V poslednom období rozhýbala relatívne ustálené vody odborárskeho života otázka možného zrušenia pracovných kategórií. Odborový zväz baníkov sa postavil proti tomu a určil termín 15. decembra na vyriešenie tejto otázky. O celej problematike sa zhovárame s Ing. RICHARDOM KAŇOM, riaditeľom Slovenskej banskej spoločnosti, s. r. o., v Hodruši-Hámroch.
# Na rozdiel od odborového zväzu si myslíte, že zrušenie pracovných kategórií by nebolo tragédiou, keby mali baníci zodpovedajúce mzdy. Považujete kategórie dokonca za prežitok z minulosti. Môžete nám svoj postoj vysvetliť?
"Kategórie mali opodstatnenie v bývalom režime, keď sa nedalo pohybovať mzdami na takej úrovni ako dnes. Kategórie sú vlastne len isté finančné zvýhodnenia zamestnancov a istá perspektíva, pokiaľ ide o dôchodkov. Nič viac. Ako príklad uvediem náš závod. V bani Rozália, kde sa ťaží zlatá ruda, ale aj pri povrchových prácach, sú zamestnaní predovšetkým mladí ľudia. Vekový priemer je len 32 rokov. Čo zaujíma takéhoto človeka? Predovšetkým to, koľko zarobí. Čo bude o 30-40 rokov, je pre neho dosť vzdialené. Sme súkromná firma a ako taká máme záujem riešiť výšku zárobkov priamo s pracovníkmi. Ak budeme prosperovať, je zvýšenie zárobku samozrejmé. Na to predsa nepotrebujeme žiadne kategórie. Myslím si, že trhová ekonomika, o ktorej hovoríme, a pracovné kategórie sú od seba veľmi ďaleko. Trocha odlišná je situácia dôchodcov. Tú však tiež možno riešiť, povedzme, pripoistením, hoci je otázne, kto bude tieto náklady znášať. Ľudia zarobiť chcú a my im adekvátne zárobky chceme dať, hoci ani v našom prípade to nie je jednoduché. Baníci síce zarábajú viac ako v iných profesiách, no vzhľadom na náročnosť práce to stále nie je dostatočne zhodnotená práca. Rudné baníctvo totiž musí znášať také náklady, aké v iných odvetviach nemajú. Je to, povedzme, daň za vyťažený nerast, ktorá nás vyjde ročne na niekoľko miliónov korún, obrovské peniaze nás stojí geologický prieskum - dosahuje okolo 20 percent nákladov. To všetko nepriaznivo vplýva na pohyb miezd."
# Otázka zrušenia pracovných kategórií však nie je jediným bodom, v ktorom si na odbory ťažkáte. Nespokojnosť ste prejavili aj s tým, že odbory presadili naplnenie expozičnej doby pre veľkú časť bývalých pracovníkov...
"Naplnenie expozičnej doby je závislé od ionizujúceho žiarenia - teda v našom prípade obsahu radónu, kde sa zďaleka nemôžeme rovnať uránovým baniam. Napriek tomu rozhodnutie platilo aj pre nás. Dozvedeli sme sa, že musíme veľkú časť zabehnutých pracovníkov vyradiť prakticky zo dňa na deň. Od 1. januára 1991, keď sa rozhodnutie začalo uplatňovať, sa u nás vymenila celá jedna banícka generácia. Vyradiť pracovníkov, ktorí ešte chceli a boli schopní robiť, mali skúsenosti, bolo veľkou chybou. Malo to tragický dopad nielen na nich samotných, ale aj na banské organizácie, najmä pre bane, ktoré balansovali na hranici svojej existencie. Toto rozhodnutie iba prispelo k ďalšiemu utlmovaniu banskej činnosti."
# Pri naplnení expozičnej doby boli z baní vyradení mnohí pracovníci v produktívnom veku. Našli si po čase iné zamestnanie?
"Časť pracovníkov sme zamestnali na povrchových prácach, no viem, že tí, ktorí boli prepustení, si hľadajú prácu len veľmi ťažko. Kto dnes zamestná baníka, ktorý má napísané, že bol prepustený po naplnení expozičnej doby? Aj k nám chodia skoro denne bývalí zamestnanci a mnohí sú v zlej situácii. Desaťmesačné odstupné, ktoré dosahovalo výšku 50-70 tisíc korún, dávno minuli a zostali na 1900 korunách. V tomto smere sa cítia právom ukrivdení."