Poberám invalidný dôchodok. Na pozvanie príbuzných pobudnem asi rok v zahraničí. Čo bude za ten čas s mojím dôchodkom? Mám niekoho splnomocniť na prevzatie peňazí alebo si mám zriadiť účet v banke, kde mi budú dôchodok poukazovať? Nemôže sa stať, ak by som peniaze na pošte dlhší čas nevyberal, že o ne prídem?
B.S., Trnava
Invalidný dôchodok je dávkou sociálneho zabezpečenia, a preto danú problematiku upravuje zákon o sociálnom zabezpečení.
Invalidný dôchodok, podobne ako iné dávky sociálneho zabezpečenia, sa nevypláca do cudziny. Zákon o sociálnom zabezpečení neumožňuje, aby váš dôchodok prevzala na pošte splnomocnená osoba a preukázala sa iba vaším splnomocnením. Ak nemôžete počas vášho pobytu v cudzine prijať dôchodok vy osobne, môže ho namiesto vás prevziať takzvaný osobitný príjemca - osoba určená s vaším súhlasom sociálnou poisťovňou. Osobitný príjemca je pri nakladaní s prevzatým dôchodkom povinný dbať na vaše pokyny.
Ďalšou alternatívou je zriadenie účtu v peňažnom ústave, kde sa budú sumy vášho invalidného dôchodku poukazovať.
Okrem toho je možné dohodnúť sa so sociálnou poisťovňou, aby vám dôchodok počas vašej neprítomnosti ukladali do depozitu. V tomto prípade však stratíte nárok na výplatu jednotlivých súm dôchodku, ak o výplatu nepožiadate najneskôr do troch rokov odo dňa zročnosti tej-ktorej splátky dôchodku. Podobná situácia by nastala aj vtedy, ak by ste na pošte dôchodok nepreberali. Peniaze by sa vracali poisťovni, tá by ich deponovala najviac tri roky a po ich uplynutí by ste na ne stratili nárok.
Najoptimálnejším variantom je zriadenie účtu v banke, na ktorý vám bude poisťovňa dôchodok poukazovať.
Pred odchodom do zahraničia navštívte príslušnú pobočku sociálnej poisťovne, informujte tam o svojej ceste a pobyte mimo územia nášho štátu a dohodnite si konkrétne podmienky výplaty dôchodku.
Autor: JUDr. RUDOLF SURAN