"Mečiarizmus je nákazlivý!" odkázal v stredu v SME aj s tým výkričníkom Martinovi Porubjakovi na okraj jeho poznámok k oportúnnemu hlasovaniu Demokratickej únie o návrhu jazykového zákona jej podpredseda Milan Kňažko. Nechám teraz bokom ten nehorázny titulok Kňažkovho príspevku, nech sa čitateľ sám rozhodne, kto koho v tomto prípade má školiť o nákazlivosti mečiarizmu. €o bolo, bolo, "terazky" som demokratom? Ale poďme k veci.
Ak som Kňažkovi dobre rozumel, tak "pôvodný zákon bol, a to vôbec nie náhodou, obsahovo neprijateľný", ale po prijatí pozmeňovacích návrhov "podľa našich právnych analýz tento zákon, teda jeho schválená verzia, nie je v rozpore s ústavou" a "o detailoch jednotlivých paragrafov budeme môcť hovoriť až po zapracovaní 150 pripomienok". S tichým úžasom sa pýtam právnych analytikov DU - naozaj si myslíte, že o "detailoch" zákona sa diskutuje po jeho schválení? DU avizuje, že bude iniciovať novelu jazykového zákona - už sa teším na jeho priechodnosť.
Ak má pán Kňažko dobrý pocit, lebo "z 15 pozmeňovacích návrhov, ktoré Demokratická únia predložila, bolo 8 návrhov zásadného významu prijatých", ja mám pocit presne opačný. Pripisujem to tomu, že zrejme máme každý iné zásady. Faktom je, že po rozprave v pléne zmizli z návrhu niektoré patafyzické obludnosti a absurdnosti, ktoré by beztak jednoducho neboli vykonávateľné. Viete si predstaviť, že by 1. januára zmizli z rozhlasu a televízie všetky zahraničné pesničky v pôvodnom znení? Viete si predstaviť dabované alebo titulkované české filmy? Viete si predstaviť dnešnú mamku Pôstkovú z Hornej Maríkovej, ako na obecnom úrade vykladá svoj problém ľubozvučnou slovenčinou Viliama Záborského? Takmer si myslím, že všetky tie "zásadné" ferkoidné nezmysly, ktoré napokon z textu zákona vypadli, tam predkladateľ nastrkal len preto, aby DU (a SDĽ) mohla uspieť so svojimi "zásadnými" pozmeňovákmi a vytvorila si tak alibi pre svoje oportúnne hlasovanie.
Áno, zákon sa po rokovaní v pléne zmenil. Pred prijatím pozmeňovacích návrhov bol tragikomicky zlý, teraz je zlovestne zlý. Tupý kôl tohto zákona sa vyostril, zameral sa na juh, obnažil svoju xenofóbnu a revanšistickú podstatu. Zo zákona vraj na ochranu slovenčiny sa stalo kladivo na národnostné menšiny.
Ak sa nemýlim, práve Milan Kňažko je autorom výroku, že premiér Mečiar používa lož ako pracovnú metódu. Lož ako spôsob komunikácie je nebezpečná a v štátnom jazyku obzvlášť. No v politickej praxi hádam ešte nebezpečnejšou pracovnou metódou je verejne obhajovaný sebaklam.
Autor: publicista, Bratislava