
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell (uprostred) medzi afganskými deťmi a miestnymi zamestnancami v areáli amerického veľvyslanectva v Kábule. Powellova návšteva Afganistanu je prvou návštevou amerického ministra zahraničných vecí za viac než 25 rokov. FOTO - TASR/EPA
anského Islamabadu.
„Budeme pri vás stáť počas terajšej krízy i v budúcnosti,“ zdôraznil počas tlačovej konferencie, ktorú usporiadal spoločne s predsedom dočasnej afganskej vlády Hamídom Karzáím. Dodal, že konkrétne údaje vzťahujúce sa k pomoci USA Afganistanu oznámi počas nadchádzajúcej konferencie darcovských krajín, ktorá sa v pondelok zíde v Tokiu.
Karzáí deklaroval odhodlanie svojej dočasnej vlády postupovať rozhodne proti korupcii a snažil sa rozptýliť obavy, že finančná pomoc, ktorú hodlá svet poskytnúť na rekonštrukciu krajiny, by mohla zmiznúť v nenávratne. „Oblasť, v ktorej budeme úplne nekompromisní a tvrdí, je boj proti korupcii. V tomto smere budeme veľmi, veľmi rozhodní. Vieme, že pokiaľ by sme takto nepostupovali, krajina by nebola v poriadku,“ povedal. Oznámil, že jeho vláda zastaví tlač znehodnotenej miestnej meny afgáni a umožní zahraničným bankám činnosť v Afganistane.
Colin Powell včera v Kábule oficiálne opäť otvoril americké veľvyslanectvo, ktorého budova dosiaľ slúžila ako styčný úrad s afganskou vládou. USA svojho stáleho veľvyslanca pre Afganistan zatiaľ nevymenovali.
Powell odletel po návšteve ambasády do Indie s medzipristátím v Pakistane. V Naí Dillí bude pokračovať v úsilí zmierniť napätie medzi jadrovými mocnosťami Indiou a Pakistanom, ktorých vzťahy silne narušil decembrový útok islamských radikálov na indický parlament.
Americkí vojaci našli v Afganistane ďalšie dôkazy, že sieť al-Káidy extrémistu Usámu bin Ládina sa snažila získať chemické, biologické a jadrové zbrane, hoci nič nenaznačuje, že sa jej to podarilo. Vo Washingtone to v stredu povedal americký minister obrany Donald Rumsfeld.
Spojené štáty nemajú dôkazy, že al-Káida získala zbrane hromadného ničenia, ale zhromaždené materiály poukazujú na to, že ich zamýšľala použiť, dodal Rumsfeld. Podľa neho pribúda aj miest, ktoré chcú Američania v súvislosti s týmto pátraním preskúmať.
Americkí vojaci za pomoci miestnych spojencov pokračujú aj v pátraní po bin Ládinovi a šéfovi fundamentalistického hnutia Taliban mulláhovi Muhammadovi Umarovi. Predpokladá sa, že sú stále v Afganistane, ale ukázalo sa, že mnoho správ o ich údajnom pobyte bolo mylných, povedal Rumsfeld. „Myslíme si, že sú stále v krajine. Z toho vychádzame, hoci sa z času na čas pozeráme i na iné miesta,“ povedal. „Nájsť dvoch alebo troch, ale i dvadsať konkrétnych ľudí je veľmi ťažké,“ dodal.
Americké jednotky sa teraz zameriavajú na päťdesiat takých lokalít, čo je o desať viac, než dosiaľ preskúmali, uviedol Rumsfeld. „Počet týchto miest pribúda. Našli sme aj množstvo vecí potvrdzujúcich záujem o zbrane hromadného ničenia - diagramy, dokumenty i správy o tom, že sa tieto záležitosti preberali pri rokovaniach.“
(čtk)