jú poslanecké časy bývalej ochranárky, a čitatelia, ktorí hľadali ešte vždy poslankyňu. Nezamestnaná Gabriela Kaliská odpovedala aj na nepríjemné otázky a neskôr sa venovala kolegom z televízie a Pravdy.
"Haló, tu Gabriela Kaliská, dobré ráno."
% Dobré rano, pani poslankyňa...
"Jój, ja už nie som poslankyňa."
% Tak potom prepáčte.
"Nič sa nestalo."
Pani Novotná z Bratislavy:
% Ja mám na vás takú ochranársku otázku. Vy ste išli toho času do parlamentu ako ochranárka. Mám pocit, že dnes už vôbec nevedno nič o ochranárskych organizáciách, sú akési roztrieštené, okrem toho sa starajú len o drobnosti. Čo si o tom myslíte?
"Mám podobný pocit, ale doba, ktorá prišla, nepostihla len ochranárske organizácie. Mnohé z toho, čo pred rokom 1989 celkom dobre fungovalo, má dnes veľa problémov. Mysleli ste asi najmä na aktivity Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a možno nadväzujete na publikáciu Bratislava nahlas. Dnes sa tieto činnosti rozložili do rôznych organizácií a je pravda, že o nich málo počuť. Ja si však nemyslím, že málo robia. Je to aj vec médií, novinárov, či práve táto téma je pre čitateľov zaujímavá. Tieto organizácie sa rozplynuli po celom Slovensku, veľmi aktívne pracujú na východnom Slovensku. Pokiaľ viem, pokračujú aktivity Stromu života, ale je pravda, že málo o nich počuť. Asi to nie je chyba len novinárov, ale aj druhej strany."
% Zdá sa mi, že sa o takýchto aktivitách píše dosť, ale sú to skôr akcie "na oko". Napríklad protesty pred jadrovou elektrárňou a podobne.
"Vybrali ste si jednu z týchto aktivít, ktoré organizuje mimovládna organizácia Greenpeace. Ona je vo všeobecnosti vo svete známa radikálnejšími postojmi. Viem však, že Greenpeace robí aj letné tábory, kde pomáha obciam, a je ťažké povedať, čo sa robí na oko, veď každý robí spôsobom jemu vlastným a blízkym. Za seba môžem povedať, že takéto akcie mi nie veľmi vyhovujú, a to z toho dôvodu, že naši občania nie sú pripravení na radikálne formy protestu, skôr to v nich vzbudzuje averziu. Ale opýtam sa vás, či vy ste sa skontaktovali s niektorými organizáciami v záujme im pomôcť."
% No podľa mňa by sa ľudia zapojili do aktivít pre nich blízkych. Hovorí sa o zvyšovaní cien energie. Keby sme v tejto súvislosti hovorili o šetrení elektrickou energiou, bolo by asi pochopiteľnejšie, že pri rozumnej spotrebe netreba stavať nové elektrárne.
"Nesedím tu preto, aby som sa pýtala a dávala odporúčania, ale myslím si, že v parlamente sedí jedna politická strana - Strana zelených na Slovensku, má dvoch poslancov, verejne činné osoby, skúste ich primať k tomu, aby niečo v tomto smere urobili."
Pani Mikovská z Bratislavy:
% Rada by som sa opýtala, či zaplatíte dvadsaťtisícovú pokutu, udelenú vyšetrovacou komisiou?
"Nie, nezaplatím. Prvé rozhodnutie, ktoré mi bolo doručené, bolo z minulého roku, keď komisia ešte neexistovala. Druhé rozhodnutie už malo správny dátum. Odvolala som sa, odporuje to ústave, veď komisia si nemôže prisudzovať práva, ktoré prislúchajú súdnej moci. Odpoveď som od komisie dodnes nedostala. Aj keď mi povedia, že to mám zaplatiť, neurobím to, a budem sa súdiť."
% Prečo ste sa vlastne začali realizovať v oblasti Sporofondu? Je to tým, že ste tiež podielničkou?
"Prvý dôvod by mohol byť ten, že som tiež podielnička. Ale mám tam, oproti iným, takú smiešnu sumu, že táto motivácia by asi nestačila. Robím to z princípu. Podľa môjho názoru je zásah štátu v tomto smere neprimeraný, štát zasiahol do našich vlastníckych práv. Druhým motívom je asi to, že ľudia nevedia, čo majú robiť. Každý má plné ústa toho, ako treba občanovi pomáhať, ako sa ho treba zastať, ale keď príde na lámanie chleba, občan zostáva úplne sám."
% Máte také informácie o Sporofonde, že mu absolútne dôverujete, myslíte si o ňom, že vyvíjal čestné, poctivé aktivity?
"Slovo absolútne je príliš absolútne. Mala som odporúčania ľudí, pre mňa veľmi dôveryhodných, a preto som sa vlani v decembri rozhodla pre tento podielový fond. Ale ak by to bol aj nedôveryhodný fond, mali to nechať na nás podielnikov a na Sporofond, a nemal sa do toho miešať štát."
Pán Bučko, Lučenec:
% Teraz, keď už nie ste v parlamente, čím sa vlastne zaoberáte?
"Hľadaním práce. Som riadne zaregistrovaná na úrade práce ako nezamestnaná."
% Nebol záujem využiť vaše skúsenosti?
"Musela som odísť z ministerstva životného prostredia, tým pádom nebol záujem. Ja hľadám určitú oblasť, v ktorej by som sa realizovala. Nemám zasa také vysoké nároky, mám doma niekoľko odoslaných žiadostí a odpovedí na ne; napísali mi, že nie som dostatočne kvalifkovaná ani na sekretárku."
% Veď vaše meno bolo známe...
"Je to druhýkrát v mojom živote, čo niečo podobné zažívam. Trochu v inej obmene, ale pripomína mi to sedemdesiate roky. Ale nevidím to tragicky."
% Aké vidíte východisko? Nielen vaše osobné, ale aj niečo v tom zmysle, aby sme neskončili ako v sedemdesiatych rokoch.
"Musia sa aktivizovať ľudia, pretože celá normalizácia išla preto tak jednoducho, lebo ľudia sa veľmi odovzdali osudu, hovorili si, že to nie je také zlé. Ale je tiež pravda, že keď je spoločnosť v područí niekoho, treba na odpor aj dávku odvahy. Sedemdesiate roky boli aj o tom, že keď nebudete poslúchať, tak vám deti nepustia na školu. Jednoducho sa do toho zaťahovali celé rodiny, a preto neviem odsúdiť starších ľudí, ktorí podľahli. Generácii starších sa ani nečudujem. Ale: chýbajú mi postoje strednej a mladej generácie,vadí mi, že sa nevie pozitívne vzbúriť a vysloviť svoju výpoveď."
% Váš otec je známy svojimi politickými názormi. Máte doma generačné problémy, alebo politické debaty.
"Nemám s rodičmi spoločnú domácnosť, ale bývame veľmi blízko. Som zo štyroch detí a som najmladšia, tvrdia o mne, že som sa vyznačovala od detstva vetou "ja sama, ja sama", lebo mi velilo päť ľudí. Vzťah s rodičmi a s rodinou vôbec mám veľmi dobrý. S otcom máme veľmi blízke politické názory, ale aj polemizujeme. V prvom rade je to však pre mňa otec, a len v druhom rade človek politicky vyhranený."
% Politika teda nepoškodila vašu rodinu.
"V žiadnom prípade. Pritom mám časť rodiny, ktorá má úplne iný politický názor. Ale vlastne tie sedemdesiate roky, ktoré spomínam, pomohli prežiť súdržnosť širšej rodiny, na to sa nedá zabudnúť, a rozdielne politické názory nemôžu takéto vzťahy rozdeliť."
Pani Rúžeková, Bratislava:
% Pani Kaliská, nás tiež postihol problém Sporofondu. Máme šancu získať peniaze tam vložené? Vy ste sa iste zaujímali aj o právnu stránku. Viete asi viac, ako bolo uverejnené v tlači.
