Česká kultúrna verejnosť v týchto dňoch prežíva napätú situáciu vo veci dvoch medzinárodných filmových festivalov v Českej republike. Najmä Nadáciu Film Festival Karlove Vary vzrušila ešte koncom novembra minulého roka neoficiálna informácia, že v Prahe vzniká Nadácia Zlatý Golem so zámerom organizovať filmový festival v Prahe.
Nadácia Film Festival Karlove Vary bola založená MK Českej republiky, mestom Karlove Vary a grandhotelom Pupp s cieľom podporovať existenciu a každoročné usporiadanie Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary... Už minulý 29. ročník priviedol do Karlových Varoch zaujímavé herecké i režisérske osobnosti a bol kladne hodnotený v našej i zahraničnej tlači. Po festivale zanikol zmluvný vzťah medzi Nadáciou FF KV a výkonným riaditeľom toho ročníku Antonínom Moskalykom. Od augusta už v podstate prebiehali prípravy 30. ročníka MMF Karlove Vary. No o pár mesiacov sa Nadácia FF KV z listu od FIAPF (Medzinárodná federácia asociácie filmových producentov) dozvedela, že FIAPF dostal na rok 1995 dve žiadosti z Českej republiky o pridelenie tzv. kategórie A. Podľa listu si táto organizácia najprv vyžiadala stanovisko českej vlády, ktorá sa údajne vzdala vplyvu na usporiadanie festivalov v Čechách. A tak sa FIAPF obrátila na Úniu českých producentov, ktorá pre kategóriu A jednomyseľne odporučila akciu Zlatý Golem. Podľa tvrdenia námestníka ministra kultúry Michala Prokopa ministerstvo ani vláda žiadny požiadavku vo veci usporiadania festivalu nedostala, a tak žiadne stanovisko nevydala. Predseda Únie českých producentov Jan Knoflíček je zároveň predsedom správnej rady Nadácie Zlatý Golem. Ďalšou náhodou je obsadenie funkcie výkonného riaditeľa festivalu Zlatý Golem Antonínom Moskalykom. Keď v januári prišlo k prvému stretnutiu zástupcov obidvoch nadácií, so snahou nájsť riešenie, Nadácia Zlatý Golem predložila tri varianty. Prvým mal byť posledný ročník MFF Karlovy Vary a nakoniec Zlatého Golema. A v roku 1996 by sa začal prvý ročník festival Zlatý Golem v Prahe. Druhým variantom bol zlatý stred - konanie obidvoch festivalov a tretia možnosť navrhovala spojenie obidvoch nadácií s cieľom usporiadať festival sčasti v Karlových Varoch a sčasti v Prahe. Nadácia FF KV sa rozhodla pre prvý variant. Ale toto oficiálne rozhodnutie Nadácia Zlatý Golem zignorovala a začala presadzovať posledný variant. Zváženie negatívnych dôsledkov tejto možnosti, potvrdených nepriaznivým ohlasom v tlači i u zahraničných odborníkov, viedlo Nadáciu Karlove Vary, aby v záujme dôstojného priebehu festivalu trvala na prvom variante. Na ďalšej spoločnej schôdzke Nadácia Zlatý Golem túto možnosť zásadne odmietla, i keď ju predtým sama navrhla. Na vzájomnom kompromise sa obidve strany nedohodli ani na poslednom stretnutí, ktoré mimochodom znicioval Pavel Tigrid, ale na schôdzke sa nezúčastnil Jediné, na čom sa dohodli, bolo, že ďalej sa už stretať nebudú. A tak za takýchto okolností vidí Nadácia FF KV ako jedinú možnosť realizáciu 30. ročníka v takej podobe a termíne, aký bol oznámený prezidentom Nadácie Jiřím Bartoškom a vtedajším výkonným riaditeľom festivalu Antonínom Moskalykom. Nadácia FF KV považuje situáciu, do ktorej bola dohnaná nekorektným rokovaním Nadácie Zlatý Golem, za poľutovaniahodnú a domnieva sa, že práve toto vážne poškodilo povesť českej kinematografie vo svete.
Boj o udelenie kategórie A je prirodzený, keďže FIAPF môže udeliť túto kategóriu filmovým festivalom len v dvoch krajinách z bývalej východnej Európy. Jednou z nich je Moskva, druhou boli Karlove Vary. Len aby sa nepredvídane nesplnilo známe príslovie, keď sa dvaja bijú, tretí zvíťazí. Takže, Slovensko má ešte šancu!
Autor: DENISA ŽIDEKOVÁ