Erózia sebavedomia *Malý kurz kvality života

Človek má sebavedomie, aj keď ho nemá. Má ho, len je nulové, alebo blízke nule. Sebavedomie je váženie si seba bez váh. Je to branie seba do úvahy bez úvahy. Sebavedomie je viera v seba bez toho, aby sme si uvedomili, že sme veriaci.

Národ má tiež svoje sebavedomie. Je to miera jeho neodvahy a strachu na jednej strane, miera jeho namyslenosti a pýchy na strane druhej. Je to aj miera smelosti a jasnosti jeho pohľadu do budúcnosti. (Len Zimbabwe a Maďarsko sú za nami v miere pesimizmu do budúcnosti.)

Choroba sebavedomia národa sa začína jeho postupnou eróziou. Akoby nič - tu veta, tam hrozba, aféra, zosilnenie kontroly a kontroly kontrol - a sebavedomie hrdzavie, odlupujú sa lupienky ega národa, tvorí sa archetyp komplexu. Choroba sebavedomia môže byť v jeho absencii. Rovnako v jeho expanzii. Vlastne ani nejde o eróziu vyblýskaného kovu, ide len o eróziu nádeje na lesknúce sa sebavedomie. Erózia je strachom z klesnutia do totality minulosti. Choroba sebavedomia národa je v tom, že si prestávame veriť navzájom, a prestávame si veriť sami sebe. Choroba sebavedomia sa prejavuje tým, že prestávame dúfať v to, že ideme správnym smerom. Na otázku, či si vo všeobecnosti myslíte, že veci v našej krajine idú správnym alebo nesprávnym smerom, v prieskume AISA na jeseň 1994 len 25 percent z 995 respondentov odpovedalo, že ideme správnym smerom. Väčšina, 64 percent, tvrdila, že ideme nesprávne. V prípade Ukrajincov je o správnom smerovaní presvedčených len 13 percent, ale u Čechov až 57 percent respondentov. Spokojnosť s demokraciou u nás vyslovilo len 17 percent respondentov (!), 79 percent bolo nespokojných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ku kvalite života je potrebné zdravé, normálne sebavedomie. Sebavedomie nenarušené slabosťou seba alebo slabosťou komunity, v ktorej človek žije, ani chorobou a slabosťou prostredia či už sociálneho alebo fyzikálneho. Psychológia nedefinuje sebavedomie cez vieru, ani nie cez váženie si samého seba, prípadne cez odvahu uskutočniť sa. Prekonávanie ťažkostí, v ktorých sa môžeme nachádzať ako osoba alebo ako spoločnosť, závisí od troch komponentov psychiky, ktoré sa spolupodieľajú aj na vytváraní a dynamike sebavedomia. Sú to:

1. rozumové vnímanie, videnie a spracovanie sveta okolo seba a seba v ňom

2. emocionálne, citové prežívanie sveta okolo seba a seba v tomto svete,

3. činnostná stránka života, t. j. konkrétna aktivita pri prekonávaní ťažkostí so spoločnosťou a sebou v nej.

SkryťVypnúť reklamu

Sebavedomie sa odvodzuje od uvedených jednoduchých otázok. Je človek, národ dosť múdry, aby prekonal problémy, preukazuje sa ako intelektovo kompetentný zvládať problémy? Verí si a mozgy pritom spolupracujú, opravujú sa a radia?

Je citové prežívanie spojené skôr s radosťou a nadšením z hľadania nových a iných riešení a východísk z problémov, alebo naopak, postupne opantá človeka či spoločnosť beznádej, strach, pesimizmus, podozrievavosť, a teda nedôvera, nespolupráca, ktorá splodí chyby?

A napokon, sú činy, správanie človeka, komunity, premyslené a precítené, alebo ide o činy náhodné, nezmysluplné, protirečivé, uskutočnené pod donútením, zo strachu či zotrvačnosti, ale bez motivácie, nadšenia?

Odpovede na tieto otázky sú diagnózou človeka, komunity. Ako ukazujú psychologické výskumy, je nebezpečné pripustiť si diagnózu erózie sebavedomia. Tomuto stavu je blízky syndróm B-B (beznádeje a bezmocnosti), ktorý vyvoláva odliv iniciatívy a chuti niečo robiť, vyplýva z neho depresia, stiesnenosť a nariekanie. Východiskom je prekonávanie ťažkostí v tom zmysle, že problém sa stáva výzvou pre človeka, aby lepšie premýšľal, citom vzbudzoval a motiváciou zacieľoval energiu na pozitívne riešenia, a napokon, aby odvážne konal. Tento vzorec platí ako pre človeka, tak aj pre komunitu, národ, ktorý je v kríze a nielen teraz, ale aj v minulosti a budúcnosti. Uvedomenie si diagnózy je východiskom pre uvedomenie si stratégie konania smerom ku kvalitnejšiemu životu.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MIRON ZELINA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  1. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  2. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  3. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  4. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 14 599
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 304
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 880
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 513
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 227
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 542
  7. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 210
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 009
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu