BRATISLAVA/VIEDEŇ (SME - bog) - Prezident SR M. Kováč včera najskôr v súkromnej rozhlasovej stanici Twist a potom aj v rozhovoroch pre STV a Slovenský rozhlas zaujal verejné stanovisko k únosu vlastného syna. Uviedol, že takéto násilnosti neprispievajú k dobrej spoločenskej atmosfére a viacerí to pociťujú ako možnosť ohrozenia občanov, slobody a verejného poriadku. "Každý slušný človek, a to aj oponent slovenského prezidenta musí takéto praktiky rozhodne odsúdiť. Naša vláda to zatiaľ neurobila a robím to ja, aby som pozdvihol hlas prezidenta i občana proti tomuto banditizmu," konštatoval M. Kováč. (Podrobnejšie jeho stanovisko uverejníme na 2. strane)
Prezidentov syn Michal Kováč ml. naďalej zostáva v predbežnej väzbe vo Viedni, jeho otec sa podľa slov svojho hovorcu V. Štefka zdržiava na území Slovenskej republiky a do prípadu nezasahuje. Tím vyšetrovateľov Policajného zboru SR páchateľov štvrtkového únosu prezidentovho syna do Rakúska zatiaľ nevypátral, vo vyšetrovaní však pokračujú ďalej.
V sobotu popoludní podľa slov V. Štefka vypovedal prezident SR ku kauze ako svedok. Naposledy svojho syna videl v noci zo štvrtka na piatok v hainburskej nemocnici. "Pána prezidenta zatiaľ nikto ani z ministerstva vnútra, ani z ministerstva zahraničných vecí neinformoval o vývoji situácie v tejto kauze," konštatoval včera v rozhovore pre SME V. Štefko. "Podľa rakúskych zákonov môžu prezidentovho syna vo Viedni zadržiavať spolu 18 dní: 48-hodinová lehota platí pre rakúsku políciu, potom má 48-hodinovú lehotu tamojší súd a ďalej je tu 14-dňová tzv. vydávacia väzba, počas ktorej sa vykonávajú administratívnoprávne úkony," konštatoval V. Štefko. Prezident zatiaľ nevie, či ministerstvo zahraničných vecí požiadalo diplomatickou nótou rakúsku stranu o vydanie jeho syna.
(Pokračovanie na 2. strane)
O zadržaní M. Kováča ml. v predbežnej väzbe rozhodol v piatok vo večerných hodinách tamojší krajinský súd. Pre TASR to uviedla službukonajúca sudkyňa Krajinského súdu vo Viedni Claudia Ortnerová a dodala, že o prípadnom vydaní M. Kováča ml. nemeckým orgánom by sa malo rozhodnúť v priebehu tohto týždňa, možno aj skôr. Rakúska polícia prezidentovho syna zatkla na základe medzinárodného zatykača vydaného mníchovskou pobočkou Interpolu v roku 1994. Mníchovská prokuratúra ešte v piatok požiadala rakúske orgány o jeho vydanie do Nemecka. C. Ortnerová včera pripustila možnosť, že nemecká strana nemusí naďalej trvať na vydaní M. Kováča ml.
Medzinárodný zatykač bol na neho vydaný vo veci nejasného obchodu medzi nemeckými firmami a slovenským podnikom Technopol. Podľa vyjadrenia prezidenta SR nie je jeho syn v zatykači označený za obvineného. Podľa V. Štefka bolo dohodnuté, že mníchovský vyšetrovateľ vo veci vypočuje prezidentovho syna 12. septembra buď na pôde nemeckého veľvyslanectva v SR, alebo na pôde Generálnej prokuratúry SR. Doriešenie prípadu bolo teda podľa V. Štefka riadne pripravené a násilný únos Michala Kováča ml. mal zrejme zmariť tento právny postup, ktorý vyplýva z medzinárodného práva i medzinárodných dohôd. Podľa pravidiel Interpolu totiž medzinárodný zatykač platí vo všetkých krajinách okrem vlasti obvineného. Ak by sa prezidentov syn nenachádzal na území Rakúska, nebolo by jeho vydanie zo SR do Nemecka možné.
