Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Na slovenskom trhu chýba domáce triedené uhlie aj brikety z ČR

BRATISLAVA (SME - jam, TA SR ) - Podľa správ producentov aj distribútorov je na slovenskom trhu momentálne nedostatok domáceho triedeného uhlia. Na zásobovanie domácností možno použiť len menej ako tretinu domácej ťažby hnedého uhlia. Navyše Hornonitrians

ke bane, š. p., vyťažia v tomto roku asi o 50 tisíc ton uhlia menej ako v minulom roku. Zvyšok, teda asi 70 percent potreby sa dováža predovšetkým z ČR.

Slovenskí baníci predali v prvom štvťroku 1994 v porovnaní s minulým rokom iba 52,7 percenta triedených druhov, pretože na Slovensko sa dostávalo lacnejšie uhlie z ČR. Podobne spotrebitelia a teda aj distribútori nevyužili možnosť predzásobenia sa počas letných mesiacov. Naďalej platí vecná regulácia cien uhlia, čo znamená, že podľa oprávnených nákladov v minulom roku sa stanovuje veľkosť obchodnej prirážky distribútorov na tento rok.

Bratislavu a jej okolie zásobujú Palivá, š. p. Bratislava. Z vyjadrenia pracovníčky tohto podniku vyplynulo, že v súčasnosti dodávajú do domácností predovšetkým koks a hnedú kocku, ktorých cena sa pohybuje okolo 200 - 300 Sk. Asi tretinu z ich produkcie predstavuje zásobovanie domácností, zvyšok je pre organizácie.

Ako uviedla pre SME Gizela Horňáková, riaditeľka košického Obchodu s palivami, š. p., ktorý zásobuje východoslovenskú oblasť, okolo 65 percent produkcie je určené pre domácnosti, zvyšok pre školstvo, zdravotníctvo, priemysel aj poľnohospodárstvo. Vo východoslovenskom regióne je aj ďalších asi 60 predajcov hnedého a čierneho uhlia. "Podľa nášho odhadu tento rok predáme približne 220 tisíc ton uhlia. Najväčší záujem je o kocku, ktorej cena je 130 - 138 Sk za 100 kg uhlia. V súčasnosti sme schopní dodať uhlie takmer okamžite. Ponúkame aj čierne uhlie, ale jeho cena sa za posledné 2 roky zvýšila takmer o 100 percent. V súčasnosti stojí 1600 Sk," doplnila G. Horňáková. Podľa jej informácií hlavný problém v súčasnosti predstavuje dodávka brikiet, pretože ich je, podobne ako v iných regiónoch, nedostatok. Obchod s palivami má už od leta neuspokojené objednávky na dodávku 500 ton brikiet. Podobne ďalší slovenskí distribútori potvrdili nedostatok brikiet. Český dodávateľ by mal uspokojiť slovenské požiadavky koncom novembra.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy