Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Horská liga má zelenú, držíme jej palce *Zhovárame sa so ŠTEFANOM SKRÚCANÝM a s MIROSLAVOM NOGOM nielen o Molotow coctaile

Po albumoch Keby som bol detským kráľom (Radio Bratislava, 1993) a Bomba kšeft (Jumbo Records, 1994) vydáva herecká, moderátorská a spevácka dvojica Miroslav Noga a Štefan Skrúcaný v pondelok 4. decembra vo vydavateľstve BMG Ariola €R/SR už tretiu platňu

s názvom Molotow coctail. Krst je plánovaný na 12. decembra. S obidvoma interpretmi sme sa pozhovárali nielen o Molotow coctaile.

Štefan Skrúcaný: "Výhradným autorom hudby je Gabo Dušík, známy už z Bomba kšeftu. Osem textov z jedenástich napísal Stano Gurka, dva Daniel Mikletič a jeden Peter Uličný."

Miroslav Noga: "Za podpory firiem Art Juwel a Algida už bol nakrútený prvý videoklip k promosinglu Dievča z Tokia, ktorý sme vo firme BMG vytypovali ako prvý potenciálny hit."

# Budú aj ďalšie?

Miroslav Noga: "Dúfame. Platňa, čo sa týka dramaturgie, je zase v takom našom štýle - skôr humornejšie ladená. Stano Gurka - náš generačný kolega zo školy - možno vychytal nuansy toho, čo by nám naozaj sedelo na telo. Aj keď sme boli, samozrejme, veľmi spokojní s textárskou dvojicou Kamil Peteraj - Boris Filan na predchádzajúcej platni. Stano Gurka sa už osvedčil pri písaní textu Tequilla Jumbo. Napriek tomu, že táto pesnička vznikla ako posledná na CD Bomba kšeft, dá sa povedať, len pár dní pred nakrúcaním platne, keď už boli všetky pesničky jasné. Týždeň pred nahrávaním skrsla zrazu Gabovi Dušíkovi v hlave táto originálna melódia a celé sa to zaranžovalo. Prosili sme Kamila s Borisom, aby napísali text, ale obidvaja boli časovo zaneprázdnení. Tak sme to narýchlo horúcou poštou posunuli Stanovi Gurkovi, ten to horúcim perom napísal a nakoniec z toho vyšiel najväčší hit."

# Pokračuje aj táto platňa v takpovediac jednoduchej pesničkovej línii?

Miroslav Noga: "Platňa bude znova žánrovo rôznorodá. Snažili sme sa naozaj využiť každý hudobný štýl, istú hudobnú pestrosť od rock`n`rollu cez dancefloorové záležitosti. Mala by mať zase veľmi široký záber, pretože sami pociťujeme, že nás sledujú diváci od detí až po penzistov."

Štefan Skrúcaný: "Samozrejme, okrem členov Slovenskej informačnej služby..." (smiech)

Miroslav Noga: "A dúfame, že aj toto cédečko bude mať taký široký poslucháčsky záber."

Štefan Skrúcaný: "Je to platňa v prvom rade pre ľudí, na počúvanie a na potešenie. Sú tam ľahké spevné melódie s úsmevnými textami. Myslím, že si tam každý nájde svoje. Aj keď to rozhodne nie je všehochuť, v istom zmysle je to v jednom štýle."

# S akou prezentáciou týchto piesní uvažujete, možno rátať i s koncertnou formou? Minule ste sa v televíznej relácii Snívajte s nami priznali, že sa vám takisto splnil sen a konečne vystupujete v Slovenskej televízii...

Miroslav Noga: "Hneď vzápätí, ako sme povedali, že sa nám splnil tento sen, televízna dramaturgia neodporúčala istej agentúre, ktorá vyrába reláciu Derby, aby sme to boli práve my dvaja, ktorí budeme v tom prvom slede. Mali obrovský záujem, aby sme to boli práve my a aby sa táto súťaž vlastne ujala."

Štefan Skrúcaný: "Ale to nie je nič nové v praktikách Slovenskej televízie v poslednom čase, takže to nás už neprekvapuje."

Miroslav Noga: "Aby sme sa vrátili k otázke, určite plánujeme tak ako pri druhom albume Bomba kšeft urobiť na jar koncertné javiskové predstavenie. S tým, že to nebude, samozrejme, koncert ako taký, ale naozaj asi skôr nejaký show program, ktorý bude spojený aj s hovoreným slovom. Aby sme nesklamali ani divákov, ktorí neprídu iba na hudbu, ale vypočuť si možno aj niečo vtipné. Aktivity pôjdu ďalej v tom, že by sme radi nakrútili aj ďalšie klipy. Bude, samozrejme, záležať od sponzorov, ktorých u nás nie je ako maku, ale v našom prípade je to asi u podnikateľov a istých finančných inštitúcií skôr strach. Bohužiaľ, strach z toho, aby sa spájali s našimi menami. Preto nevieme, či sa nájdu peniaze, aby sme nakrútili ďalšie videoklipy - i keď všade pri presviedčaní týchto ľudí presadzujeme, že ide o čistú apolitickú záležitosť, bohužiaľ, sa boja. Ľudia sa už dnes boja a kultúrna politika sa vyvíja smerom proti všetkému, proti akejkoľvek snahe, akejkoľvek kvalite. Bohužiaľ."

# Ako sa vám darí skĺbiť činnosť moderátorskú, hereckú, spevácku? Robiť vlastne vo všetkých možných oblastiach a pritom sa stretávať s takýmito problémami a prekážkami?

Štefan Skrúcaný: "Ja by som to nejako nešpecifikoval ako jednotlivé druhy zamestnaní alebo povolaní. Je to niečo podobné, ako keď je niektorá gazdinka dobrá kuchárka a rovnako dobre navarí slivkové gule ako plnenú papriku či parené buchty. To je aj v prípade, pokiaľ niekto má aspoň isté množstvo talentu na to, aby robil tento druh povolania. To znamená, keď má niekto dobre vyvinutý sluch a trošku cit pre vkus, tak podľa mňa môže byť rovnako dobrý herec ako spevák. A keď vie ešte aj rozmýšľať, môže byť aj moderátor, prípadne tvorca. Tieto povolania by som nešpecifikoval ako niečo vyložene odlišné. Samozrejme, každý možno robí lepšie niečo iné, ale my to naozaj berieme ako istý druh - je to už také trošku sprofanované slovo - syntetického umenia. Za čo sme kedysi svojím spôsobom trpeli, pretože sme boli v brandži braní ako tí, čo robia ľahký žáner a dokonca si dovolili aj spievať - a že čo už toto má spoločné s divadelným umením a herectvom. Mnohí z tých, ktorí to o nás hovorili, dnes veľmi radi prijmú možnosť, že si niekde zaspievajú alebo zamoderujú nejaký program. Takže aspoň v tomto je to zadosťučinenie. A na tom ich moderovaní je aj tak vidno, že kedysi mali k tomu negatívny vzťah. To sa nedá zakryť."

Miroslav Noga: "Paradoxné je napríklad to, že počas nahrávania našej platne, kde sme sa realizovali spevácky, som nakrúcal nemé grotesky Bud Bindi, čo je absolútne rozdielny žáner. Taký diametrálny, že to možno ani nikto z hercov na svete nerobil súčasne ako ja. Napriek tomu si myslím, že aj grotesky i platňa majú slušnú úroveň a kvalitu. Vlastne v akejkoľvek činnosti, ktorú robíme v rámci umenia, veľmi jasne selektujeme, čo asi môže práve v tomto čase zarezonovať. Snažiť sa robiť všetko dobre a kvalitne. Nepúšťať sa do nejakých nezaujímavých projektov alebo slúžiť svojím povolaním niekomu, niečomu len za honoráre. Takže radšej budeme chudobnejší, ale postupne ten čas príde a vieme, že tieto veci sa nám určite v živote vrátia. Aspoň morálne."

Štefan Skrúcaný: "Budeme sa môcť kedykoľvek pozrieť pokojne do zrkadla, prípadne do očí svojim deťom. Navyše to, že sa venujeme všetkým týmto žánrom, zásadne ovplyvňuje aj tvar predstavenia. Keď robíme javiskovú verziu našej platne, je to naozaj taká široko spektrálna show, kde si takmer každý nájde svoje. Sú tam okrem hudby a hovoreného slova tanec, svetelné efekty, zaujímavý hosť, paródie, pyrotechnika."

Miroslav Noga: "Dá sa povedať, že naša aktivita spevácka a hudobná vlastne smeruje znova len k istej javiskovej realizácii - či už v rámci použitia pesničiek v televízii, v rozličných skladačkových televíznych programoch, alebo napríklad v našich javiskových programoch, ktoré robíme ako divadelné predstavenia a s ktorými prípadne cestujeme po Slovensku. Berieme to ako istý materiál, ktorý potom používame ďalej a ďalej. My vlastne z tej platne nežijeme ako autori hudby alebo speváci, robíme to naozaj - dá sa povedať - presne účelovo a, samozrejme, sme radi, keď sú pesničky samostatne vysielané v rádiách a podporujú náš imidž."

