ade Bosny postupne už získali mestá Jajce, Donji Vakuf, Bosanski Petrovac a Kljuc. Podľa niektorých pozorovateľov moslimsko-chorvátske jednotky získali v uplynulom týždni od Srbov územie s rozlohou 2000 až 2500 kilometrov štvorcových. Bosnianske vládne jednotky sa už dostali aj na predmestie ďalšieho Srbmi držaného mesta Prijedoru a je pravdepodobné, že ho v najbližších hodinách obsadia. Podľa vojenských pozorovateľov by sa im potom uvoľnila cesta k Banja Luke, hlavnej bašte bosnianskych Srbov. Odpor bosnianskych Srbov proti moslimsko-chorvátskej ofenzíve je minimálny. Pozorovatelia majú ten názor, že je to následok demoralizujúceho vplyvu leteckých útokov NATO proti ich pozíciám.
V piatok večer dorazil po mnohotýždňovom odmlčaní do Sarajeva prvý konvoj s humanitnou pomocou OSN. Kamióny prišli do mesta po novootvorenej ceste z Kiseljaku vedúcej cez územie pod kontrolou bosnianskych Srbov, ktoré oddeľuje zatiaľ stále obsadené Sarajevo a oblasti kontrolované bosnianskou vládou. Nákladné automobily sprevádzala eskorta francúzskych modrých prílb. OSN v sobotu obnovila letecký most do Sarajeva, ktorý bude slúžiť na humanitné dodávky. Letecký most Falconara - Sarajevo otvorili v roku 1993, ale tento rok začiatkom apríla ho museli z bezpečnostných dôvodov uzatvoriť. Sarajevské letisko znovu otvorili v piatok po tom, ako vo štvrtok večer bosnianski Srbi súhlasili so stiahnutím svojich ťažkých zbraní z najbližšieho okolia bosnianskej metropoly a s otvorením prístupových ciest do mesta, vrátane letiska. Do obkľúčenej bosnianskej metropoly už počas predpoludnia dorazilo sedem strojov, ktoré priviezli najmä múku.
Sarajevo bude obkľúčené napriek tomu, že bosnianski Srbi naplnia do posledného písmena dohodu o stiahnutí svojich ťažkých zbraní z 20-kilometrového pásma v okolí mesta. Vyhlásil to v sobotu premiér bosnianskej vlády Haris Silajdžič. Podľa jeho názoru totiž uvedená zmluva nie je definovaná natoľko reštriktívne, aby srbské obkľúčenie bosnianskej metropoly úplne zrušila. Vyjadril presvedčenie, že aj po stiahnutí väčšiny zbraní z okolia Sarajeva zostane v jeho bezprostrednej blízkosti obrovský arzenál mínometov kalibru 60 až 80 milimetrov, ktoré do novej definície nepatria. Súčasne pripomenul, že definícia určujúca pojem "ťažké zbrane" je veľmi zavádzajúca. Dodal, že vo februári 1994 patrila do tejto kategórie každá zbraň od kalibru 12,7 milimetra. Bosnianski Srbi sa vo štvrtkovej dohode zaviazali stiahnuť všetky delá s kalibrom väčším ako 100 milimetrov a všetky mínomety s kalibrom väčším ako 82 milimetrov z 20-kilometrového výlučného pásma v okolí Sarajeva.
ZÁHREB - OSN odovzdala v sobotu chorvátskym úradom 38 chorvátskych Srbov, ktorých Záhreb obviňuje z vojnových zločinov, výmenou za to, že Chorvátsko povolilo skupine ďalších asi 700 bosnianskych Srbov voľný odchod zo základne OSN v Knine, bývalom správnom stredisku samozvanej Republiky srbská Krajina v Chorvátsku. Konvoj asi 700 srbských utečencov z bývalej srbskej Krajiny v Chorvátsku, ktorá sa začiatkom augusta znovu dostala pod kontrolu Záhrebu, sa vydal z Kninu na cestu v sobotu ráno a smeruje do Srbmi kontrolovaných oblastí Bosny. Skupinu 38 chorvátskych Srbov odovzdala OSN do rúk miestnych úradov po tom, ako Záhreb poskytol záruky rešpektovania ich ľudských práv.
BELEHRAD - Takmer 100 000 bosnianskych Srbov utekajúcich pred chorvátsko-moslimskou ofenzívou zo západnej a strednej Bosny sa v neskorých hodinách v sobotu sústredilo v okolí bosnianskej Banja Luky. V okolí Banja Luky bolo vytvorených asi 45 zberných táborov, ktoré majú utečencom poskytnúť dočasný útulok. Podľa predstaviteľa juhoslovanského Červeného kríža Rade Dubajiča je situácia v oblasti zúfalá a mimoriadne ťažká. Chýbajú potraviny, lieky, hygienické potreby a prikrývky rovnako ako pohonné hmoty. Na prístupových cestách k Banja Luke uviazli tisícky osôb uväznené v dopravných prostriedkoch bez pohonných hmôt.
PALE - Vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič v sobotu privítal štvrtkovú dohodu, ktorá stanovuje stiahnutie všetkých ťažkých zbraní z výlučného 20-kilometrového pásma v okolí Sarajeva. Podľa jeho slov sa vojna v blízkosti bosnianskej metropoly chýli ku koncu. "Srbské Sarajevo sme však nestratili. Máme tu ešte dosť zbraní, ktoré nás budú chrániť," zdôraznil vodca bosnianskych Srbov. Naznačil pritom, že bosnianski Srbi sú pripravení použiť svoje ťažké zbrane, ak v Sarajeve znovu vypuknú boje. Vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič vyzval v sobotu všetkých Srbov, aby sa zasadili za zastavenie súčasnej rozsiahlej chorvátsko-moslimskej ofenzívy, ktorá najmä v západnej časti Bosny pripravila Srbov najmenej o šesť percent ich doterajšieho územia. Bosnianski Srbi očakávajú, že im Rusko poskytne vojenskú pomoc a dodá mobilné protilietadlové raketové systémy. Vyhlásil to minister zahraničných vecí samozvanej Republiky srbskej (v Bosne) Aleksa Bucha v rozhovore, ktorý pred nedeľňajším príletom do Moskvy poskytol ešte v Pale ruskej agentúre ITAR-TASS.