
Prezident republiky Rudolf Schuster vyzdvihol na včerajšom novoročnom stretnutí s predstaviteľmi médií ich úlohu v spoločnosti a poďakoval za všetko, čo urobili pre Slovensko. Hlava štátu poďakovala aj za kritické a objektívne pripomienky a námety, ktoré pomohli zlepšiť verejný život na Slovensku, ale aj samotnú prácu jeho kancelárie. Ocenil aj zásluhu médií na vysokej podpore slovenských občanov vstupu do NATO a Európskej únie. Schuster podčiarkol, že si želá korektné vzťahy s novinármi a vyjadril presvedčenie, že keď sa šéfom mediálneho odboru kancelárie a jeho hovorcom stal zástupca médií, bude spolupráca tento rok bezproblémová. „Môj nový hovorca, ktorý je váš kolega, je skôr na vašej strane než na mojej. Zatiaľ ma len kritizuje, no a ja sa musím presvedčiť, či má pravdu,“ dodal. Prezident v úvodnom príhovore osobitne privítal na stretnutí hostí zo zahraničia, medzi ktorými bol aj český mediálny magnát Vladimír Železný (na snímke). (sita) FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA – „Nikdy nepodpíšem dohodu, ktorá by znevýhodňovala Slovenskú republiku,“ povedal premiér Mikuláš Dzurinda o zákone o zahraničných Maďaroch, ktorý bol ústrednou témou jeho včerajšieho stretnutia s prezidentom Rudolfom Schusterom.
Šance na dohodu s Maďarskom sa ukážu po stretnutí štátnych tajomníkov rezortov zahraničia na budúci týždeň. Ak rokovania na vládnej úrovni stroskotajú, krajanský zákon sa stane témou rozpravy slovenského parlamentu.
Zahraničný výbor Národnej rady už pripravil návrh vyhlásenia, že nesúhlasí s uplatňovaním zákona na území Slovenska.
V uplynulých dňoch prezident kritizoval premiéra aj rezort diplomacie, že neboli aktívnejší. „Po niektorých vyhláseniach pána prezidenta som dospel k názoru, že by bolo prínosné, keby som mu ponúkol informácie, ktoré sa týkajú zákona o zahraničných Maďaroch,“ povedal Dzurinda. „Vláda a ja máme celkom jasno. Naše princípy sa opierajú o medzinárodné právo a ústavu.“
Prezident však v kritickom tóne nepoľavil, lebo ak má hodnotiť výsledok, tak „výhrady trvajú“. Podľa neho sa rozhovory mali uzavrieť do konca minulého roka, lebo zákon od januára vstúpil do platnosti. Pripomenul, že rokovania sú už dlhodobo na „mŕtvom bode“.
V Maďarsku sú na jar parlamentné voľby. Prezident Schuster sa obáva, aby sa Slovensko nestalo nástrojom predvolebnej kampane v susednom štáte. „Apelujem na priateľov z maďarskej strany, aby sa to upravilo tak, aby sa naše vzťahy nenarušili,“ povedal.
Predseda vlády pripomenul, že maďarský premiér Orbán poznal výhrady Slovenska ešte v čase, keď zákon nebol schválený. „Dialo sa to európskou metódou. Aj preto máme dnes dobrý zvuk v súvislosti s touto citlivou témou.“ Dzurinda zdôraznil, že nedovolí návštevu Kukana v Maďarsku, ak nebude šanca na prijateľnú dohodu. Vrátil sa k nedávnemu vyhláseniu, že najlepším riešením by bolo vyňatie Slovenska z pôsobnosti sporného zákona.
Predstavitelia SMK tento týždeň varovali, že krajanský zákon by mohol Slovensku spôsobiť problémy so vstupom do NATO. Premiér Dzurinda však nemá signály, že by sa vývoj posledných údalostí negatívne dotkol integračných pozícií štátu. (sp)