Úpal nie je typické motoristické ochorenie. No motoristi si ho môžu nadobudnúť práve pri svojich dovolenkových pobytoch. Slnečný úpal vzniká účinkom priameho slnka na kožu. Okrem popálenia kože - často až 2. stupňa - sa aj telesná teplota zvyšuje až na 40 stupňov C a viac. Tepelný úpal môže spôsobiť pobyt v horúcom uzavretom priestore alebo v prostredí s vysokou teplotou a vysokou vlhkosťou. Prejavom tohto ochorenia nie sú popáleniny na koži, ale koža je červená vplyvom rozšírenia ciev, je horúca a suchá. Obidva druhy úpalu sprevádzajú známe príznaky: slabosť, nevoľnosť, zvracanie, vysoké teploty, pri tepelnom úpale môže dôjsť aj k poruchám vedomia a bezvedomiu. V obidvoch prípadoch je treba postihnutého preniesť na chladné miesto, chladiť ho mokrými uterákmi alebo plachtami a zavolať lekársku pomoc. Pľuzgiere nestrhávame. Ochladiť musíme postihnutého až na 38 stupňov C a dávame mu často po troškách piť. S takýmto vážnym stupňom úpalu sa stretávame iba zriedka. O to častejšie sú však jeho miernejšie formy. Najjednoduchšie je preventívne sa úpalu vyhnúť:
- v aute musí byť v horúčavách cirkulácia vzduchu;
- na cestu si obliekajme vhodné oblečenie, ktoré sa rýchlo ochladzuje a dobre saje pot;
- neváhajte veľa piť, vhodné sú najmä ovocné šťavy a minerálky;
- ak ste v prírode a kúpete sa, nepodceňujte relatívne nižšiu teplotu okolia, ak fúka vietor a je pod mrakom - ultrafialové lúče opaľujú aj cez mraky;
- pravidelne striedajte pobyt na slnku a v tieni.
Tepelný úpal sa vyvíja náhle, keď organizmus stratí schopnosť regulovať teplotu potením. Pri prvých príznakoch musíme preto ihneď konať.
Autor: MUDr. Juraj HRAŠKO