Syna slovenského prezidenta unieslo osem neznámych páchateľov vo štvrtok 31. augusta predpoludním neďaleko Svätého Jura pri Bratislave a za zatiaľ neznámych okolností ho v jeho aute zn. Mercedes previezli cez štátnu hranicu do rakúskeho mestečka Hainburg. Tu ho po anonymnom telefonáte v bezvedomí a so stopami krvi v aute našla rakúska polícia a previezla ho do nemocnice. Podľa ošetrujúceho lekára M. Kováč ml. prekonal ťažký šok, mal ťažkú otravu alkoholom, krvácal z ľadvín a na rukách mal podliatiny od želiezok. V noci za synom pricestoval prezident SR a prípad oznámil ministrovi vnútra Ľ. Hudekovi. Ten zriadil špeciálny vyšetrovací tím na objasnenie únosu Michala Kováča ml. Vyšetrovatelia v tomto prípade konajú podľa paragrafu 233 Trestného zákona - zavlečenie do cudziny. Páchateľovi podľa zákona hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov, na päť až dvanásť rokov sa páchateľ podľa zákona potresce, ak spáchal čin ako člen organizovanej skupiny, a to je podľa všetkého aj prípad únosu prezidentovho syna.
O únoscoch však zatiaľ nie je nič známe. Ako nám včera povedal hovorca Prezídia Policajného zboru SR mjr. Dušan Ivan, "polícia vo vyšetrovaní pokračuje, hoci zatiaľ nemáme k dipozícii také informácie, ktoré by viedli k obvineniu konkrétnych páchateľov". Polícia podľa neho nemá "zatiaľ nič nové ani vhodné na zverejnenie". Dodal, že vypočula už niekoľko svedkov, aj občanov, ktorí sa prihlásili, že vo štvrtok dopoludnia videli pred Svätým Jurom zaparkované nejaké autá. Ich výpovede sa teraz preverujú. V súvislosti s otázkami, ako únoscovia previezli Michala Kováča ml., ktorý bol v bezvedomí, cez hranice, D. Ivan konštatoval, že vyšetrovanie zatiaľ potvrdzuje, že páchatelia použili niektorý cestný hraničný priechod. "Boli vypočutí všetci tí, čo mali na hraničných priechoch v ten deň službu. Treba však zobrať do úvahy, že vo štvrtok hranicami prešlo okolo 18 tisíc ľudí a viac ako šesťtisíc áut. Ani rakúski kolegovia nevedia, kadiaľ sa jeho Mercedes dostal do Hainburgu," povedal policajný hovorca. Na otázku, či páchatelia nemohli mať diplomatický pas, a tak sa vyhnúť hraničnej kontrole, odpovedal: "Nemôžem to ani potvrdiť, ani vylúčiť."
Prezidentov hovorca V. Štefko včera ku kauze dodal, že faxy Michala Kováča ml., ktoré sa našli v jeho aute v Hainburgu a ktoré sú jeho korešpondenciou s právnikom, rakúska polícia vrátila prezidentovi a auto slovenskej polícii. "Pán prezident poskytol faxy vyšetrovateľovi a vypovedal u neho ako svedok. Prezident si bol pozrieť aj pôvodné miesto v dome svojho syna, kde boli faxy uložené. Skrinka, v ktorej boli zamknuté, má vylomený zámok, zrejme boli teda faxy ukradnuté," dodal V. Štefko. D. Ivan nám v tejto súvislosti povedal, že nevie o tom, že by bolo vlámanie do domu prezidentovho syna hlásené. "Rakúska polícia Mercedes odovzdala našej polícii ešte v noci zo štvrtka na piatok. Pán prezident v ňom našiel potvrdenku, že únoscovia tankovali naftu z peňazí jeho syna," uviedol V. Štefko a mjr. D. Ivan k tomu dodal, že o potvrdenke nič nevie.
"Podľa ústavy na to právo má. Pokiaľ viem, nepožiadal a neviem ani, či požiada," odpovedal V. Štefko na otázku SME, či prezident požiadal o bližšie informácie a spoluprácu riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu.
Autor: SME - bog