stretnúť po príliš bohatom, ťažkom jedle alebo po diétnej chybe. Podľa príznakov a lokalizácie môže byť dyspepsia žalúdočná alebo črevná.
Žalúdočná dyspepsia sa prejavuje nechuťou do jedenia, napínaním na zvracanie, vracaním, grganím, pocitom tlaku v žalúdku a pálením záhy.
Črevná dyspepsia je poruchou trávenia z porušenej črevnej motility a biocenózy. Prejavuje sa nepravidelnou stolicou, bolestivými pocitmi v bruchu, prelievaním a škvŕkaním v črevách, nafukovaním a nadmernou flatulenciou (vetrami).
Pri funkčnej dyspepsii pomáha homeopatický liek Gastrocynesine, ak sa prejavuje pocitmi pálenia alebo kyslosti v oblasti žalúdka, sprevádzanými kyslým reflexom - pálením záhy, spavosťou po jedle, kŕčovitými bolesťami v oblasti pažeráka, nafukovaním, po prejedení sa alebo po nadmernom požití alkoholu. Asi štvrť hodiny pred hlavným jedlom si vezmeme dve tabletky Gastrocynesine. Tabletky sa neprehĺtajú, nechajú sa voľne rozpustiť v ústach. Ak sa ťažkosti prejavujú aj po jedle, dávku zopakujeme - prípadne opakujeme raz za hodinu až do ustúpenia príznakov.
Tým, ktorí trpia na dyspepsiu častejšie, odporúčame používanie stopových prvkov vo forme homeopatika Oligogranul nikel, kobalt. Užíva sa 1-krát denne - ráno nalačno 5 granuliek, ktoré necháte rozpustiť v ústach.
Pred nepríjemnými prejavmi dyspepsie sa môžete chrániť najmä:
- zmenou životosprávy a odstránením rôznych škodlivých návykov (studená strava, nepravidelná strava),
- pestrou stravou, ktorá obsahuje v správnom pomere všetky základné živiny (dostatok surovej zeleniny, ovocie, nie príliš mastné jedlá, dostatok tekutín),
- častejším konzumovaním jedla v menších dávkach, striedmou konzumáciou dráždivých jedál, alkoholu a kávy.
Ak sa dyspepsia prejaví iba zriedka, príznaky by mali po homeopatickej liečbe rýchle ustúpiť. Ak pretrvávajú, alebo majú chronický charakter, treba problém prekonzultovať s lekárom.
Autor: MUDr. Dagmar RUŽIČKOVÁ