# S kým spolupracujete pri javiskových realizáciách piesní? €ie sú tie nápady, počnúc kostýmami až po celkové stvárnenie?

Štefan Skrúcaný: "Snažíme sa celý život presadzovať teóriu, nech každý robí, čo vie. Celkove by to u nás vyzeralo úplne inak, keby každý robil to, čo vie - keby lekár naozaj liečil, murár muroval a podnikový právnik bol podnikovým právnikom. Preto sa nesnažíme o to, že teraz si budeme všetko svojpomocne od vymýšľania cez písanie textov pesničiek až po písanie hudby robiť sami doma na kolene. Preto sme obklopení tímom ľudí. €o sa týka textových softverov, najviac sú nám nápomocní Stano Radič a Jaro Filip; čo sa týka choreografie, spolupracujeme väčšinou so súborom Latino Flash, pretože už predsa len máme svoje roky a neradi by sme sa zúfalo metali po javisku na tóny našej pesničky. To radšej prenecháme mladším."

# Aké sú vaše ďalšie súčasné aktivity, už teda povedzme mimohudobné, ale predsa len sa prekrývajúce?

Miroslav Noga: "V prvom rade je to asi rozhlasové Apropo, ktoré už funguje šesť rokov, cyklicky - raz mesačne, momentálne po našom odchode zo Slovenského rozhlasu na Rádiu Twist. Potom, chvalabohu, znova Apropo VTV, ktoré aj touto zmenou značky na konci prešlo do súkromnej televízie. Popritom hráme naše divadelné predstavenie, v lete sme si zopakovali koncertnú šnúru Bomba kšeft. Chystáme nové divadelné predstavenie, ktoré by malo mať tiež skôr zájazdový charakter, aby si prišli na svoje aj mimobratislavskí. Tak päťkrát mesačne by sme s ním chodili po Slovensku."

Štefan Skrúcaný: "Predstavenie je teraz v štádiu písania, robí na tom Stano Radič. Zatiaľ to má pracovný názov Nový človek. Z názvu a z niekoľkých konzultácií so Stanom usudzujem, že ide o človeka optimálneho, vyšľachteného do dnešných pomerov, človeka prispôsobivého a lojálneho akémukoľvek režimu, pretože to vždy ,zaberá`. Zmeniť sa ako chameleón, prevrátiť kabát a ide sa ďalej. Takých ľudí je okolo nás veľmi veľa. Hra by mala vtipným spôsobom poukazovať práve na týchto ľudí, aby sme si ich trošku viac všímali. Teraz sú v krásnych farbách vykreslení, stačí si ich pozrieť, vyfotiť Polaroidom a potom si to o pár rokov pozerať, keď sa budú tváriť, že sú úplne iní."

Miroslav Noga: "Pracovali sme na realizácii jedného filmového scenára, pretože cítime absenciu dobrej slovenskej filmovej komédie. Príležitosť tu bola a scenár je dobrý, žiaľ, nepodarilo sa nám od júna zohnať finančné prostriedky."

Štefan Skrúcaný: "My sme teraz v takom zvláštnom štádiu. Miro to už spomínal, ako keby sme boli nainfikovaní vírusom HIV alebo mrchaví. Skrátka, podnikatelia a najmä štátne podniky - tam to je absolútne jednoznačné - sa boja dať nejaké reklamné alebo sponzorské prostriedky na našu reláciu. Aj keď si myslím, že sme sa snažili robiť objektívnu satiru. Mám pocit, že napríklad i v Apropo sa vyskytovali všetky politické subjekty. Samozrejme, že isté hnutie sa tam vyskytovalo najviac, ale veď má najviac kresiel v parlamente. Myslím si, že keby sme to rozanalyzovali, počet vyskytnutí sa jednotlivých strán by bol možno zodpovedajúci počtu ich percent zastúpenia v parlamente. V tomto sme podľa mňa boli objektívni. Lenže k mocným dnes nestačí byť objektívny. Je to také zvláštne rozdelenie - buď si sluha, alebo nepriateľ."

# Dostali sme sa k ďalšiemu paradoxu - všetky vaše činnosti sa odvíjajú v neoficiálnej sfére, u súkromných spoločností a naopak piesne a jednotlivé projekty sa stretávajú so širokospektrálnym diváckym ohlasom, hádam aj bez politických aspektov.

