Na poslednom 10. zasadnutí Karpatského euroregiónu (KE), ktoré bolo koncom januára v Debrecíne, prijali osem slovenských okresov a mesto Košice za jeho plnoprávnych členov. V stredu minulý týždeň na mítingu HZDS sa premiér Mečiar vyjadril voči tomuto kroku odmietavo. Predstaviteľov opozičných strán sme sa opýtali na ich názor na aktívnu činnosť slovenských okresov v tomto euroregióne a na odmietavý postoj vlády k plnoprávnemu členstvu našich okresov v ňom:
JÁN ČARNOGURSKÝ, predseda KDH: "Deväť slovenských okresov si dôveruje väčšmi než predstavitelia súčasnej vlády."
PETER WEISS, predseda SDĽ: "SDĽ podporuje rozvoj regionálnej spolupráce aj vytváraním nadhraničných združení. Takáto spolupráca môže napomôcť riešenie hospodárskych problémov aj v našich prihraničných regiónoch, ktoré sú dnes postihnuté vysokou mierou nezamestnanosti a deštrukciou priemyslu a poľnohospodárstva."
ROMAN KOVÁČ, podpredseda DU: "Prijatie deviatich slovenských okresov za plnoprávnych členov KE považuje DU za príspevok k rozvíjajúcim sa vzťahom v celej Európe. Vznik podobných regiónov z viacerých krajín je prejavom vôle spoločne riešiť ekonomické otázky, pomáhať podnikateľom, rozvíjať iné spoločenské a kultúrne aktivity. O to väčšmi nás preto zaráža blokácia a neakceptovanie tohto členstva zo strany vládnej koalície."
JÓZSEF KVARDA, podpredseda Spolužitie: "Pripojenie sa ôsmich okresov ku KE je jednoznačným vyjadrením ich európskeho myslenia. Nie jednoznačné stanovisko vlády je preto pre nás nepochopiteľné - na jednej strane proklamuje cestu do Európy, a na druhej strane robí konkrétne kroky práve opačné."
GYULA BÁRDOS, hovorca MKDH: "Sme radi, že sa slovenské okresy zapojili do činnosti euroregiónu a chcú využívať rôzne formy regionálnej spolupráce. Odmietavé vyjadrenie predstaviteľov vlády považujeme za negatívny krok, ktorý jednoznačne škodí záujmom slovenských okresov. Je to ďalšia negatívna forma zviditeľňovania SR."
ĽUBOR BYSTRICKÝ, podpredseda SDSS: "Rozvíjanie cezhraničnej spolupráce na základe formovania tzv. euroregiónov patrí medzi priority Európskej únie a je konkrétnym prejavom prekonávania bariér vzájomnej nedôvery. Nie je preto rozumné odmietať vznik regionálneho zoskupenia, ktoré vytvárajú z vlastnej vôle predstavitelia zainteresovaných oblastí SR. Takýto prístup je v protiklade s deklarovaným úsilím SR o integráciu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je aj prehlbovanie dobrých susedských vzťahov."
Autor: bor