ok prezident Jeľcin, vyhostiť. V tejto súvislosti nás zaujímalo, aké povinnosti majú cudzinci prichádzajúci na Slovensko. Každý cudzí štátny príslušník, ktorý prichádza na Slovensko a žiada o trvalý alebo o dlhodobý pobyt, t.j. dlhší ako šesť mesiacov, musí na požiadanie predložiť doklad, že netrpí nákazlivou chorobou, ktorej šírenie je u nás podľa zákona trestné. Vyplýva to zo zákona o pobyte cudzincov na území ČSFR z roku 1992.V prípade, že je HIV pozitívny, povolenie na trvalý pobyt nedostane. Na otázku, či musí občan cudzej štátnej príslušnosti žijúci už na Slovensku, ktorý je HIV pozitívny, opustiť našu krajinu, uviedla pre SME MUDr. Eva Máderová zo sekcie hygieny a epidemiológie na ministerstve zdravotníctva, že o tom už rozhoduje ministerstvo vnútra. Potvrdila, že na Slovensku zaevidovali od roku 1986, keď sa AIDS u nás začal sledovať, spolu 60 občanov pozitívnych na HIV vírus, z toho bolo doteraz 18 cudzinov, zväčša študentov z Afriky.
Dodala, že v súčasnosti nemožno presne odpovedať, koľko cudzincov infikovaných HIV vírusom sa u nás nachádza, niektorí študenti však už boli poslaní domov prostredníctvom ministerstva školstva.
Potvrdenia pre cudzincov vydávajú na Slovensku strediská pre cudzokrajné choroby a niektoré ďalšie špecializované pracoviská.
Autor: SME - uj