s r. o. Bratislava. Na jej čele je konateľka Agnes Frantiková.
Práve v tomto roku uplynulo presne 100 rokov od chvíle, keď Siemens vstúpil na územie Slovenska tým, že firma Siemens-Schuckert z Bratislavy dostala objednávku na rozšírenie siete elektrického osvetlenia mesta. Nasledovalo vybudovanie elektrárne v Bratislave, ktorá zabezpečovala elektrinu pre 65 000 obyvateľov mesta. Známe je aj to, že vysokohorskú železnicu vo Vysokých Tatrách začiatkom 20. storočia vybudovali na základe projektu firmy Siemens.
Skupina Siemens na Slovensku
Dnes má táto firma na Slovensku okrem zastúpenia v spoločnosti Siemens, spol. s r. o. Bratislava, zastúpenie aj prostredníctvom ôsmich ďalších spoločností, ktoré pracujú ako samostatné hospodárske jednotky. K skupine Siemens na Slovensku patria ešte tieto podniky: Kablo Bratislava, spol. s r. o., (dcérska spoločnosť Österreichische Kabelwerke, s. r. o. Viedeň, ktorá vyrába silnoprúdové a vysokofrekvenčné káble), SWH, spol. s r. o. Bratislava, (dcérska spoločnosť Siemens, a. s. Rakúsko, ktorá pôsobí v oblasti vývoja softveru), SKT - systémová káblová televízia, spol. s r. o., (dcérska spoločnosť Siemens-Kabel-TV-Holding Kabelsignal, ktorá zodpovedá za rýchlu výstavbu a prevádzkovanie káblovej televíznej siete v Bratislave), Siemens Nixdorf Informačné systémy, s. r. o. Bratislava, (odbyt a servis v oblasti spracovania dát), Siemens Automotive, s. r. o. Michalovce, (výroba a predaj malých elektromotorov pre automobilový priemysel a do práčok Siemens), Reaktortest, s. r. o. Trnava (skúšanie reaktorových tlakových nádrží), Siemens i-centrum, s. r. o. Bratislava, (veľkoobchod s elektroinštalačným materiálom). Okrem toho má Siemens 25-percentný podiel aj v MEZ Michalovce, kde sa vyrábajú motory do práčok. Druhý najväčší podnik skupiny Siemens na Slovensku - Kablo Bratislava - zamestnáva asi 580 ľudí.
Ťažisko aktivít na východnom Slovensku
Siemens sa na Slovensku angažuje najmä v oblasti výroby elektromotorov pre práčky, v oblasti automobilového priemyslu, verejnej dopravy a zdravotníckej techniky. Jeho aktivity sú zastúpené v oblasti výroby, prenosu a rozvodu energie, audio- a videosystémov, polovodičov, ale aj automatizačnej, investičnej, informačnej a inštalačnej techniky. Významnú časť obratu realizuje firma Siemens najmä v košickom regióne. A práve s cieľom optimálne pokryť trh východného Slovenska otvoril Siemens kanceláriu v Košiciach na Komenského ulici č. 3. Prvou úlohou tejto kancelárie je vybudovanie dobrých partnerských vzťahov s regionálnymi úradmi vo všetkých oblastiach činnosti, s priemyselnými, obchodnými a živnostenskými subjektmi a potenciálnymi súkromnými klientmi.
Medzi najväčších súčasných zákazníkov firmy Siemens napríklad patrí Elektráreň Vojany, VSŽ - oceľ, v oblasti spracovania dát je to VÚB, ktorej dodali 140 bankomatov.
"Dnes zamestnáva Siemens na Slovensku vyše 1 800 zamestnancov, investície sme zdvojnásobili a obrat sa strojnásobil," povedala na tlačovej besede pri príležitosti otvorenia novej kancelárie v Košiciach konateľka Siemens, spol. s r. o. Bratislava, Agnes Frantiková. V skupine Siemens očakávajú, že tohtoročný obrat dosiahne 380 mil. DEM, z toho napríklad na Automotive Michalovce pripadne 120 mil. DEM, na Kablo Bratislava 90 mil. DEM, na zariadenia pre medicínu 20 mil., v spoločnostiach SWH a Siemens Nixdorf Informačné systémy to bude 10 mil. a v prípade zariadení pre komunikácie 35 mil. DEM.
Siemens Mochovce
Na priamu otázku, či sa Siemens bude podieľať na dodávkach zariadení do jadrovej elektrárne v Mochovciach, generálny riaditeľ Siemens Rakúsko Arnold Hochleitner odpovedal, že "rakúska časť Siemens sa na Mochovciach podieľať" nebude.
Autor: mar