Štefan Skrúcaný: "To je príznakom nejakej spoločenskej schizofrénie, dvojtvárnosti. Napriek tomu, že robíme to, čo sa ľuďom páči a o čo majú záujem - vidíme to na predstaveniach, ktoré sú, chvalabohu, zatiaľ stále nabité, dodáva nám to silu do ďalšej roboty a ďakujeme všetkým - nie je pre nás miesto v oficiálnych médiách. Prirovnal by som to k tomu, ako keby sme mali postaviť reprezentačné mužstvo Slovenska vo futbale a pozháňali by sme tam hráčov zo štvrtej horskej divízie. Tak to asi vyzerá momentálne na našej oficiálnej kultúrnej scéne. Horská liga má zelenú. Ľudia, ktorí na to nemali ani za komunistov. Ak majú oni z toho dobrý pocit, tak ja im držím palce."

# Dnes už skutočne ťažko hovoriť o jednostrannom kabarete, keď i strany svojím spôsobom opozičné robia často politiku, nad ktorou sa pozastavuje rozum. Pole by teda bolo otvorené, ako je to však s realizáciou? Ako bude pokračovať vaša satirická činnosť, ako napríklad v takejto situácii vidíte budúcnosť relácie Apropo?

Miroslav Noga: "Budúcnosť je možno ohrozená práve tým, že sami nevieme, aké budú finančné možnosti. Pokiaľ by sme mali z vlastného vrecka platiť napríklad kameramana a ostatné zložky, išli by sme do mínusu. Také úspory asi so Števom nemáme."

Štefan Skrúcaný: "Nemáme na to okrem duševných a fyzických ani finančné sily."

Miroslav Noga: "Niekedy sa dozvedám, kto si sem-tam zoženie isté sponzorské peniaze na realizáciu svojich programov a o tých programoch, výškach súm od istých inštitúcií by som radšej nehovoril. Aj tu sa mi naozaj pozastavuje rozum a je mi to skutočne ľúto. Potom by sme sa asi, bohužiaľ, naozaj absolútne vytratili z masmédií. Zatiaľ čo sa týka televízie. Museli by sme dúfať, že tu vznikne televízna spoločnosť, ktorá nás nebude tlačiť do toho, aby sme si sami sponzorovali isté veci. Jednoducho si bude vedieť zariadiť svoj manažment tak, že ľudia tam budú profíci a peniaze na nás zoženú. Tak televízia bude vedieť, že bude mať istú sledovanosť. Pretože, keď spätne zoberieme šesť alebo desať rokov, vždy sme mali veľmi vysokú sledovanosť. Ale samochvála smrdí a záverom by som sa ešte možno vrátil k tomu Molotow coctailu. Napadla mi taká krásna súvislosť - je to vlastne výbušnina, ktorú Rusi kedysi používali a hádzali ju smerom na Západ. Tento názov sme dali cédečku napriek tomu, že je naozaj absolútne apolitické. Je to čistá, úsmevná hudba. A my by sme to radšej hádzali opačným smerom, odtiaľto na Východ. Pretože cítime, že ten tlak, ktorý ide z Východu, a tá hrozba, ktorá tu vlastne vždy v dejinách ľudstva bola, sa na nás trošku po rozdelení €esko-Slovenska valí. My by sme túto malú smiešnu výbušninku hádzali na Východ, aby si ľudia uvedomili, že cesta by mala viesť tým opačným smerom."

Štefan Skrúcaný: "€o sa týka nášho ďalšieho účinkovania vo VTV, naozaj pokiaľ nám naši priatelia z VTV necenzurujú scenáre, pokiaľ dodržiavajú pravidlá hry, tak nás vôbec nezaujímajú reči o pozadí VTV. Pre mňa za mňa to môže vlastniť aj premiérova krstná mama. Aj v tom je istá naša lojálnosť, nie predajnosť. Jednoducho, vždy sme boli naklonení tolerantnému dialógu, aj keď mám pocit, že dnes už tento dialóg nie je možný. Jedna strana je ako pokazená vysielačka, je prepnutá len na vysielanie. Príjem nefunguje. Takú vysielačku treba iba zahodiť.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
 2. Emília Jányová Lopušníková: Nebojte sa, updatujte sa!
 3. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 4. Aj s SUV môžete jazdiť ekologicky a ekonomicky
 5. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 6. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 7. Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie strechy
 8. Nový Ružinov: Skutočný rozvoj ešte len príde
 9. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 10. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 1. P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku
 2. Zľavnené študentské lístky na dopravu s ISIC už aj cez mobil
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 4. Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?
 5. Otvorenie nového sídla DELTA sprevádzala virtuálna realita
 6. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Nestarnú, ale dozrievajú
 10. Nový Ružinov: Skutočný rozvoj ešte len príde
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 083
 2. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 13 077
 3. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 12 554
 4. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 10 667
 5. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 10 334
 6. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 9 993
 7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 9 845
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 8 971
 9. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 8 859
 10. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 388