Zišli by sa vám práčka, sifón na turecké WC, kanalizačné rúry, miešačka na cesto, rádio, lacná preosievačka na piesok alebo vyvíjač pary? Všetko je k dispozícii za slušné ceny.
Pre majetnejších aj dvojkabínkový trenažér na tank T-55 za stodvadsaťtisíc, muničný sklad, pevnosť, cvičisko, kasárne.
Armáda rozpredáva prebytočný majetok a výber je veľký. Od drobností až po drahé nehnuteľnosti. Vojsko sa zmenšuje, potrebuje sa prezbrojiť modernejšou technikou.
Minister obrany Jozef Stank však s tempom výpredaja spokojný nie je. Prvé, čo urobil po nástupe do funkcie, bolo zverejnenie prebytočného majetku na internetovej stránke ministerstva aj s cenami. „Potrebujeme predať všetok prebytočný majetok, ale nedarí sa to. Vôbec s tým nie som spokojný,“ povedal.
Bývalý minister Pavol Kanis odhadoval cenu nepotrebného majetku na tri miliardy korún. Ťažko sa predávajú najmä pre armádu zbytočné nehnuteľnosti. Jozef Stank: „Možno je to dané určitými obavami, ale aj normami. Podľa nich musí byť zachovaný určitý postup, ktorý predaj spomaľuje.“
O budovu Jiskrových kasární v Košiciach má napríklad záujem Ústavný súd. „Áno, predseda súdu Mazák mi volal,“ potvrdil Stank.
Na internetovej stránke ministerstva obrany sa objavili v ponuke aj rádiové prijímače po 750 korún, rádiostanice od 1420 korún vyššie. Kúpiť si ich môže ktokoľvek. Jedine veci, ktoré podliehajú zákonu o obchode s vojenským materiálom, môžu dostať len ľudia s licenciou.
Napriek tomu je ostatných vecí neúrekom, ceny sú prijateľné. Pece, transformátory, dávkovače cementu, mechanické lopaty, stoly, drevené vešiaky, drevené schody, váľanda, sťahovače ložísk, opravárenské kľúče, stojan na vŕtačku, patria medzi drobnosti.
Okrem nich sa dá kúpiť aj nákladné auto V3S či súťažná motorka ČZ 380 za 4492 korún, pneumatický buchar za 90 500 korún, ale aj škodovky stodvadsiatky, prívesy, lady, tisícdvestotrojka, autobus. Ak by sa niekomu zišla elektrocentrála či úpravňa vody, môže si vybrať. (rf)