ke bane, š. p., vyťažia v tomto roku asi o 50 tisíc ton uhlia menej ako v minulom roku. Zvyšok, teda asi 70 percent potreby sa dováža predovšetkým z ČR.
Slovenskí baníci predali v prvom štvťroku 1994 v porovnaní s minulým rokom iba 52,7 percenta triedených druhov, pretože na Slovensko sa dostávalo lacnejšie uhlie z ČR. Podobne spotrebitelia a teda aj distribútori nevyužili možnosť predzásobenia sa počas letných mesiacov. Naďalej platí vecná regulácia cien uhlia, čo znamená, že podľa oprávnených nákladov v minulom roku sa stanovuje veľkosť obchodnej prirážky distribútorov na tento rok.
Bratislavu a jej okolie zásobujú Palivá, š. p. Bratislava. Z vyjadrenia pracovníčky tohto podniku vyplynulo, že v súčasnosti dodávajú do domácností predovšetkým koks a hnedú kocku, ktorých cena sa pohybuje okolo 200 - 300 Sk. Asi tretinu z ich produkcie predstavuje zásobovanie domácností, zvyšok je pre organizácie.
Ako uviedla pre SME Gizela Horňáková, riaditeľka košického Obchodu s palivami, š. p., ktorý zásobuje východoslovenskú oblasť, okolo 65 percent produkcie je určené pre domácnosti, zvyšok pre školstvo, zdravotníctvo, priemysel aj poľnohospodárstvo. Vo východoslovenskom regióne je aj ďalších asi 60 predajcov hnedého a čierneho uhlia. "Podľa nášho odhadu tento rok predáme približne 220 tisíc ton uhlia. Najväčší záujem je o kocku, ktorej cena je 130 - 138 Sk za 100 kg uhlia. V súčasnosti sme schopní dodať uhlie takmer okamžite. Ponúkame aj čierne uhlie, ale jeho cena sa za posledné 2 roky zvýšila takmer o 100 percent. V súčasnosti stojí 1600 Sk," doplnila G. Horňáková. Podľa jej informácií hlavný problém v súčasnosti predstavuje dodávka brikiet, pretože ich je, podobne ako v iných regiónoch, nedostatok. Obchod s palivami má už od leta neuspokojené objednávky na dodávku 500 ton brikiet. Podobne ďalší slovenskí distribútori potvrdili nedostatok brikiet. Český dodávateľ by mal uspokojiť slovenské požiadavky koncom novembra.
Autor: SME - jam, TA SR