Akciová spoločnosť Biotika - Slovenská Lupča vznikla 1. mája 1992 transformáciou niekdajšieho štátneho podniku. História tejto firmy s dobrým goodwillom siaha až do roku 1953, keď sa takpovediac "na zelenej lúke" začalo s výstavbou priemyselnej základne na výrobu penicilínu a ďalších antibiotík. Biotika bola privatizovaná v prvej vlne kupónovej privatizácie a ako jedna z prvých akciových spoločností na Slovensku kótovala svoje kmeňové akcie na Burze cenných papierov v Bratislave. Podľa kótovacích údajov bola v tom čase štruktúra vlastníkov nasledovná: zo 770 950 kusov kmeňových akcií v nominálnej hodnote 1000 Sk 16,8 percenta vlastnili individuálni akcionári, 39,7 percenta investičné fondy, medzi ktorými dominuje VÚB Kupón, 40,6 percenta Fond národného majetku a 2,9 percenta Reštitučný investičný fond.
"Z pohľadu exportu je a. s. Biotika v plnej miere napojená na západné trhy. Hlavnou náplňou vývozu sú farmaceutické suroviny, resp. poloprodukty určené na ďalšie spracovanie buď pre humánne alebo veterinárne účely. Ide predovšetkým o penicilínové soli, chlórtetracyklín Dextran a aminokyseliny," uvádza sa v kótovacích údajoch podniku. Pokiaľ ide o penicilín, vyrába sa v troch variantoch: draselná soľ penicilínu G (PNC G), draselná soľ penicilínu V (PNC V) a 6-amíno-penicilínová kyselina (6 APK). Kvalita penicilínu, ako aj chlórtetracyklínu je na špičkovej úrovni a podstatná časť týchto komodít sa vyváža.
Kým nedošlo k liberalizácii zahraničného obchodu, export produkcie Biotiky zabezpečoval Chemapol, pričom jeho provízia predstavovala približne 3 percentá. Avšak v decembri roku 1992 Biotika spolu s anglickou firmou S and D Chemicals Ltd. London založila spoločný podnik pod názvom Biochem so sídlom v Londýne. Každý zo zakladateľov vložil do spoločného podniku prostriedky vo výške 10 tisíc GBP. Záujmy Biotiky v Biocheme zastupuje jej generálny riaditeľ Juraj Šišmiš ako jediný pravidelný člen Spravovateľskej rady Biochemu, hoci za Biotiku by mali byť v tomto orgáne traja. Podľa zakladateľskej zmluvy jednou z úloh Biochemu je zabezpečenie predaja výrobkov vyrobených v Biotike. Biochem sa takto stal takmer výhradným distribútorom penicilínu a chlórtetracyklínu na zahraničných trhoch, avšak s tým, že jeho provízia predstavuje až 6 percent. A tu niekde sa začína "story"...
Podľa obchodného a finančného plánu Biotiky na rok 1995 sa pre zahraničných odberateľov okrem kórejskej firmy WOO PYUNG uvažuje s objemom 244 000 mia (merná jednotka) PNC G a 345 250 mia PNC V. Pre výpočet tržieb je cena za PNC V kalkulovaná vo výške 24 USD/mia a PNC G vo výške 20 USD/mia. Celková suma za PNC V a PNC G predstavuje teda cca 13 mil. USD, z toho provízia pre Biochem dosiahne zhruba 780 tis. USD. V prípade WOO PYUNG ide o 173 500 mia PNC G a 65 000 kg 6 APK. Na základe 5-ročného kontraktu je cena za PNC G 17,50 USD/ mia a 6 APK 62,50 USD/kg. V tomto obchodnom prípade, keďže v čase podpísania tohto kontraktu Biochem ešte neexistoval, je provízia pre S and D Chemicals Ltd. London stanovená na 2 percentá a pre WOO PYUNG 9 percent. Pre S and D predstavuje približne 147 874 USD. Zhrňme to. Ročnú províziu Biochemu za nákup príslušného objemu penicilínu možno vyjadriť sumou cca 800 tis. USD, pričom S and D, ktoré vlastní 50 percent Biochemu, získa ešte navyše 150 tis. USD z kontraktu s kórejským partnerom, o ktorom len ťažko možno hovoriť, že je pre Biotiku výhodný. A ešte jedna poznámka: výroba penicilínu v súčasnosti vykazuje stratu. Pokiaľ ide o tržby z exportu CTC, tie sa dajú vyčísliť na cca 6 mil. USD. Provízia Biochemu dosiahne tak zhruba 400 tis. USD.
Zrátané a podčiarknuté - celková výška provízií Biochemu len za nákup penicilínu a chlórtetracyklínu od Biotiky v tomto roku dosiahne približne 1,2 mil. USD, t. j. asi 36 miliónov Sk.
Údaje o výške provízií za predchádzajúce obdobie podľa našich informácií neboli predložené orgánom spoločnosti, a preto sa tejto otázke vyhnime. Sústreďme sa skôr na to, koľko zdrojov sa z Biochemu vráti späť do Biotiky. V tom istom obchodnom a finančnom pláne sa uvádza, že hospodársky výsledok Biochemu pred zdanením dosiahne v tomto roku 13,7 mil. Sk, čistý zisk 10,3 mil. Sk, a to, čo v skutočnosti natečie do Biotiky vo forme dividend, predstavuje bagateľ - 2,6 mil. Sk. Zdá sa, že generálny riaditeľ Biotiky Juraj Šišmiš je akcionárom tejto inak perspektívnej firmy čosi dlžen. Ak neuvažujeme s možnosťou, že Biochem predáva penicilín a chlórtetracyklín ďalším odberateľom s prirážkou ku kalkulovanej cene, prinajmenšom odpoveď, kam sa v tomto roku stratí zhruba 22 miliónov Sk ako rozdiel medzi hospodárskym výsledkom pred zdanením a sumou vyplatených provízií. Alebo inak. Cui bono, čie záujmy sa premietajú v činnosti firmy Biochem?
Mimochodom, Fond národného majetku vyhlásil obchodnú verejnú súťaž na predaj 313 300 kusov akcií a 101 600 kusov konvertibilných dlhopisov spoločnosti Biotika, a. s. - Slovenská Ľupča. Dlhopisy budú konvertovateľné na kmeňové akcie približne o dva roky a sú zároveň zábezpekou, aby podiel nového nadobúdateľa v Biotike neklesol pod 40,6 percenta, čo inak znamená kontrolný balík v spoločnosti. Podľa našich informácií zástupcovia firmy S and D Chemicals Ltd. London, ktorá vlastní 50-percentný podiel Biochemu, v týchto dňoch prichádzajú na Slovensko, aby spolu s J. Šišmišom vstúpili do súťaže o privatizáciu Biotiky, s ktorou majú strašne fajn biznis...
Takže - WELCOME BACK TO SLOVAKIA!