nosti a kompetencií a vzájomné prepojenie prispeje k dosiahnutiu cieľa, o ktorý sa snažíme."
M. Kováč ďalej jednoznačne deklaroval ako prioritu zahraničnej politiky SR záujem o integráciu do západoeurópskych a transatlantických politických, bezpečnostných a hospodárskych štruktúr, v prvom rade do EÚ, ZEÚ a do NATO. "Táto orientácia založená na širokom konsenze rozhodujúcich politických subjektov a širokej verejnosti je naším príspevkom i záväzkom pri budovaní stabilnej a prosperujúcej Európy," dodal prezident Kováč.
Na hodnotiacej tlačovej konferencii M. Kováč informoval, že účastnícke štáty sa zaviazali riešiť svoje spory na prvom stupni v rámci OBSE a až v prípade nevyhnutnosti ich ďalej postupovať preťaženej OSN. M. Kováč oznámil, že záverečné dokumenty konštatujú slobodnú voľbu členských krajín vybrať si svoje bezpečnostné záväzky a súčasne nepripúšťajú rozdelenie Európy na sféry vplyvu. Účastnícke štáty takisto deklarovali vôľu vyslať mnohonárodnostné sily OBSE do oblasti Náhorného Karabachu a za aktívnej účasti slovenskej diplomacie prijali kódex správania sa členských krajín v bezpečnostnej oblasti. Z iniciatívy ruskej delegácie bolo prijaté aj rozhodnutie začať diskusiu o celoeurópskom bezpečnostnom modeli pre 21. storočie, ktorá by sa mala vyhodnotiť na nasledujúcom summite OBSE v roku 1996 v Lisabone.
V prestávkach rokovania dvojdňovej schôdzky M. Kováč absolvoval v Budapešti aj deväť dvojstranných stretnutí. Včera sa stretol s prezidentmi Českej republiky, Bieloruska, Kazachstanu, Holandska a Kanady. M. Kováč s V. Havlom upresnili termín ich budúceho pracovného stretnutia na február. Prezidenti rokovali aj o formujúcej sa nadácii Havel - Kováč, Kováč - Havel na podporu českých študentov na Slovensku a slovenských v ČR, ako aj o nimi iniciovanej spoločnej komisii historikov. M. Kováč navrhol V. Havlovi, aby v budúcnosti udeľovali ceny umelcom druhej republiky za propagáciu česko-slovenskej vzájomnosti.
KOZYREV ZMIERŇUJE
TÓNY VYHLÁSENÍ
Ruský minister zahraničia Andrej Kozyrev včera zmiernil tón vyhlásení týkajúcich sa vzťahov medzi Východom a Západom, keď vyhlásil, že sa nedá vrátiť k starým blokom z obdobia studenej vojny. "Žiadna studená vojna nebude, dokonca ani jej náznak. Takto jej otázka nestojí," vyhlásil Kozyrev po viac ako hodinovom rozhovore so svojím britským partnerom Douglasom Hurdom. "Chceme vzájomný dialóg."
HORN O POSTOJI RUSKA
Predseda maďarskej vlády včera označil odpor Ruska proti prijatiu stredoeurópskych krajín do NATO za "celkom neprípustný". "Veľmoc nemôže obmedzovať vstup malého štátu do bezpečnostnej aliancie. Podobné snahy v nás vzbudzujú obavy a sú celkom neprípustné, pretože obmedzujú našu suverenitu," povedal Gy. Horn.
ŠEVARDNADZE NA OBSE
Gruzínsky predstaviteľ Eduard Ševardnadze vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby uznalo, že sa separatisti v Abcházsku dopustili voči Gruzíncom žijúcim v tejto autonómnej republike genocídy. "Zatiaľ na to nemá nikto dosť odvahy," vyhlásil rozhorčene Ševardnadze vo svojom prejave.
Autor: IVAN DRÁBEK, BUDAPEŠŤ