Minulý týždeň premiér Moravčík uviedol, že ak nová vláda nebude skonštituovaná do konca novembra, súčasná vláda predloží do parlamentu návrh štátneho rozpočtu na rok 1995. Tento variant bude asi najpravdepodobnejší. Zo slov V. Mečiara na besede v Klube Košického večera totiž vyplýva, že predstavenie novej vlády možno očakávať najskôr v decembri.
Podľa dobre informovaného zdroja, ktorý nechce byť menovaný, HZDS má údajne záujem na schválení návrhu štátneho rozpočtu. Pri pohľade na pomer síl v NR SR však tento záujem nemôže zostať len v deklaratívnej rovine, ale treba ho vo forme hlasovania pretaviť do konkrétneho politického rozhodnutia. Inými slovami, schváliť štátny rozpočet bez podpory HZDS sa jednoducho nedá (nehovoríme o možnosti, že by ho podporili robotnícki poslanci - niečomu na Slovensku predsa treba veriť). Táto podpora však môže mať rôzne podoby - od tej celkom otvorenej až po tú celkom skrytú. Keďže verejnosť v tejto slnečnej sústave je zo strany HZDS permanentne masírovaná politickými vyhláseniami a krokmi, ktoré spochybňujú kompetentnosť a legitimitu súčasnej vlády, treba si skôr položiť otázku, ako môže vyzerať práve tá celkom skrytá podoba podpory návrhu štátneho rozpočtu. V tejto súvislosti predsa HZDS nemôže otvorene hlasovať za "nekompetentný" rozpočet, môže však skryto podporiť ten istý "kompetentný" rozpočet. Aj hlava v piesku je v tomto prípade podpora.
Základná schéma vyzerá nasledovne (ostatné sú len variáciami na danú tému): Podľa 84. ústavného článku, parlament je schopný uznášať sa, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, to znamená, že aspoň 76. A ďalej: Na platné uznesenie NR SR je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov, pokiaľ nejde o ústavný zákon (na schválenie ústavného zákona treba súhlas aspoň 90 poslancov). Zákon o štátnom rozpočte nie je ústavný zákon. HZDS má v parlamente 61 poslancov a súčasná vládna koalícia spolu s maďarskou koalíciou 67. Ak sa pri hlasovaní o návrhu štátneho rozpočtu 61 poslancov za HZDS nebude prezentovať, v NR SR bude prítomných 89 poslancov, čím bude zároveň splnená podmienka uznášaniaschopnosti. Je veľmi pravdepodobné, že 67 poslancov za KDH, SV, DU, MK bude hlasovať za prijatie vládneho návrhu štátneho rozpočtu. Potom aj napriek zamietavému postoju ZRS či SNS, ktoré spolu disponujú 22 poslancami, bude rozpočet schválený.
Ak sa niekomu takéto riešenie zdá pokrytecké, ba až absurdné, nech si spomenie, o čo menej je pokrytecká a absurdná skutočnosť, že HZDS-RSS, SNS a ZRS obsadili personálne Fond národného majetku, de facto a de jure ovládajú privatizáciu a V. Mečiar hovorí ako o možných koaličných partneroch do vlády stále o SDĽ a KDH. Chce tým V. Mečiar naznačiť, že novelizáciou zákona o veľkej privatizácii by sa za istých okolností mohol rozšíriť počet členov prezídia a dozornej rady Fondu národného majektu? Alebo že zastúpenie SNS a ZRS v týchto orgánoch vníma ako dočasné?
Alebo to nejako prevalcuje?