Kráľovná Alžbeta II. koncom minulého týždňa odovzdala v Buckinghamskom paláci po prvý raz rektorom vybraných britských vysokých škôl nové kráľovské ocenenie. Na majestátnu slávnosť pozvali 40 zahraničných hostí. Strednú Európu reprezentovali námestník ministra školstva a kultúry z Maďarska a rektor najstaršej slovenskej univerzity profesor Švec, na ktorého sme sa včera obrátili s dvoma otázkami.
# Počas pobytu v Londýne ste poskytli interview britským médiám. Posťažovali ste sa na problémy našich vysokých škôl?
"Moje informácie o slovenskom školstve boli iba pozitívne. Keď som v zahraničí, stáva sa zo mňa veľmi národne cítiaci človek."
# Britský premiér John Major v príhovore na slávnosti povedal, že najväčším úspechom a hrdosťou ich vlády je veľký rozmach britského vysokého školstva za posledných desať rokov. (Kým v r. 1965 študovalo na 16 VŠ 110 tisíc študentov, dnes majú viac ako sto štátnych a niekoľko desiatok privátnych VŠ, kde študuje viac ako 1,3 mil. študentov.) Nebude musieť Univerzita Komenského pre nedostatok financií tento rok znížiť počet prijímaných študentov?
"Za posledných päť rokov narástol počet študentov na slovenských vysokých školách o 15 tisíc, Univerzita Komenského sa na tom podieľa najvyššou mierou - v roku 1989 sme mali 13 500 študentov, dnes vyše 22 tisíc. Na Slovensku je však stále veľmi nízky percentuálny podiel vysokoškolsky kvalifikovaných ľudí. Vo Veľkej Británii až 70 % absolventov stredných škôl pokračuje v ďalšej forme vzdelania, tendencia je dosiahnuť čo najskôr, aby na vysoké školy šlo až 50 % maturantov, rovnaké sú predstavy v Nemecku. U nás sa na vysoké školy dostáva stále len 16 - 17 % maturantov. Ako to bude vyzerať tento rok na Univerzite Komenského, zatiaľ ťažko povedať, nie je ešte schválený rozpočet. Súdiac podľa rozpočtového provizória však nebudeme môcť prijať toľko študentov ako v minulom roku."