BANSKÁ BYSTRICA (SME - IVETA BIELIKOVÁ) - "Nepoznám jedinú obec či dedinu na strednom Slovensku, kde by nežil stomik," hovorí Katarína Flásiková, duša svojpomocného klubu stomikov Tatiana - teda ľudí s vývodom tenkého alebo hrubého čreva - z Banskej Bystrice. Ona samotná má už niekoľko rokov oba vývody. Stredoslovenský región má v počte takto postihnutých ľudí prím. Na Slovensku žije asi 10 tisíc stomikov, z toho je 75 detí. V okolí Banskej Bystrice žije 16 z nich. Sú síce postihnuté, väčšina z nich má vrodené chyby a vzápätí po narodení im museli urobiť stomiu, pre zákon však postihnuté nie sú. Možno preto, že takéto deti sú mentálne a pohybovo nadané, nezostávajú doma, ale chodia do školy. Pani Flásiková tvrdí, že za dva roky po tom, čo si získa dôveru dieťaťa, vie ho naučiť starať sa o seba tak, aby školskú dochádzku, ale najmä výsmech spolužiakov zvládlo. Stomické dieťa ani po niekoľkých ťažkých operáciách nie je zaradené do legislatívnej tabuľky, čo znamená, že nemá nárok na výhody a zľavy, ktoré z toho vyplývajú. Má nárok na jediné - doslova - 50 kusov plienok značky Pampers na mesiac. Rodičia si ich na poukaz môžu vyzdvihnúť iba v špecializovaných predajniach, a tak ich majú málokedy. Pritom už jeden balík plienok navyše je pre väčšinu rodín zásahom do rodinného rozpočtu. A k tomu zvýšené výdavky na jedlo - stomické dieťa je stále hladné a vyžaduje šetriacu diétu. Podložky a vrecúška pre deti de facto neexistujú. Tie deti, pre ktoré sú pomôcky dospelých veľké, by pri našom zdravotníckom zásobovaní nemali šancu naučiť sa chodiť, liezť. Najmenší stomik má štyri mesiace a vrecúško pre dospelých mu siaha po päty.
K. Flásiková a klub Tatiana takýmto malým pacientom získavajú pomôcky zo Spojených štátov. Mesačné výdavky pre stomické dieťa by stáli asi 40 tisíc korún. Pritom asi osemdesiat percent detí s kolostómiou má vývod iba dočasne a ak by nepoužívali kvalitné pomôcky, poškodili by si organizmus skôr, ako by sa stómie zbavili.
V súčasnosti sme na prvom mieste vo výskyte rakoviny hrubého čreva, na poprednom vo výskyte rakoviny močového mechúra a neustále sa zvyšuje počet detí, ktoré sa s nádorovými ochoreniami rodia. Legislatíva tento alarmujúci stav nerieši. Rovnako ako chýba pomoc špecializovaných sestier stomaterapeutiek, ktoré by sa postarali o pacienta a naučili ho so stómiou žiť po návrate z nemocnice.
Starostlivosť štátu zatiaľ nahrádza celoslovenský klub stomikov Tatiana, ako stojí v jeho názve - svojpomocne. Spolupráca s banskobystrickou Strednou zdravotníckou školou smeruje k tomu, aby niektoré žiačky predovšetkým nadstavbového štúdia zvládli takúto špecializáciu, ktorú potrebuje stále väčšia časť našej populácie.
Autor: SME - IVETA BIELIKOVÁ