číslo 104. Preto sme sa spýtali niekoľkých distribútorov, či predávajú detský textil s certifikátom.
PETER PALANKY, majiteľ firmy AP - výroba detského textilu, Galanta: "Certifikáty sa nám javia veľmi nevýhodné. Množstvo kamiónov s odpadovým textilom prechádza načierno cez hranice. Takéto výrobky niektorí obchodníci predávajú pod cenou a my im nemôžeme konkurovať. Ak chceme dostať certifikát, musíme zaplatiť 8000 Sk za každý druh a poslať z neho šesť kusov do výskumného ústavu. A potom: už keď vyrobia látku, mala by byť nezávadná, nie? Je to ako s dvojnásobným zdanením..."
MIROSLAV BROSKA, predajňa Bromix Liptovský Hrádok: "Predávame fixačné vložky, ktoré sa používajú aj ako materiál do detského ošatenia. Pochádza z Francúzska i z Česka. Francúzsky materiál má certifikát zo Švajčiarska, ktorý u nás neplatí. Platí pri výrobku určenom na vývoz. Na predaj doma musí byť certifikát z Výskumného ústavu textilnej chémie zo Žiliny."
ANNA MARGUŠOVÁ, Omega, predajňa odevov Ilava: "Pýtala som sa na problém certifikátov výrobcov. Ak musia výrobok, je jedno aký, poskladať zo štyroch druhov materiálu a na dva potrebujú certifikát, radšej nepoužijú látku z dovozu. Odev je potom fádnejší, menej nápaditý, bez invencie."
EDITA PASTIEROVÁ, vedúca odevov Maruška v Žarnovici: "Dodávateľka z Bratislavy, ktorá nás zásobovala práve detským oblečením do troch rokov, sa dlhší čas neozvala a predpokladáme, že to spôsobila práve potreba certifikácie detských vecí. Problém je v tom, že momentálne nemáme v predaji takmer žiadne detské veci, napriek tomu, že ľudia si ich žiadajú. Ani jeden z dodávateľov nám nateraz nie je schopný dodať certifikované výrobky."
Autor: jk, eta, pl