"Ja som sa zaujímala, ale mám také presvedčenie, že štát nemá čo zasahovať do mojich vlastníckych práv, a neverím tomu, že Sporofond a celá PSIS zle hospodárila. Samozrejme, len čo do toho štát vstúpil, on ani iné nemôže rozprávať, len to, že zle hospodárili. Moje presvedčenie je, že hospodárili dobre. Na základe tohto presvedčenia som začala z principiálnych dôvodov bojovať. Pýtam sa totiž: Kde sa to zastaví. Do čoho štát nezačne zasahovať? Rozhodla som sa a dodnes som rozhodnutá, že sa s tým štátom pôjdem aj súdiť. A potom mi napadlo, že ponuku dám aj ostatným ľuďom, na moju výzvu sa ozvalo asi tisíc ľudí. A teraz vaša otázka, či to máme šancu dostať späť. Som presvedčená, že sme v práve a mali by sme peniaze dostať späť. Ale je tam jedna neznáma: Súdiť sa so štátom je neľahká vec, štát je silný protivník. Preto vám neviem povedať, koľko to bude trvať."
% A ako sa k tomu môžeme vyjadriť?
"Treba podať dve podania, prvé na ústavný súd a druhé na občianskoprávny súd, veď nám vznikla škoda. Ľudí, ktorí sa mi prihlásia, združujem do voľného občianskeho združenia, pre združenie musím nájsť právnika, ktorý nás bude spoločne zastupovať. Po týchto krokoch potrebujeme trpezlivosť, pevné nervy a dôveru nás všetkých, že to príde do zdarného konca."
% Sporofond nám písal taký list, že máme podať sťažnosti na ústavný súd. Čo s tým bude?
"Ústavný súd nemôže podania len tak založiť, bude ich musieť spracovať. Je to možno otrepaná fráza, ale má niečo do seba: V jednote je sila. Ak príde na ústavný súd sto individuálnych podaní, musia sa tým samozrejme zaoberať, ale ktovie kedy. Iné je, keď tam príde podanie, ktoré je napísané v mene 500 ľudí, napríklad, a také isté podanie príde na všeobecný súd, a tiež tam bude problém 500 občanov. Má to asi inú váhu."
% Ja som to právne nesledovala. Sporofond sa odvoláva na zákon, ministerstvo financií sa tiež odvoláva na zákon, ani jeden z nich detailne nepoznám. MF sa odvolávalo tiež na verejný záujem.
"Verejný záujem je vágny pojem. On existuje, je definovaný. Ale každý má svoju kauzu. Sporofond musí reagovať na zásah štátu po svojom, to je prípad Sporofond kontra štát. Túto časť nesledujem, som presvedčená, že ľudia okolo PSIS sú natoľko schopní, že to zvládnu bezo mňa. Pozerám sa na kauzu ako podielnik, a do toho pôjdem."
% Právne ste neštudovali, kto má pravdu?
"Tvrdím, že štát nám zasiahol do vlastníckych práv, a na to nemal právo. Štát vám môže zasiahnuť do vlastníckych práv, ale len podľa zákona a vo verejnom záujme. Štát zasiahol, ale nie podľa stanovených pravidiel, nie v duchu slovenskej ústavy."
% Moja kolegyňa tvrdí, že Sporofond už dlho sľubuje, že podá podanie na ústavný súd, ale je okolo toho ticho.
"Môžem vám potvrdiť, že Sporofond koná vo svoj prospech a samozrejme týmto aj v prospech podielnika. Nenadobudla som dojem, že by boli ticho, ukázali mi celú agendu, niečo sa tam deje. Mala som možnosť zasadnúť aj v spolku podielnikov, ktorí kontrolujú činnosť núteného správcu, Harvardskej investičnej spoločnosti, ale ja nie som ekonóm, odmietla som."
(Naša telefonujúca sa na záver pripojila k iniciatíve Gabriely Kaliskej.)
Kolega novinár poprosil nášho hosťa o vyslovenie názoru o jednotlivých účastníkoch kauzy PSIS a Sporofond.
