"Pôvodkyňou, realizátorkou aj propagátorkou cvičenia kalanetiky je Callan Pinckneyová, bývalá americká tanečnica, ktorá mala problémy s chrbticou. Začala sa venovať určitým cvikom a cvičeniam a postupne vypracovala celý program. Kalanetika je vlastne súbor cvičení, ktorý formuje a zároveň spevňuje postavu prostredníctvom cvikov v pomalom tempe, v minimálnom rozsahu, pri veľkom počte opakovaní. Popritom má, dá sa povedať, liečebné účinky, odstraňuje napríklad bolesti v chrbtici, kolenných kĺboch. Som bývalá tanečnica, predtým som sa pretekársky venovala modernej gymnastike, chrbticu som mala systematicky zaťažovanú 33 rokov. Pol roka som bola v takom stave, že som už nevedela chodiť, spať, hýbať sa. Kalanetikou som si dala chrbticu do poriadku."
# Po akom čase sa prejavia priaznivé účinky kalanetiky?
"Už po prvej hodine, po prvom cvičení svalstvo spevnie a postupne z hodiny na hodinu si začínate ovládať svoje telo, svoje svaly, začnete si uvedomovať držanie tela, koordináciu pohybov. Po pol roku cvičenia kalanetiky som už vôbec necítila bolesti."
# Ako často treba cvičiť, aby kalanetika zabrala?
"Ideálne je dvakrát do týždňa. Cvičenie je zrhnuté do hodinového programu. Začína sa zahrievacími naťahovacími cvičeniami, potom sa postupne prepracovávajú jednotlivé partie tela - brušné svaly, sedacie, boky, stehná, na záver cvičenia naťahovacie relaxačné cviky. Dôležité je, že každý robí podľa svojich schopností a možností, nemôže sa porovnávať s inými, nesmie sa preceňovať. Kalanetiku môžu robiť deti od 7 rokov po panie v zrelom veku, superkalanetiku len tí, ktorí už absolvovali minimálne 10-15 hodín."
Autor: Darina Belanová