Bratislava 20. januára (TASR) - Za úspešný považuje Národný úrad práce (NÚP) projekt podpory zamestnávania absolventov škôl formou absolventskej praxe, ktorý sa takmer štyri mesiace pilotne overoval v troch okresoch Banskobystrického kraja.
Ako informovala tlačová tajomníčka NÚP Lýdia Výborná, z 292 evidovaných nezamestnaných absolventov, ktorí uzatvorili dohody v polovici októbra minulého roku, ukončilo k 31. decembru 2001 prax 74, teda zhruba 25 %. V okrese Poltár ukončilo stáž zo 65 uzatvorených dohôd 17 evidovaných nezamestnaných (EN), v okrese Zvolen zo 102 skončilo 16 a v okrese Žiar nad Hronom bolo zo 125 dohôd ukončených 42.
Z podrobnej analýzy dôvodov ukončenia praxe pritom vyplynulo, že takmer 42 % absolventov si našlo zamestnanie. Šiestich prijali zamestnávatelia, u ktorých praxovali a 25 našlo uplatnenie inde. Na povinnú vojenskú službu nastúpili 20 EN a len šiesti skončili prax bezdôvodne, čo predstavuje 8 %. Pri projekte založenom na dobrovoľnom rozhodnutí absolventa je to pozitívna skutočnosť, zhodnotila Eleonóra Staršia z Krajského úradu práce v Banskej Bystrici. Ostatní stážisti mali podľa nej pre vystúpenie z projektu iné dôvody, napríklad nástup na sústavnú prípravu na povolanie alebo prácu v zahraničí.
Od 1. januára tohto roku sa absolventská prax na základe novelizácie zákona o zamestnanosti stala štandardným nástrojom aktívnej politiky, pričom je pre absolventa povinnou. V prípade, že ponúknuté miesto odmietne, môže ho úrad práce postihnúť vyradením z evidencie nezamestnaných. Počas celého trvania praxe (najviac 8 mesiacov pri štvorhodinovom pracovnom čase) sú absolventi naďalej registrovaní na úrade práce a poberajú podporu v nezamestnanosti, prípadne sociálne dávky. Na pokrytie nevyhnutných nákladov vypláca okresný úrad absolventovi paušálny mesačný príspevok vo výške 500 Sk a zamestnávateľovi 1 000 Sk.
* san zll