"Rozhodnutie ministerstva financií považujem za nesprávne a neprimerané, zasiahlo do mojich, a nielen do mojich vlastníckych práv. Necítim sa však byť povolanou na hodnotenie činnosti PSIS alebo Harvardskej investičnej spoločnosti (HIS)."
% HIS tiež nemá radosť z nútenej správy.
"Myslím si, že každý má mať profesionálnu hrdosť. Podľa môjho názoru sa HIS nemala hrnúť do nútenej správy. Išli tam pre "biznis" - veď každý tam ide pre peniaze - a preto neviem, prečo by som ich mala ľutovať."
% A čo keď sa zistí, že PSIS nekonala podľa zákona?
"Povedala som to neraz, pokiaľ PSIS porušila zákon, som ochotná sa o svoje podielnické práva súdiť aj s nimi. Ale to sa musí zistiť počas riešenia sporu právnikmi. Ja som presvedčená, že PSIS konala v záujme podielnikov, ale ak to nie je pravda, budem sa správať ako podielnik."
Do redakcie sme dostali tiež niekoľko písomných otázok, na ktoré Gabriela Kaliská odpovedala. Najfrekventovanejšia otázka znela: Kedy dostaneme svoje peniaze?
"Všetkým podielnikom, ktorí sa na moju výzvu hlásia, hovorím to isté. Po prvé: bolo by klamaním podielnikov i seba samých, keby sme tvrdili, že svoje peniaze dostanú v priebehu dvoch-troch mesiacov. Našim súperom v súdnom konaní je štát - veľmi ťažký partner. Po druhé: existujú zákonom stanovené poplatky na súdne trovy, teda podielnici, ktorí sa súdiť budú, to nebudú mať zadarmo. I keď nájdenie si spoločného právneho zástupcu bude iste lacnejšie, než individuálne podania, pri ktorých najmä tých menej znalých môžu zdierať. A najmä najdôležitejšie upozornenie z mojej strany: Teraz zbieram údaje. Asi po šiestich týždňoch sa každému ozvem listom, kde bude napísané, za akých podmienok môžeme pokračovať. To bude druhá šanca, rozhodnúť sa s konečnou platnosťou, či s nami do kauzy pôjdu."
% Ako zaručíte ochranu osobných údajov, ktoré zhromažďujete?
"Ja tie údaje nikomu neposkytnem, lebo v tomto prípade to ani nepotrebujeme. Mala by som však protiotázku: Neboja sa naši občania o svoje údaje, zhromaždené v spoločnosti, ktorá je pod nútenou správou inej spoločnosti? Neboja sa o údaje, s ktorými môže teraz ministerstvo financií bežne narábať?"
Posledným telefonujúcim včerajších raňajok bolo rádio Twist, ktoré začalo otázkou aký je rozdiel medzi raňajkami doma a v Smene.
"No, ja nemám takú bohatú domácnosť na ľudí."
% A čo sa týka obsahu taniera?
"Raňajkujem väčšinou jogurt, chlieb z maslom, prípadne paradajky, papriku. Tu je to rozšírené o tvrdý syr a salámu."
% Ja, že tvrdý alkohol.
"Nepatrím medzi ludí, ktorí začínajú deň tvrdým alkoholom."
% To sme radi.
"Prečo? Drevorubač má v zime právo."
% Dopočuli sme sa, že pri vašej najbližšej deportácii sa podvolíte moci úradnej len v prípade, že pre vás, ako ochranárku, príde výlučne zelený ,Anton'.
" Dobre ste si to vymysleli, ale aj ak príde `Anton' zelený, nepôjdem."
% Ani za svet?
"Ja som už povedala, že sa spríslušníkmi policajného zboru biť nebudem."
% Koniec koncov, policajtov netreba biť, však aj oni sú zelení.
"No neviem, či si pamätáte na časy, keď životné prostredie patrilo pod ministerstvo vnútra, takže naozaj sme boli všetci zelení. Asi ste pozabudli."
Autor: ATILLA LOVÁSZ, FOTO SMENA - JÁN LUKY