S prichádzajúcim víkendom sa možno ukončí etapa transformácie bývalej komunistickej strany na stranu so sociálnodemokratickým zameraním. Podľa predbežného programu zjazdu vidno, že jeho organizátori a doterajše vedenie sú naň dobre pripravení. Ak bude program delegátmi v nezmenenej podobe aj schválený a časový harmonogram aspoň približne dodržiavaný, už do dvoch hodín od jeho otvorenia budeme môcť predvídať ďalší vývoj na slovenskej politickej scéne. Organizátori totiž zaradili voľbu predsedu a podpredsedov strany do programu už na zajtra, pričom diskusiu pozorne popretkávali správami komisií a prestávkami, čím ju rozdelili na viac častí.
Značná časť pozorovateľov SDĽ sa zhoduje vo svojich predpokladoch v súvislosti s výsledkami zjazdu. Pri ignorovaní zjavného odtrhnutia politiky vedenia od želaní členskej základne strany sú hodnotenia zväčša pozitívne. Premenené na drobné - výstupom zjazdu by mali byť tri základné prvky: zvýraznenie ľavicovej politiky, nespochybniteľnosť smerovania do Socialistickej internacionály a nemennosť doterajších stanovísk so súčasným zvýšením komunikácie smerom k vládnej koalícii. Z tohto politického guláša sa síce možno najesť, ale je nestráviteľný. Uskutočňovanie výraznej ľavicovej politiky na Slovensku vylučuje čo i len porovnanie so sociálnodemokratickými stranami združenými v SI. Rovnako tiež nemennosť doterajších stanovísk k parlamentnej noci, zmene ústavného režimu či postoja k prezidentovi sa vylučuje so zvýšením účinnej komunikácie najmä s HZDS.
Základnou otázkou pre SDĽ preto je, či existuje vôbec spoločenská objednávka na sociálnodemokratickú politiku západného typu v takej miere, aby zabezpečovala aspoň bezproblémový vstup strany v ďalších voľbách do NR SR. Ak delegáti odpovedia áno, samooperácia sa podarila, hoci očistec ešte potrvá. Pri opačnej odpovedi alebo špekuláciách s tzv. pragmatickou politikou sa síce strana bude chvíľu podieľať na rozkrádaní štátneho majetku, ale v pokoji ho neužije. Kolektívne psychomotorické zlyhanie totiž jednoducho neexistuje, a preto nie je ani ospravedlniteľné. I keď v prípade jeho použitia rozsudok vynesú až budúce generácie. Inými slovami - terajší delegáti rozhodnú o zachovaní SDĽ alebo jej roztrieštení. Záleží na tom, či si svojho predsedu vyberú sami, alebo im ho vyberie predseda vlády. Ešte inak - z budovy bývalého OV KSS môžu vyjsť tak moderní ľavičiari, ako aj starožitní boľševici.