnili náhradníci za členov vlády. Plénum overilo aj mandáty poslancov DU. Mandátový a imunitný výbor si zriadil komisiu na preskúmanie platnosti zvolenia poslancov DU. Poslanci HZDS-RSS, ZRS a SNS sa podieľali na hlasovaniach o presunoch poslancov ostatných strán do iných výborov, ako boli podľa odbornosti navrhnutí. Tým sa zviditeľnila parlamentná väčšina "83" poslancov. Predsedami všetkých výborov sa stali zástupcovia tejto väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

- Vo večerných hodinách podal kabinet J. Moravčíka demisiu.

- Medzitým I. Gašparoviť zvolal 2. mimoriadnu schôdzu NR SR - na základe návrhu poslancov HZDS odvolať ministrov M. Janičinu a L. Pittnera.

- Parlamentná väčšina v noci na 4. novembra vyslovila obom ministrom nedôveru, zriadila komisiu na preskúmanie krízy v marci 1994, odvolala generálneho prokurátora, vedenie NKÚ, členov Rady STV a Rady SRo, členov FNM, prijala novelu zákona o veľkej privatizácii a zákon o zrušení privatizačných rozhodnutí Moravčíkovej vlády po 6. septembri 1994.

- Ľ. Černák na margo nočných udalostí v parlamente vyhlásil: "Valec zo Zlatej Idky sa už naštartoval a uberá prvé metre." V. Mečiar povedal: "Je po voľbách, zvyknite si!"

12. 11. - Predstavitelia SDĽ, KDH a DU vyzvali HZDS, aby zostavili vládu.

- "Keďže HZDS pokračuje v spôsobe uplatňovania moci, ktorý je pre SDĽ neprijateľný, nebudeme rokovať s HZDS o svojej účasti vo vláde," uviedol P. Weiss.

17. 11. - Študenti zorganizovali v Bratislave míting, žiadali odpolitizovanie STV a SRo a preradenie prof. J. Šveca do školského výboru.

- Štátny tajomník ministerstva vnútra R. Vavrík (DU) vydal na žiadosť predsedu mandátového výboru zapečatené petičné hárky DU.

18. 11. - "Zodpovednosť za rozhodnutie nesie R. Vavrík," konštatoval v súvislosti s vydaním petičných hárkov DU minister vnútra L. Pittner.

20. 11. - Komunálnych volieb sa zúčastnilo 54,26 percenta voličov.

22. 11. - "Mandátový a imunitný výbor som informoval o tom, že predseda dočasnej komisie výboru D. Macuška ma informoval, že petičné hárky DU, ktoré mala komisia k dispozícii, nie sú v úplnom poriadku a nebolo tam platných desaťtisíc podpisov," oznámil predseda Mandátového a imunitného výboru M. Kočnár.

23. 11. - HZDS a KDH rokovali o prípadnej podpore vláde V. Mečiara. KDH vyhlásilo, že akékoľvek rokovania s HZDS považuje za skončené.

24. 11. - V. Mečiar vyzval poslancov DU, aby sa vzdali mandátov. Dodal, že do NR SR sa dostala podvodom a zdôraznil, že parlament môže revidovať svoje pôvodné rozhodnutie o overení mandátov poslancov DU. J. Moravčík v tejto súvislosti uviedol: "Slová predsedu HZDS V. Mečiara o volebnom podvode a jeho ďalšie obvinenia DU sú účelovým klamstvom, takým typickým pre charakter tohto politika."

25. 11. - Krajiny združené v Európskej únii zaslali SR demarš, v ktorom o.i. vyslovili znepokojenie nad "niektorými javmi politického vývoja od volieb" a očakávanie, "že Slovensko starostlivo zvažujúc svoje vlastné záujmy bude dôsledne pokračovať v ceste demokratických reforiem".

30. 11. - Skončila sa registrácia kupónových knižiek pre 2. vlnu kupónky.

DECEMBER

8. 12. - Uskutočnil sa druhý študentský míting.

11. 12. - Predseda ZRS J. Ľupták nepustil redaktorov SME, Nový čas a Smer dnes na brífing po rokovaní Republikovej rady ZRS, ktorá rozhodla o vstupe ZRS do vlády.

12. 12. - V. Mečiar predložil prezidentovi návrhy na menovanie členov vlády.

13. 12. - Prezident M. Kováč vymenoval novú vládu SR. HZDS v nej má dvanásť, SNS dvoch a ZRS štyroch zástupcov.

14. 12. - NR SR zvolila za predsedu NKÚ kandidáta ZRS Štefana Balejíka, ktorý je podľa poslanca F. Javorského agentom ŠtB.

- Minister financií S. Kozlík zrušil termín predkola kupónovej privatizácie, ktorý bol určený na 15. december.

15. 12. - Vláda V. Mečiara o.i. odvolala riaditeľa TA SR I. Melicherčíka a do tejto funkcie opäť menovala D. Kleimanna.

16. 12. - Novým riaditeľom STV sa po odvolaní I. Stadtruckera stal J. Darmo.

20. 12. - Vláda odvolala 26 prednostov okresných úradov. Vymenovala 27 nových prednostov, aby ich "rehabilitovala" .

21. 12. - Vznikla vyšetrovacia komisia na preskúmanie rozhodnutia exministra P. Kanisa odpredať pontónové súpravy.

22. 12. - Parlament schválil vládny návrh rozpočtového provizória.

- Začala sa uplatňovať tzv. personálna smernica HZDS, podľa ktorej sa odvolávajú vedúci pracovníci ministerstiev.

27. 12. - STV definitívne odmietlo ďalej vysielať reláciu Večer Milana Markoviča.

Autor: Pripravili JANA PANKOVČÍNOVÁ, PETER

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu