Ako funguje zdravotné poistenie v USA a západnej Európe

SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ

V USA je asi 1500 poisťovní, ktoré predávajú poistky s rôznym obsahom zdravotných výkonov, od najjednoduchších, ktoré oprávňujú iba k základnej starostlivosti, až po najzložitejšie. Poistné je preto veľmi drahé, približne 600 - 700 dolárov mesačne pre rodinu (z čoho 80 percent platí zamestnávateľ). Žiadne poistenie však nehradí všetky náklady, preto je bežné, že poistený si ešte pripláca. V USA asi 37 miliónov Američanov nemá vôbec žiadne poistenie a ďalších 50 má poistenie nedostatočné. So stratou zamestnania strácajú ľudia aj zdravotné poistenie. Súkromné poisťovne sú veľmi drahé a často sa vyhýbajú ľuďom s vysokým rizikom, takže starí a chorí ľudia majú nižšiu možnosť poistiť sa za únosnú cenu. USA sú poslednou krajinou medzi vyspelými štátmi sveta, ktorá nemá univerzálny zdravotnícky systém, každý občan dostane takú starostlivosť, akú si zaplatí . Clintonov plán na zreformovanie zdravotníctva sleduje, aby bol poistený každý Američan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

NEMECKO

V Nemecku je cca 1600 poisťovní (na 79,6 mil. obyvateľov). Nemci majú kombinované povinné sociálne poistenie, ktoré pokrýva asi 75 percent obyvateľov, dobrovoľné poistenie využíva asi 23 percent. Polovica dobrovoľných poistencov je poistených v nemocenských fondoch, ktorých je asi 1150, a zvyšok občanov je v súkromných poisťovniach. Výška príspevkov do jednotlivých nemocenských pokladníc je rôzna. V Nemecku je veľmi silný ambulantný sektor a pacienti sa pokiaľ možno čo najviac vyhýbajú nemocnici, nikdy nie sú hospitalizovaní iba kvôli diagnostickým vyšetreniam. Polovica nemocníc je štátna, v druhej polovici prevažujú súkromné nemocnice bez lukratívneho cieľa.

RAKÚSKO

V Rakúsku je 24 poisťovní ( na 7,7 milióna obyvateľov). Nemocenské poistenie je povinné, poistených je asi 99 percent obyvateľov. Poistenie zahŕňa liečebnú starostlivosť vrátane nemocničnej, v nemocnici si však pacient ešte pripláca 65 šilingov denne, maximálne však 28 dní v roku. V Rakúsku existujú nemocnice mestské, zemské, univerzitné a súkromné, v tých sú však len pacienti s pripoistením. Pacient platí aj za každú návštevu u lekára či za lekársky predpis, sociálne slabší občania majú výnimku. Nemocenské dávky sa vyplácajú až od 4. dňa pracovnej neschopnosti, avšak v plnej výške mzdy po dobu 6 týždňov.V Rakúsku je 80 percent zdravotníckych zariadení štátnych.

SkryťVypnúť reklamu

ŠVAJČIARSKO

Vo Švajčiarsku je 167 poisťovní. Poistenie je dobrovoľné, napriek tomu je poistených až 98 percent obyvateľov (6,8 mil.). Poistenie pokryje z väčšej časti ambulantnú liečbu, lieky aj nemocničnú liečbu, pacienti však ešte doplácajú na každé liečenie, čo má zamedziť zneužívaniu zdravotníckej starostlivosti. Vo Švajčiarsku je extrémna decentralizácia, každý kanton má vlastný zákon o zdravotníctve.

ANGLICKO

Systém zdravotníckej starostlivosti je v krajine silne centralizovaný, financovaný prevažne z daní. Privátny sektor je značne obmedzený a je celkom financovaný jednotlivcami. Súkromné zdravotné poisťovne zaberajú len 10 percent trhu a sú určené pre pacientov, ktorí využívajú súkromné zariadenia. Za hospitalizáciu v štátnych nemocniciach pacienti nedoplácajú, aj dopravu sanitkami hradí štát. Stomatologická starostlivosť je značne hradená štátom. V Anglicku je veľmi dobre zvládnutý vývoj nákladov na zdravotníctvo, systém je však často kritizovaný za svoju ťažkopádnosť, byrokraciu, dlhé čakacie lehozy na príjem do nemocnice, nedostatočnú slobodu pacienta, neosobný prístup lekára a pod.

SkryťVypnúť reklamu

FRANCÚZSKO

Francúzsky zdravotnícky systém je najdrahší v Európe a má najmenšie úspechy v šetrení nákladov. V tejto krajine je najvyššia sloboda pacienta zo všetkých vyspelých krajín, pacient si môže zvoliť nielen lekára, ale aj nemocnicu, na druhej strane táto sloboda vyjde draho - Francúzi v porovnaní so všetkými ostatnými európskymi krajinami najviac doplácajú za poskytnutú zdravotnícku starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 320
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 984
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 666
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 293
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 949
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 776
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 601
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 455
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu